Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Figurkownia - szamotulska strefa "gier bez prądu". Przyjdź, zagraj i sam się przekonaj!

Filip Stasiński, Magda Prętka
Szamotulski Ośrodek Kultury jest sercem "Gier bez prądu" - Figurkownia, pokazuje, że gry to nie tylko zabawa w elektronice. Pasjonaci planszówek, dzielą się swoim hobby, zachęcając do zapoznania się z szerokim wachlarzem gier, - fabularnych, bitewnych, strategicznych czy tzw. kanapowych - w którym każdy znajdzie coś dla siebie

Planszówki wracają do łask. W Szamotułach o ich popularyzację dba m.in. Figurkownia – sekcja gier planszowych i karcianych działająca przy Szamotulskim Ośrodku Kultury. Jej „motorem napędowym” jest Eryk Nowak – młody szamotulanin, który wraz z przyjaciółmi uparcie przekonuje do tego, że „gry bez prądu” to z jednej strony świetna alternatywa dla spędzania czasu wolnego przed komputerem, z drugiej – sposób na rozbudzanie wyobraźni i dobrą zabawę w duchu integracji.

Figurkownia: gry planszowe jako forma zabawy przy wspólnym stole

W dzisiejszych czasach wszystko można znaleźć w Internecie. Stał się on nieodłączną częścią życia większości ludzi – jest jednym z podstawowych narzędzi pozyskiwania informacji, wypełnia czas wolny, stając się przy tym formą rozrywki. Swoje miejsce w sieci znaleźli również gracze, dla których nowoczesne zamienniki popularnych planszówek niejednokrotnie stają się sposobem zarabiania pieniędzy. Oczywiście nie zawsze i nie dla wszystkich.

WOŚP w Szamotułach. II Charytatywna Noc Planszówek z Figurkownią

Ale… czy wirtualna rzeczywistość jest w stanie zastąpić spotkanie pasjonatów przy stole, który – w zależności od nastroju i okoliczności – zamienia się w pole zaciętej bitwy lub pełną śmiechu zabawę z popisem refleksu i zręczności?

Dla członków Figurkowni odpowiedź jest jasna. To właśnie oni rozbudzają wśród innych zamiłowanie do gier planszowych i karcianych przekonując, że drzemie w nich ogromny potencjał, pozwalający na kreatywne spędzenie czasu wolnego.

Wszystko zaczęło się zaś we wrześniu 2019 roku, kiedy Eryk Nowak wraz z grupą przyjaciół postanowił podzielić się swoją wiedzą oraz pasją z młodymi szamotulanami szukającymi poniekąd swojego miejsca w mieście. Tak powstała Figurkownia i jej sztandarowe hasło “Gry bez prądu - to my!”.

To nie tylko "Chińczyk", warcaby czy pasjans!

Zza drzwi pomieszczenia, w którym odbywają się zajęcia sekcji, dobiega charakterystyczny odgłos turlania kości. Słychać poruszające się pionki i figurki. Pasjonaci często wcielają się w role wykreowanych przez siebie postaci, zatracając się w świecie gier fabularnych.

Gdy zasiadają do gier wojennych rozpoczyna się burza mózgów, przy grach planszowych i karcianych kooperują lub toczą zaciętą rywalizację. Bez względu na rodzaj gry, te – z uwagi na swoją złożoność – wymagają dużego skupienia, logicznego myślenia i – rzecz jasna – odpowiedniej strategii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: FIGURKOWNIA NA FACEBOOKU

- Gry planszowe w tych czasach to coś więcej niż „Chińczyk”. Mamy mnóstwo ciekawych gier planszowych, w które można grać współpracując, rywalizując, czy grając asymetrycznie, gdzie część drużyny robi jedną rzecz, a druga inną. Tematyka gier jest bardzo różnorodna, każdy znajdzie coś dla siebie, a my staramy się, aby uczestnicy zajęć mogli spróbować wszystkiego - opowiada Eryk Nowak.

Prowadzący zajęcia szczegółowo wyjaśniają zasady nowych gier, by uczestnicy nie musieli skupiać się na zawiłych instrukcjach. Dbają też o to, by spotkania sekcji były różnorodne – dzięki temu każda zainteresowana osoba faktycznie może znaleźć coś dla siebie. A wybierać naprawdę jest w czym.

Magda Prętka

- Pojęcie gry RPG czy bitewnej może nie być znane dla kogoś, kto grami się nie interesował. Gry RPG, czyli Role Play Games, jak samo tłumaczenie mówi, są grami fabularnymi. Tworzymy w nich postać, przystosowaną do uniwersum, w jakim będziemy grać i odgrywamy scenariusz przygotowany przez “mistrza gry” - wcielając się w role postaci i wpływając na przedstawioną historię. Gry bitewne natomiast są najbardziej złożone. Mamy tutaj figurki, które można malować. Posiadają one statystyki, którymi operujemy. Rozgrywane są misje, w których naszym celem jest przejęcie lub utrzymanie jakiegoś punktu. Możemy to przyrównać do zabawy w generałów, którzy planują przebieg bitwy. Posiadamy jakieś zasoby w postaci jednostek i staramy się pokonać przeciwnika. Zachęcamy jednak, aby każdy spróbował i przekonał się na własnej skórze, jak to wygląda naprawdę! - tłumaczy z uśmiechem Eryk.

Różnorodne zajęcia Figurkowni

Dziś Figurkownia w istocie jest grupą przyjaciół i znajomych w różnym wieku. W zajęciach sekcji uczestniczą zarówno dzieci, młodzież, jak i bardziej doświadczeni gracze.

- Przyjść może każdy, jednak staramy się, aby nasi bywalcy mieli więcej niż 12 lat. Format gier, w którym się bawimy wymaga skupienia nawet do 3 godzin, a wiadomo jak trudno jest utrzymać uwagę dzieci na tak długi okres czasu - tłumaczy Eryk - Przed przyjściem osób zainteresowanych ustalamy z innymi prowadzącymi, w co będziemy w tym dniu grali. Przynosimy wtedy interesujące nas planszówki i dzielimy się na grupy w zależności od zainteresowań. Staramy się, aby co tydzień pojawiała się jakaś nowość, aby utrzymać różnorodność – wyjaśnia.

Szamotuły. Kino "Halszka" na starych fotografiach. Jak wyglą...

Zajęcia odbywają się w piątki w Szamotulskim Ośrodku Kultury, w godzinach 17.00 – 20.00. Zamiast leniuchować po pracy, czy szkole grupa pasjonatów co tydzień spotyka się na wspólnych rozgrywkach. Zgodnie przekonują, że o nudzie nie ma mowy, gdyż każde zajęcia niosą za sobą nowe doświadczenia i wrażenia, stając się wielką przygodą.

- Można powiedzieć, że to ja jestem główno-dowodzącym i całym sprawcą tej naszej zabawy. Mam kilku prowadzących, którzy pomagają mi, kiedy pojawia się większa liczba osób. Są to też osoby, które znają się na niektórych grach lepiej i co za tym idzie, mogą lepiej je poprowadzić. Pozwala to na podzielenie grupy, tak aby każdemu pomóc w poszczególnych grach. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną nie zawsze każdy może się pojawić na spotkaniu, dlatego dzięki współpracy, nasze spotkania zawsze się odbywają. Jesteśmy po prostu grupą dobrych znajomych, którzy chcą pokazać piękno planszówek innym - zachęca Eryk.

Piątkowe spotkania Figurkowni wstępem w świat gry

Figurkownia to nie tylko piątkowe spotkania. “Gry bez prądu” są pasją wielu uczestników, którzy potrafią skrzyknąć się w tygodniu, aby po ciężkim dniu pracy móc odpłynąć w fantastyczny świat i zrelaksować się przy odgłosach turlanej kostki.

- Kiedy mamy ochotę, umawiamy się i gramy. Do naszej ekipy dołączają ludzie, którzy często przychodzą na zajęcia. Świetnie, kiedy ktoś wciągnie się na tyle, aby chciał grać dalej. Dobra zabawa i miłe spędzanie czasu liczą się dla nas najbardziej. Bo naszym nadrzędnym celem jest stworzenie społeczności, która ma się dobrze bawić. Piątkowe zajęcia są wyłącznie wstępem w świat gry. Chcielibyśmy, aby to nasze grono ciągle się poszerzało - komentuje Eryk.

Pomaganie przez zabawę, czyli Charytatywne Noce Planszówek

Swoją pasję Figurkownia już 2-krotnie przekuła na działania dobroczynne. To właśnie z inicjatywy sekcji w Szamotułach odbyły się dwie Charytatywne Nocy Planszówek.

Szamotuły. Gry bez prądu królowały w SzOK-u. I Charytatywna ...

Jesienią ubiegłego roku jej członkowie zaprosili mieszkańców do zabawy z „grami bez prądu”, by pomóc Ani Gaj z Otorowa. Pod koniec stycznia natomiast pasjonującym rozgrywkom towarzyszyła zbiórka środków finansowych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W SzOK-u pojawiły się wówczas pokolenia, które w formie zabawy postanowiły dołożyć swoją cegiełkę do szczytnej inicjatywy pomocy.

- Nie planujemy przestawać i mamy nadzieję, że w przyszłości ponownie zagramy charytatywnie! - kwituje Eryk.

Planów na przyszłość Figurkownia ma jeszcze sporo. Na bieżąco będziemy o nich pisać!

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto