Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Ewa Kopacz odwiedziła szpital i spotkała się z dziennikarzami [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
W środę, 10 kwietnia do SP ZOZ w Szamotułach zawitała Ewa Kopacz. W trakcie późniejszej konferencji prasowej była premier opowiadała o programie walki z rakiem w Wielkopolsce i wsparciu osób niepełnosprawnych. Kopacz towarzyszył poseł, Jakub Rutnicki oraz członkowie i sympatycy Koalicji Obywatelskiej

- To, co rzuciło mi się w oczy, to po pierwsze dobry gospodarz tego miejsca, po drugie samorząd, który bardzo mocno inwestuje w służbę zdrowia – tak była premier, Ewa Kopacz mówiła o szamotulskim szpitalu. „Jedynka” na liście Koalicji Europejskiej z Wielkopolski do Europarlamentu, gościła w Grodzie Halszki krótko, ale – jak sama mówiła – odwiedziła miejsce szczególne. W trakcie spotkania z dziennikarzami, opowiadała o dobrze wyposażonych, nowoczesnych oddziałach szpitalnych i sprawnie funkcjonującym SORze, gdzie nikt nie czekał w kolejce. Z najbliższej jej – jako lekarzowi – pediatrii, zapamięta zaś widok rodziców towarzyszących małym pacjentom. Bo widok ów, jak się okazuje, powszechnym wcale nie jest.

W szamotulskiej lecznicy była premier nie pojawiła się przez przypadek. Wizyty w wielkopolskich miastach i spotkania z lokalnymi liderami, to oczywiście element kampanii wyborczej. Kopacz, która pod koniec maja powalczy o mandat europosłanki, zamierza w Brukseli forsować program prozdrowotny dotyczący walki z rakiem. Objąć może on również Wielkopolskę.

– Ceniąc Waszą pracę od podstaw wierzę w to, że jako Wielkopolska, jako powiat szamotulski i szpital w Szamotu-łach, wejdziecie do ogólnoeuropejskiego programu, który w następnej kadencji Europarlamentu będzie mocno propagowany. To ponadpolityczny program walki z rakiem. Ja bym bardzo chciała, aby w tym szpitalu powiatowym, gdzie są naprawdę ogromne możliwości, znalazła się chirurgia jednego dnia, onkologia jednego dnia, żeby można było podawać chemioterapię pacjentom i wreszcie – aby był tu odpowiedni sprzęt w ramach europejskich pieniędzy na to, abyśmy wcześniej wykrywali choroby. Żeby znalazły się pieniądze na to, aby kolanoskopie można było robić w znieczuleniu, bo tak jest na całym świecie, żeby zagościł tu, w Szamotułach nowy tomograf, żeby był rezonans, a jeśli mammograf, to naprawdę najnowszej generacji. To rzeczy, które są osiągalne – podkreślała Ewa Kopacz.

Nawiązując poniekąd do tematu działań prozdrowotnych, ale i polityki społecznej, zapytaliśmy byłą premier o sytuację osób niepełnosprawnych intelektualnie – na rehabilitację wciąż czekają długo, mimo zapewnień obecnego rządu, że będą mogli z niej korzystać niemalże z „marszu”. Czekają w kolejce nie tylko w szamo-tulskim szpitalu, ale i w wielu lecznicach w całym kraju. Na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, ich rodzice, w tym spore grono mieszkańców naszego powiatu, strajkować będzie przed Sejmem. Ewa Kopacz potwierdziła, że Koalicja protest ów poprze. Na potrzeby osób niepełnosprawnych zamierza zaś zwracać uwagę szczególnie podczas kampanii wyborczej do polskiego parlamentu.

– Sytuacja, w której państwo jest w dobrej koniunkturze – PKB rośnie, pieniądze są ukryte w różnych rezerwach, to ten, który stoi na czele rządu, aktualnego rządu, musi sobie odpowiedzieć na pytanie: co jest priorytetem? – mówiła była premier. – Państwo powinno pomagać tym, którzy sobie nie radzą sami. Wszyscy powinni być godnie potraktowani, ale w sposób szczególny ci, którzy nie mogą sobie sami poradzić – wyraźnie akcentowała, by po chwili złożyć obietnicę, iż w przyszłym rządzie Platforma Obywatelska wraz ze swoimi koalicjantami, będzie tworzyć bezpieczeństwo zdrowotne Polaków – m.in. z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Poseł Jakub Rutnicki, a także kilkoro sympatyków PO zadeklarowało zaś, że dołączą do rodziców osób niepełnosprawnych z Szamotuł i okolicy podczas protestu pod Sejmem. Czy tak w istocie się stanie? I czy deklaracje Ewy Kopacz nie są tylko kiełbasą wyborczą? To już czas pokaże.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto