Szamotulskie liceum świętowało 100-lecie istnienia! [ZDJĘCIA CZ. I]

Magda Prętka
Magda Prętka
W sobotę, 21 września Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach świętowało 100 - lecie swojego istnienia. Obchodom towarzyszył zjazd absolwentów oraz wielki bal!

Słowa Jana Amosa Komeńskiego "Całe życie jest szkołą" witały wczoraj wszystkie osoby przekraczające próg szamotulskiego ogólniaka. Dla wielu absolwentów była to pierwsza wizyta w szkole od matury. Niektórzy wrócili do niej po kilku dekadach rozłąki, inni symbolicznie żegnali się z liceum całkiem niedawno. Dla każdego jednak powrót ów był momentem szczególnym.

Zazwyczaj ciche i puste w sobotę szkolne korytarze znów wypełnił gwar. Głośne rozmowy witających się po latach koleżanek i kolegów przerywały okrzyki szczerej radości oraz mnóstwo ciepłych, podniosłych słów kierowanych w stronę tak dawno niewidzianych profesorów. Ze wzruszeniem spoglądano na stare fotografie, przewracano pożółkłe stronice klasowych kronik. Zabrakło tylko brzdęku szkolnego dzwonka, oznajmiającego koniec przerwy, by wrażenie zatrzymania w czasie pewnego okresu historii stało się realne. W istocie jednak, mury szacownego liceum w sobotę tętniły niezliczonymi opowieściami o nauczycielach, lekcjach, wycieczkach i beztroskiej młodości wychowanków, która w dziejach dumnej 100 - latki pozostaje tym najpiękniejszym wspomnieniem.

Ale czasy spędzone w szkole absolwenci wspominali już w trakcie uroczystej mszy świętej, która przed południem odprawiona została w kościele pw. Św. Krzyża w Szamotułach. Kapłan wielokrotnie nawiązywał wówczas do wartości wynoszonych z liceum, które od zawsze krzewiło wśród uczniów postawy patriotyczne, równocześnie zwracając uwagę na poszanowanie drugiego człowieka. Po nabożeństwie, pełni refleksji, ale i ogromu radości zgromadzeni barwnym korowodem przemaszerowali przez miasto, by w towarzystwie orkiestry oznajmić szamotulanom, że przyszedł czas na wielkie świętowanie. Kilka minut po godzinie 12.00 w hali "Szamotulanka" rozpoczęły się główne obchody.

Justyna Szaniawska - Budaj, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 z właściwą sobie skrupulatnością, ale i dużą pokorą odwoływała się do historii zacnej jubilatki, przypominając o zmianach jej lokacji, nazw oraz tych najtrudniejszych dla liceum czasach - wojnie, okupacji, niełatwym okresie komunizmu. Jako absolwentka pozwoliła sobie również na osobiste refleksje wyrażając to, co kryło się chyba w sercach wszystkich wychowanków Skargi. Wspominała niezapowiedziane kartkówki, godziny spędzone nad książkami, przyjaźnie trwające lata i pierwsze miłości. Lubię tę szkołę - podkreślała z uśmiechem, w tak prosty, acz piękny sposób wzruszając przybyłych.

Na szczególny charakter jubileuszu zwracał zaś uwagę Paweł Mordal, reprezentujący Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi.

- Podobno każdy jubileusz jest wyjątkowy, ale 100 - lecie szkoły, wpisane na dodatek w ciąg jubileuszy - 100 - lecie odrodzenia państwa polskiego, 100 - lecie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, ma szczególny charakter. Nasza szkoła potrzebna była odrodzonej ojczyźnie, aby kształcić kadry dla tego regionu. Myślę, że spełniła swoje zadanie - kształciła mądrze, kształciła dobrze, wszyscy chyba jesteście z niej dumni. Mimo, że czasy się zmieniały, placówka wciąż istniała i podkreślała swoje wyjątkowe znaczenie - mówił Mordal, by chwilę później wzbudzić szczere uśmiechy wśród przybyłych - Ta nasza szkoła ma już 100 lat, a my ciągle piękni i młodzi - zaznaczał, przyrównując spotkanie absolwentów do przerwy pomiędzy lekcjami. Trudno było zresztą się z nim nie zgodzić.

Uroczysta akademia stała się też okazją do wyróżnienia osób, które w sposób szczególny wpłynęły i nadal wpływają na życie placówki, wspierając jej działania, angażując się również w szereg inicjatyw pozaszkolnych. Dyrektor, Justyna Szaniawska - Budaj wraz ze swoim zastępcą, Romanem Wiśniewskim wręczyła okolicznościowe medale absolwentom, nauczycielom, przedstawicielom władz samorządowych oraz kierownikom instytucji, z którymi szkoła ściśle współpracuje. Reprezentujące Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi Teodozja Bąkowa oraz Krystyna Just uhonorowały zaś pamiątkowymi statuetkami wyjątkowych pedagogów. Wzruszenie, radość, ale i wielka duma wypełniła całą halę.

W dalszej części uroczystości głos oddano przybyłym gościom. A ci pospieszyli z serdecznymi życzeniami i gratulacjami składanymi całej społeczności szkolnej na ręce dyrekcji. Pospieszyliśmy z nimi i my, dziękując zarazem za fantastyczną, długoletnią współpracę, która - mamy nadzieję - trwać będzie nieprzerwanie.

Finałem akademii stały się popisy artystyczne młodzieży (szerzej na ten temat napiszemy w osobnym artykule). Po obiedzie natomiast absolwenci zajrzeli do swoich dawnych klas, w których aż do wieczora odbywały się kameralne spotkania. Kropkę nad i w pięknym jubileuszu postawił zaś wielki bal w hali "Szamotulanka" (i na ten temat przygotujemy osobny materiał).

Kolejne galerie zdjęć są w przygotowaniu.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna klasa C

Szkoda, że informacja o obchodach do mnie nie dotarła. Pozdrawiam Maturzystów, rocznik 1985

G
Gość

jako absolwent LO 54 rocznik /matura/1966 w imieniu spolecznosci klasowej ''C'' wychowawcy -Marian Wawrzyniak i Konrad Roszczak pragne zlozyc serdeczne podziekowania organizatorom ,Stowarzyszeniu Wychowankow Gimnazjum i Liceum im.ks. P.Skargi,komitetowi organizacyjnemu z przewodniczacym kol.Andrzejem Nowakiem,mlodziezy licealnej Zespolu Szkol nr 1 za niesamowity dar pomocy,porady,obslugi,gronu nauczycielskiemu i pani dyrektor za mila ,profesjonalna atmosfere zjazdu.Zjazd 100 lecia LO 54 dzieki milej i niezapomnianej oprawie przejdzie do historii szkoly.Serdecznie pozdrawiam i zycze dalszych sukcesow na niwie edukacji.Jerzy Uniatycki

64-510 Wronki

Dodaj ogłoszenie