Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Cześć i chwała bohaterom! Miasto oddało hołd Powstańcom Wielkopolskim

Magda Prętka, Filip Stasiński
W poniedziałek, 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach uczczono pamięć bohaterów – uczestników zwycięskiego zrywu niepodległościowego

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szamotułach

W tym roku, po raz pierwszy w historii rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego obchodzona była w całym kraju, jako święto państwowe. Uroczystości, które zorganizowano w Szamotułach – głównie przez sytuację pandemiczną – były dość skromne, ale mimo to stanowiły ważny wyraz pamięci o wszystkich osobach, które za wolną Wielkopolskę gotowe były przelać swoją krew.

Poniedziałkowym popołudniem przy pomniku Powstańców Wielkopolskich zgromadziło się sporo osób. Wśród nich byli przedstawiciele władz samorządowych – lokalnych i wojewódzkich na czele z Michałem Zielińskim – Wojewodą Wielkopolskim, Starostą Szamotulskim – Beatą Hanyżak oraz burmistrzem Szamotuł, Włodzimierzem Kaczmarkiem. Hołd bohaterom oddał również wojewoda województwa kujawsko – pomorskiego, Mikołaj Bogdanowicz, poseł Jakub Rutnicki, radni oraz radne. Nie zabrakło pocztów sztandarowych służb mundurowych i organizacji krzewiących pamięć o historii. Obecna była harcerska brać, mieszkańcy i mieszkanki, którzy dzierżyli w rękach powstańcze flagi.

Oficjalne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, zapalono również znicze. Po mieście roznosiły się słowa Mazurka Dąbrowskiego.

Szamotuły. Statuetka "Wieża" dla śp. Janiny Foltyn w 100. ro...

Powstańczy pomnik zostanie odbudowany?

Zabierając głos Michał Zieliński podkreślał rolę, jaką powstańcy, w tym także szamotulanie odegrali w zaciętej walce o wolność. Przypominał, że to ku ich pamięci Marcin Rożek – poznański rzeźbiarz stworzył pomnik przedstawiający powstańca z bronią na cokole, który odsłonięto w Szamotułach w roku 1929. Nie przetrwał on jednak do czasów obecnych – okupanci zniszczyli go w 1939’.

Wojewoda zapowiadał, że w kolejnych latach pomnik ów zostanie odbudowany, stając się godnym miejscem pamięci dedykowanym uczestnikom niepodległościowego zrywu. Działania zmierzające w tym kierunku podjęła już grupa lokalnych społeczników, która zawiązała społeczny komitet odbudowy.

Zgromadzeni przeszli następnie pod pomnik ppłk Maksymiliana Ciężkiego, gdzie również złożono kwiaty i zapalono symboliczne światełka pamięci. W ciszy i skupieniu tu także wspominano bohaterów.

4 lata temu zakopaliśmy na szamotulskim Rynku Kapsułę Czasu....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto