Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotulski "Rolnik" i Szkoła Globalnej Odpowiedzialności

Magda Prętka
Magda Prętka
Gabriela Konieczna z klasy I liceum ogólnokształcącego, działającego w ramach Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, opowiadała koleżankom i kolegom z całej Polski o działaniach edukacyjnych realizowanych w ramach szkolnego projektu
Gabriela Konieczna z klasy I liceum ogólnokształcącego, działającego w ramach Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, opowiadała koleżankom i kolegom z całej Polski o działaniach edukacyjnych realizowanych w ramach szkolnego projektu
Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach w maju realizował ciekawy projekt edukacyjny pod hasłem „Świat się zmienia tu i teraz!”. W jego ramach uczennice wzbogacały swoją wiedzę na temat globalnej odpowiedzialności w zakresie żywienia. Czerwiec, to czas na podsumowanie wszystkich działań projektowych podejmowanych w ciągu roku szkolnego w trosce o dobro planety

Mimo pandemii koronawirusa szamotulski "Rolnik" odważnie stawia przed sobą kolejne wyzwania. W ramach działań edukacyjnych realizowanych pod okiem Anny Kustoń, Joanny Vowie i Klaudii Tomaszak - Ślipki (koordynatorki szkolnych projektów) uczennice i uczniowie poruszają ważne dla ludzkości tematy, dotykając m.in. kwestii wychowania dla pokoju i praw człowieka. Młodzież bierze również udział w antydyskryminacyjnym kształceniu międzykulturowym, a także działaniach proekologicznych. Starają się mieć oczy i umysły otwarte na zmieniającą się rzeczywistość. Dostrzegają więc potrzebę tworzenia świata, w którym będzie więcej ludzkiej życzliwości, więcej troski - o siebie nawzajem i o środowisko naturalne - więcej dobra - w każdej jego możliwej postaci.

- W maju przyjęliśmy zaproszenie do współrealizowania - wraz z zaprzyjaźnionym poznańskim stowarzyszeniem „Jeden Świat” - projektu edukacyjnego „Świat się zmienia tu i teraz!”. Obecnie nasze uczennice - wspólnie z młodzieżą z kilku innych wielkopolskich szkół - biorą udział w elektronicznym kursie edukacji globalnej o nazwie Szkoła Globalnej Odpowiedzialności. Pod okiem koordynatorek i koordynatorów ze wspomnianego stowarzyszenia uczą się globalnej odpowiedzialności w zakresie żywności: zgłębiają tajniki jej produkcji, analizują problem jej marnowania oraz głodu na świecie, dyskutują o etycznej konsumpcji i suwerenności żywieniowej - tłumaczy Klaudia Tomaszak - Ślipka, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach.

W ramach projektu młodzież tworzy wirtualną przestrzeń do zdobywania wiedzy i wzajemnego motywowania się do działania, a także inicjowania i konsultowania pomysłów. Gdy tylko będzie to możliwe projekt przybierze formę spotkań i działań bezpośrednich. W planach jest m.in. organizacja całodziennych warsztatów w jednym z poznańskich ogrodów społecznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: PRZY "TRÓJCE" I "ROLNIKU" ZAKWITŁY "RABATY DLA KLIMATU"

- Ostatni etap naszych wspólnych aktywności ma dać młodzieży moc sprawczą do zmieniania świata tu i teraz - podkreśla Klaudia Tomaszak - Ślipka, jedna ze szkolnych koordynatorek projektu.

Warto nadmienić, że już jesienią uczennice z "Rolnika" prowadziły warsztaty rówieśnicze oraz inne działania edukacyjne. W czerwcu natomiast, mimo zbliżającego się zakończenia roku szkolnego, młodzież nadal działa. W ubiegłym tygodniu (10 czerwca) odbyła się Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych – wydarzenie organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej od 20 lat, które w tym roku, przez wzgląd na pandemię, przeniosło się do świata online. W wirtualnym festiwalu udział wzięła również grupa projektowa z "Rolnika", zaś jego celem było podjęcie dialogu o wyzwaniach, z jakimi uczennice mierzyły się w ostatnich miesiącach oraz efektach prowadzonych działań. Młodzież spotkała się w specjalnie zaprojektowanych wirtualnych pokojach (powstałych w jednej z elektronicznych aplikacji) i wymieniała się doświadczeniami.

- O dokonaniach naszej szkolnej społeczności opowiadała koleżankom i kolegom z całej Polski Gabriela Konieczna, uczennica I klasy liceum ogólnokształcącego. W czasie festiwalu wszyscy mieliśmy ponadto możliwość wzięcia udziału w ciekawych webinarach, między innymi z dziennikarką i pisarką Justyną Suchecką oraz podróżniczką dookoła świata - Anną Książek. To był niezwykle inspirujący czas - opowiada Klaudia Tomaszak - Ślipka, która nie kryje nadziei, że również w kolejnym roku szkolnym wraz z Anną Kustoń i Joanną Vowie będą mogły kontynuować z młodzieżą działania projektowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto