Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Czy ulica Promienista wreszcie doczeka się nawierzchni?

Magda Prętka
Magda Prętka
Mieszkańcy i mieszkanki ulicy Promienistej w Szamotułach od lat zabiegają o budowę nawierzchni. Przez część roku przejście, bądź przejazd nią w normalnych warunkach jest niemożliwy. Ulica zamienia się w aleję błota. Czy ich problemy w końcu zostaną rozwiązane?

Od 50 lat czekają na budowę nawierzchni

Nie sposób przejść nią bez kaloszy. W czasie opadów i roztopów, czy w bardziej wilgotnych okresach roku zamienia się w aleję błota, sprawiającą niemałe trudności w wyjeździe, bądź dotarciu do posesji, przyjmowaniu gości. Z problemami borykają się osoby, które posiadają zlokalizowane tu garaże, skarżą się też dostawcy.

Mieszkańcy i mieszkanki ulicy Promienistej w Szamotułach od 50 lat czekają na budowę nawierzchni, która umożliwiłaby im normalne funkcjonowanie. Tylko w obecnej kadencji Rady Miasta i Gminy Szamotuły kilkakrotnie spotykali się z radnymi na tzw. wizjach lokalnych, by przekonać ich, że problem do błahych wcale nie należy. Ale choć temat od 3 lat powraca jak bumerang, rozwiązania nadal brakuje. Rajcy po raz kolejny pochylili się nad nim podczas ostatnich posiedzeń komisji branżowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: JAKIE INWESTYCJE W TYM ROKU REALIZOWANE BĘDĄ W SZAMOTUŁACH?

Droga pasowa nie jest dobrym rozwiązaniem?

Ulica Promienista jest stosunkowo krótka – liczy ok. 200 metrów. Z uwagi na ograniczone środki w budżecie samorządu wykonanie utwardzonej nawierzchni wraz z instalacjami w tradycyjnym systemie drogowym nie wchodzi w grę – przynajmniej w tym roku. Alternatywą mogłaby być tzw. droga pasowa – betonowa, z ażurowymi płytami ułożonymi pomiędzy „pasówką”. Rozwiązanie tańsze, ale czy właściwe? Zdaniem osób mieszkających przy Promienistej, jak i w obrębie ulicy, zdecydowanie nie. Propozycji tej nie negują jednak dla samego negowania.

Reprezentujący 46 rodzin mieszkających zarówno na Promienistej, jak i sąsiednich ulicach: Krasickiego, Kasprowicza oraz Alei Niepodległości Andrzej Jęczmyk m.in. w trakcie posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej przedstawił stanowisko mieszkańców i mieszkanek.

Magda Prętka

- Objechaliśmy z kolega trochę tych dróg pasowych betonowych i dzisiaj wieje z nich zgroza. Proszę się przejechać do Ludwikowa, czy raczej na Łowizę. To jest droga stosunkowo młoda, rok – dwa, dzisiaj już są dziury. To samo Przecław, widzę na oko, że to młoda droga – ulica Łukowa w Przecławiu. Tam nie daj Bóg zjechać na pobocze, żeby się ominąć. Ja jechałem niezłym samochodem, a miałem chwilami problem, żeby nie wylecieć przez dach. Na dzisiaj przy każdym zjeździe do garażu w Przecławiu są większe lub mniejsze dziury – komentował Andrzej Jęczmyk.

Krytycznie odniósł się także do ulic powstałych w systemie pasowym w Szamotułach. Mowa m.in. o Letniej, Zimowej, Ułańskiej i Rycerskiej.

- Ja te wszystkie ulice zjechałem i najbardziej zdziwiły mnie i zaszokowały tablice. Nie wiem czy w Polsce jest gdzieś taka tablica na nowo budowanej drodze, ulicy, gdzie piszą: uwaga pyły i kurz. I jedź 20 km/h. Nie wiem czy można gdzieś spotkać większy absurd. O czym to mówi? Jaka to droga wobec tego? - pytał retorycznie mieszkaniec.

Mieszkańcy proponują: ekologiczna kostka brukowa

Zdaniem osób walczących o godziwą infrastrukturę na swojej ulicy alternatywą mogłaby być budowa nawierzchni z ekologicznej kostki brukowej. Jak tłumaczył Andrzej Jęczmyk – nie wymaga ona budowy instalacji burzowej, woda wsiąka w grunt, a kostka znosi transport do 3,5 tony. Koszt wykonania takiej nawierzchni, to – zgodnie z przedstawionym kosztorysem – ok. 300 zł za m2 (wraz z krawężnikiem).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: CZY SZAMOTUŁY ZNAJDĄ SIĘ POD CZUJNYM OKIEM KAMER?

Radni uczestniczący w posiedzeniu z entuzjazmem odnieśli się do tej propozycji.

- Myślę, że powinniśmy spróbować tej nowej technologii – mówił radny, Jan Dziamski – Jest to obiecująca technologia, przede wszystkim pod względem kosztów – zauważał.

Zdanie to poparli również Bogdan Maćkowiak i Tomasz Łączkowski.

- Nie wiem czy akurat na tej ulicy ta kostka ażurowa się sprawdzi, ale jestem jak najbardziej za tym, żeby eksperymentować, bo retencja wody jest w tej chwili bardzo ważna – komentował radny, Tomasz Łączkowski - Byłbym za tym, żeby te kostki ażurowe wprowadzać. Jest ich kilka rodzajów i jak najwięcej ich stosować np. w zatoczkach parkingowych, odchodzić od „betonozy”, a wprowadzać kostki zatrzymujące wodę w gruncie – dodawał.

Przychylność ze strony części radnych o sprawie jednak jeszcze nie przesądziła. Czy ulica Promienista wreszcie doczeka się nawierzchni? Do tematu będziemy powracać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto