Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotulski szpital przyłączył się do wyjątkowej akcji

Redakcja
Szamotulski szpital przyłączył się do akcji pobierania krwi pępowinowej (zdjęcie ilustracyjne)
Szamotulski szpital przyłączył się do akcji pobierania krwi pępowinowej (zdjęcie ilustracyjne) Archiwum Głos Wielkopolski
Szamotulski szpital przyłączył się do wyjątkowej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu będącej częścią Narodowego Programu Transplantologii Ministerstwa Zdrowia.

W minioną środę szamotulski szpital odwiedzili przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Ich pojawienie się w mieście nie było przypadkowe. Lecznica, jako jeden z dwóch szpitali powiatowych w Wielkopolsce, przystąpiła właśnie do akcji pobierania krwi pępowinowej, z której izolowane będą komórki macierzyste. Są one stosowane przy przeszczepach u osób chorych m.in. na ostrą białaczkę i niektóre chłoniaki. Krew pępowinowa jest natomiast bardzo dobrym źródłem komórek macierzystych.

Kobiety, które zdecydują się urodzić dzieci w szamotulskim szpitalu będą miały możliwość pomocy potrzebującym. Jeśli tylko wyrażą zgodę, już po porodzie, z pępowiny pobrana zostanie krew (bez jakiegokolwiek udziału dziecka), która następnie trafi do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Po stosownej weryfikacji (pobrana krew przechodzi szereg rozmaitych badań), wyizolowane zostaną z niej komórki macierzyste, które po zamrożeniu przekazane zostaną do banku krwi.

Z każdą kobietą, która wyrazi zgodę na pobranie krwi pępowinowej, personel medyczny przeprowadzi wcześniej wywiad. W inicjatywie tej udział wziąć mogą tylko kobiety zdrowe biologicznie, również bez obciążenia genetycznego. Zgoda na pobranie krwi natomiast nie oznacza jeszcze, że płyn zostanie wykorzystany. Dopiero po weryfikacji w centrum okaże się, czy będą mogły zostać wyizolowane z niego komórki macierzyste, które następnie trafią do banku i być może przyczynią się to uratowania życia jakiejś niespokrewnionej z „dawcą” osobie. To bowiem jedno z założeń programu - komórki macierzyste będą mogły trafić tylko do osoby nie będącej członkiem rodziny "dawcy". Po okresie pół roku od momentu pobrania krwi natomiast kobiety będą musiały przejść badanie kontrolne - w poznańskim centrum lub w najbliższym oddziale terenowym, jakim jest szamotulski szpital.

Dyrektor ds. medycznych szpitala w Szamotułach, dr Andrzej Leja zachęca przyszłe mamy do zastanowienia się nad tą kwestią. Zabieg pobrania krwi pępowinowej jest bowiem bezbolesny i całkowicie bezpieczny, zaś wyizolowane z krwi komórki macierzyste naprawdę przyczynić się mogą do uratowania nie jednego życia. Nabiera to tym większego znaczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że krew pępowinowa traktowana jest zazwyczaj jako odpad biologiczny, który po porodzie jest utylizowany.

Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oraz w szamotulskim szpitalu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto