Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Europejski Dzień Języków Obcych w "Rolniku" - nauka poprzez zabawę

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. ZS nr 2 Szamotuły
Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach - tradycyjnie już - przyłączył się do obchodów międzynarodowego święta języków. Młodzież brała udział w zabawach, rozwiązywała zadania i... wcieliła się w rolę nauczycieli języków obcych!

Europejski Dzień Języków Obcych w szamotulskim "Rolniku"

Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych stawiają sobie za cel uświadamianie uczennic i uczniów, jak bardzo Europa jest językowo zróżnicowana (funkcjonuje ponad 200 języków) i jak wielkie bogactwo się w tym kryje. To też świetna okazja do poszerzania słownictwa oraz rozwijania umiejętności komunikacyjnych. Nic zatem dziwnego, że Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach po raz kolejny dołączył do wielkiego świętowania, proponując młodzieży szereg ciekawych działań.

Nauka poprzez zabawę

Marlena Grenda, Martyna Kustoń i Joanna Tysiak - nauczycielki języków obcych w szamotulskim "Rolniku" zafundowały uczennicom i uczniom fantastyczną zabawę językową. Młodzież rozwiązywała zadania zaszyfrowane kodami QR, odnajdywała rozwieszone w całej szkole karty ze zwrotami w różnych językach, by następnie przypisać je do tego konkretnego i odkryć ich znaczenie. To jednak nie wszystko! Niezwykle interesujące okazały się zajęcia pod hasłem „Pies szczeka inaczej w każdym zakątku świata!”

- Lingwiści już od dawna zastanawiają się dlaczego wyrazy dźwiękonaśladowcze brzmią tak odmiennie w różnych językach świata. Uczniowie mieli szansę odnaleźć i dowiedzieć się jak różne są odgłosy zwierząt w różnych językach. Stworzyli zatem plakaty porównując onomatopeje występujące w obcych krajach - tłumaczą nauczycielki.

Uczeń - nauczycielem

Ciekawym doświadczeniem stał się także udział w dość nietypowej lekcji języka angielskiego. Tym razem bowiem w rolę nauczyciela wcielił się Jakub Dekiert - uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego, który poprowadził zajęcia dla młodszych kolegów i koleżanek z klasy I szkoły branżowej. Poświęcone one zostały liczbie mnogiej rzeczowników.

- Metoda ta pozwala rozwinąć umiejętności komunikacji, prezentacji i przekazywania wiedzy w prosty i zrozumiały sposób. Uczy też odpowiedzialności za to co i w jaki sposób przekazać innym - podkreślają Marlena Grenda, Martyna Kustoń i Joanna Tysiak - Wzajemne nauczanie pozwoliło wykorzystać fakt, że uczniowie byli dla siebie bardziej wiarygodni i posługiwali się podobnym językiem - dodają.

Młodzieży ta forma nauki - poprzez zabawę - przypadła do gustu. Wszak dobrze wiedzą o tym, że języków obcych warto się uczyć!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto