Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. "Chwała Pacykowianom" - wystawa, którą obowiązkowo trzeba zobaczyć! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
7 listopada w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach otwarto wystawę „Chwała Pacykowianom” prezentującą wytwory nieistniejącej już Polskiej Fabryki Fajansu "Pacyków" w Pacykowie (teren dzisiejszej Ukrainy)

Fenomen wytwórni fajansu Aleksandra Lewickiego w Pacykowie zdaje się kryć w kruchości. Tej odnoszonej zarówno do specyfiki ceramiki, jak i bytu – przekonania, że przecież nic nie trwa wiecznie. Paradoksalnie jednak, działająca niespełna 30 lat fabryka stała się jednym z najważniejszych ośrodków polskiej ceramiki artystycznej, tworząc podwaliny do dalszego rozwoju tejże gałęzi sztuki, finalnie zajmując szczególne miejsce na kartach jej historii. Bardzo szybko zyskała status legendy, a jej wyroby – przede wszystkim zaś figurki, będące formą bibelotów – od lat pozostają niezwykle cennym obiektem zainteresowania kolekcjonerów. Obecność miłośników pacykowskich fajansów na wernisażu wystawy, licznie przybyłych do Szamotuł z całego kraju, tylko to potwierdziła.

„Chwała Pacykowianom”, to wydarzenie kulturalne na skalę ogólnopolską. Wystawa przygotowana przez Muzeum – Zamek Górków jest bowiem pierwszą po II wojnie światowej tak dużą ekspozycją prezentującą figurki powstałe w fabryce Lewickiego w latach 1912 – 1939. Zgromadzono na niej ponad 230 obiektów pochodzących z kolekcji prywatnych Wojciecha Napierały oraz Doroty i Pawła Sobaszkiewiczów, a także ze zbiorów szamotulskiego muzeum.

Skala przedsięwzięcia pozwoliła na ukazanie bogactwa tematycznego, różnorodności formy, a przede wszystkim zaś wysokiej jakości wyrobów, z jakiej słynęła wytwórnia fajansu w Pacykowie. Niezwykle delikatne i kruche figurki, z których część liczy już 100 lat, niezmiennie urzekają perfekcją wykonania, zaskakują trwałością barwy, szczerze zachwycają. Fakt, iż manufaktura zatrudniała artystów oraz inżynierów wykształconych w Wiedniu i Brukseli, nie pozostaje tu bez znaczenia. Obecna na wernisażu Anna Wiszniewska z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie podkreślała zresztą, że to dzięki jakości produkcji i różnorodnej ofercie, polska fabryka zdolna była konkurować z ceramiką zagraniczną, zaspokajając wymagania najbardziej wybrednej klienteli. Pacykowskie fajanse świetnie udawały przy tym styl wiedeński, czego – jak mówiła Wiszniewska – nie należy jednak traktować w sposób pejoratywny. Prowadzona przez Lewckiego działalność, w istocie, była sztuką totalną – sztuką inspirowaną, lecz równocześnie sztuką, która zachowała swój niebywały charakter i wartość artystyczną.

Obok bibelotów przedstawiających wytworne damy w kapeluszach i strojach z minionej epoki, na wystawie odnajdziemy figurki inspirowane folklorem oraz te ukazujące zwierzęta. Nie brak tu postaci mitologicznych, Arlekinów, przedstawień wyzwolonych kobiet, a także nawiązań do religii. Jedne są statyczne, inne ukazane w ruchu, wymownej pozie i geście. Prócz fajansów pojedynczych, wystawę tworzą także figurki złożone z kilku postaci oraz te stanowiące pewien cykl. Niektóre miniaturowe wręcz – liczą zaledwie kilka centymetrów, inne – ukazujące chociażby sowy – to obiekty znacznie bardziej okazałe. Wszystkie jednak cechuje ta sama dbałość o każdy, najdrobniejszy szczegół.

Praca nad wystawą, w istocie trwała blisko 2 lata. Za jej przygotowaniem stanął zaś Michał Kruszona – dyrektor Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach, przy wsparciu kustoszki, Anny Król oraz Małgorzaty Rynarzewskiej – plastyka muzeum, która odpowiedzialna jest za opracowanie plastyczne katalogu do wystawy. Zawarte w nim teksty Michała Kruszony oraz Anny Wiszniewskiej stanowią zaś idealne dopełnienie, czy może raczej wprowadzenie do opowieści, jaką snuje cała ekspozycja. Warto podkreślić, że siłą wystawy niewątpliwie jest też fantastyczna oprawa, o którą zadbał Janusz Gomółka - pracownik muzeum. „Chwała Pacykowianom”, to rzecz, którą zobaczyć po prostu trzeba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto