Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Apel poległych wyrazem pamięci o Bohaterach [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Dziś w samo południe na szamotulskim cmentarzu odbył się apel poległych. Samorządowcy, duchowni, przedstawiciele służb i kombatanci, uczniowie oraz lokalni działacze oddali hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

Tak wymowne i symboliczne zarazem słowa "chwała Bohaterom" wielokrotnie padały dziś na szamotulskim cmentarzu. Wypowiadano je na głos, ze wzruszeniem i nieskrywaną dumą. Krzyczały nimi serca kilku pokoleń szamotulan, którzy spoglądając na mogiły powstańców i żołnierzy, dziękowali za wolną Polskę, za wolne Szamotuły. Przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, strażnicy miejscy, uczniowie lokalnych szkół podstawowych, a także członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach, jak co roku podczas apelu poległych, ramię w ramię stanęli dziś z Bohaterami.

- Żołnierze, powstańcy Powstania Styczniowego i Wielkopolskiego, wzywam was - stańcie do apelu! Żołnierze I i II wojny światowej wzywam was - stańcie do apelu! Żołnierze Armii Krajowej wzywam was - stańcie do apelu! Rozstrzelani mieszkańcy Brodziszewa, Otorowa, Szamotuł wzywam was - stańcie do apelu! Podpułkowniku Maksymilianie Ciężki wzywam cię - stań do apelu! Ofiary stalinizmu i zbrodni komunistycznych wzywam was - stańcie do apelu! My, mieszkańcy Ziemi Szamotulskiej stajemy dziś przy was, aby podziękować za waszą ofiarę, za wolną Polskę, za wolną Ziemię Szamotulską, by pokazać, że pamiętamy! Obiecujemy korzystać z tej wolności odpowiedzialnie i z rozsądkiem, by przeszłość znów nie powróciła... - mówił prowadzący apel Artur Hejna, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach.

Cmentarz wypełniły słowa Mazurka Dąbrowskiego. Mieszkańcy sprzątający groby wstrzymali prace, pogrążając się w zadumie. Czas jakby stanął w miejscu. Zgromadzeni wraz z ks. kanonikiem, Mariuszem Marciniakiem oddali się modlitwie, po raz kolejny wspominając poległych.

- Jak co roku spotykamy się w tym bardzo refleksyjnym czasie, aby uczcić apelem poległych tych, którzy walczyli za naszą Ojczyznę, tych, którzy przelewali krew, abyśmy dzisiaj mogli w pokoju i zdrowiu funkcjonować jako Polacy - mówił burmistrz Szamotuł, Włodzimierz Kaczmarek dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia.

Przedstawiciele władz samorządowych oraz środowiska kombatanckiego złożyli następnie wiązanki kwiatów oraz znicze przy mogile "Poległym na polu chwały", a także na grobie pierwszego burmistrza Szamotuł, Konstantego Scholla. Piękne brzmienie trąbki Pawła Nogacza skłaniało do refleksji, prawdziwie wzruszało. Podobnie zresztą, jak program artystyczny przygotowany przez uczniów szamotulskiej "Trójki". W krótkim montażu słowno - muzycznym dzieci w bardzo prosty, acz niezwykle wymowny sposób "opowiadały" o losach Bohaterów, dziękując za ich poświęcenie. Cześć ich pamięci!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto