Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Gmina zapłaci mniej za gaz? Samorządy próbują walczyć z drożyzną

Magda Prętka
Magda Prętka
W gronie sygnatariuszy porozumienia znalazło się Miasto i Gmina Szamotuły oraz spółka ZGK
W gronie sygnatariuszy porozumienia znalazło się Miasto i Gmina Szamotuły oraz spółka ZGK Mat. UMiG Szamotuły
Wielkopolskie samorządy i instytucje chcą wspólnie zakupić gaz, by obniżyć koszty. To główny cel porozumienia Metropolii Poznań, do którego dołączyła gmina Szamotuły oraz spółka ZGK

Samorządy wspólnie zakupią gaz

Wzrost cen gazu dotyka nie tylko osoby indywidualne oraz przedsiębiorców, ale i samorządy, jednostki im podległe, instytucje. Wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji, a tym samym próbując zminimalizować koszty, wielkopolskie samorządy zawarły porozumienie w sprawie wspólnego zakupu gazu ziemnego.

Chodzi o 2 powiaty (poznański i obornicki) oraz 12 miast i gmin współtworzących stowarzyszenie Metropolia Poznań. W gronie sygnatariuszy znalazło się także Miasto i Gmina Szamotuły oraz Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach. Oprócz samorządów, do porozumienia dołączyły bowiem m.in. ośrodki sportu, biblioteki, ośrodki kultury i wspomniana spółka ZGK.

Będą negocjować cenę dostawy gazu

Porozumienie dotyczy przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na kompleksową dostawę gazu ziemnego. Wybierając jednego – wspólnego dostawcę tzw. grupa zakupowa chce wynegocjować korzystną, możliwie jak najniższą cenę paliwa, a przy tym zapewnić stabilność dostaw.

- Zamówionego gazu będzie znacząco więcej, liczymy więc, że cena jednostkowa powinna być niższa – spodziewa się Jan Grabkowski, wiceprezes Metropolii Poznań, starosta poznański – Moim zdaniem, przy tak dużej grupie jesteśmy na silnej pozycji negocjacyjnej. W samorządzie każdy grosz się liczy. Tańszy gaz dla powiatu czy gminy to też zysk dla mieszkańców, bo jeśli mniej wydamy np. na utrzymanie szkół, to więcej będziemy mieli na inne cele. Razem zadbamy, by kupić gaz dobrej jakości i niedrogi – podkreśla.

Przetarg w wakacje

Metropolia Poznań wraz z firmą Enmedia zajmie się przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania przetargowego. Z firmą, która przedstawi najkorzystniejszą ofertę każdy samorząd oraz instytucja podpiszą stosowne umowy.

- Będą one obejmowały rok 2023, bądź lata 2023 – 2024. Przyjęty harmonogram zakłada rozpisanie przetargu w połowie lipca, a miesiąc później zostaną otwarte oferty. Do końca września z wybraną w przetargu firmą mają zostać podpisane umowy – informuje Adam Górczewski z Metropolii Poznań.

O tym, jakie korzyści porozumienie przyniesienie gminie Szamotuły trudno na razie mówić. Szczegóły znane będą dopiero po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego. Niemniej, istnieje szansa na obniżenie kosztów.

W tzw. grupie zakupowej, oprócz już wspomnianych, znalazły się m.in. gminy Oborniki, Suchy Las, Komorniki, Luboń i Mosina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto