Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. I Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej "Jakżem jechoł do Szamotuł"

Magda Prętka
Magda Prętka
Blisko 200 artystów i artystek z całej Wielkopolski wzięło udział w I Przeglądzie Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej, który wczesnym sobotnim popołudniem, 18 września rozpoczął się w Szamotułach. Do niedzieli teren przy Zamku Górków tętnił pięknem kultury ludowej

"Jakżem jechoł do Szamotuł"

W miniony weekend wszystkie drogi prowadziły do Szamotuł, a Gród Halszki wypełniony był śpiewem, muzyką, tańcem i szczerą miłością do kultury ludowej. Mimo upływu lat folklor szamotulski niezmiennie inspiruje dowodząc, że tradycje przodków i elementy dawnej obyczajowości wcale nie muszą odchodzić w zapomnienie. Wrastają w kolejne pokolenia, stając się ich dumą i chlubą - stając się wartością ponadczasową. Ale nie tylko w Szamotułach!

Wszak trudno byłoby zliczyć ile zespołów i formacji artystycznych z całej Wielkopolski (i nie tylko!) prezentuje dziś w swoich programach tańce oraz przyśpiewki szamotulskie, wykonując je w charakterystycznych dla Grodu Halszki biało - niebieskich i czarno - czerwonych strojach.

O tym, jak ważną rolę Szamotuły odgrywają w życiu kulturalnym regionu przekonała się każda osoba, która w sobotę, 18 września zajrzała na teren Muzeum Zamek Górków. Wczesnym popołudniem rozpoczął się tam I Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej. Przez parę godzin dziesiątki serc biły w rytm wiwatów, przodków i... Maryny!

- Folklor szamotulski, to jest coś wyjątkowego. Możemy szczycić się tym, że posiadamy własne korzenie, posiadamy własny strój, własną charakterystykę muzyczną, jak również taneczną. Kultywowanie tradycji Małej Ojczyzny jest rzeczą najważniejszą, o której nie możemy zapomnieć, której nie możemy zaprzepaścić - podkreślał w trakcie oficjalnego otwarcia przeglądu Maciej Sierpiński - kierownik Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły", pomysłodawca projektu "Jakżem jechoł do Szamotuł".

Szamotuły. "Wesele szamotulskie" zakończyło I Przegląd Folkl...

Ponad 20 prezentacji scenicznych

Na zaproszenie do udziału w imprezie odpowiedziało blisko 200 artystów i artystek z różnych zakątków Wielkopolski. Do Szamotuł przybyły zespoły z Gniezna, Kębłowa, Grodziska Wielkopolskiego, Dąbrowy, Raszkowa, Kalisza, okolic Jarocina, a także z Podrzewia. Nie zabrakło grup dziecięcych - również z Szamotuł. Publiczność przysłuchiwała się popisom solistów i solistek, prezentujących zarówno swoje talenty wokalne, jak i umiejętności instrumentalne. Wszystkie występy - rzecz jasna - tematycznie nawiązywały do folkloru szamotulskiego (tańce i przyśpiewki), w tym i do tradycji weselnych regionu.

Poza konkursem natomiast, na scenie wystąpił Zespół Folklorystyczny "Szamotuły" (grupa dziecięca oraz grupa tancerzy i tancerek dorosłych).

Komisja konkursowa w składzie: Maciej Sierpiński (choreograf i regionalista, kierownik Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły", przewodniczący komicji), Piotr Kulka (etnochoreograf, kierownik Zespołu folklorystycznego "Wielkopolanie, ekspert polskiej sekcji CIOF) i Tomasz Kuźniak (muzyk, folklorysta, kierownik muzyczny Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły") wysłuchała łącznie 22 prezentacji. Ich poziom, trzeba przyznać, stał na wysokim poziomie, w związku z czym obrady były bardzo burzliwe. Werdykt ogłoszono w niedzielę.

Kto zwyciężył?

W kategorii soliści równorzędną I nagrodę przyznano Annie Czerniak i Lechowi Owczarkowi. II nagrodę otrzymała zaś Krystyna Melczak (w tej kategorii nie przyznano najważniejszego tytułu - laureata). Zofia Bembnista oraz Maria Domaniecka zostały laureatkami kategorii gawędziarze, a I nagroda powędrowała do Jakuba Celebuckiego. Czarek Bednarczyk triumfował z kolei w kategorii soliści - instrumentaliści.

"Dąbrowianki" nagrodzono tytułem laureatek w kategorii zespołów śpiewaczych. II nagrodą natomiast uhonorowano Zespół Śpiewaczy "Lutogniewniacy" oraz Stowarzyszenie Kulturalne "Podrzewianka" z Podrzewia. Zespół Regionalny "Słoneczko" z Przedszkola nr 5 "Miś" w Szamotułach, a także grupa "Słoneczka" z Przedszkola nr 4 im. Janka Wędrowniczka w Szamotułach otrzymały ex equo I nagrodę w kategorii zespołów dziecięcych. Laureatem został zaś Zespół Tańca Ludowego "Swojacy".

Co ciekawe - "Swojacy" okazali się również najlepsi wśród zespołów dorosłych. To właśnie do nich powędrował tytuł laureata. Równorzędną II nagrodę przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca "Kębłowo" oraz Zespołowi Tańca Ludowego "Cybinka". III nagroda trafiła z kolei do Zespół Tańca Ludowego "Gniezno".

Artyści oraz artystki odebrali moc serdecznych gratulacji i podziękowań. Jak sami przyznawali - do Szamotuł z pewnością wrócą na kolejną edycję przeglądu.

10 lat Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły" pod kierownictw...

10 lat działalności artystycznej Macieja Sierpińskiego

W niedzielne popołudnie, 19 września folklor również królował przy Zamku Górków. Mieszkańcy oraz mieszkanki podziwiali popisy sceniczne podczas koncertu galowego z udziałem laureatów i laureatek konkursu. Zespół Folklorystyczny "Szamotuły" zaprezentował zaś przepiękne widowisko oparte na „Tradycjach weselnych z Szamotuł i okolic”.

Wydarzenie stało się doskonałą okazją do uhonorowania Macieja Sierpińskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 10 - lecia działalności artystycznej w Zespole Folklorystycznym "Szamotuły". Wyrazy wdzięczności za pełną pasji i zaangażowania pracę skierował w jego stronę Piotr Michalak - dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, a także przedstawiciele władz samorządowych: starosta, Beata Hanyżak i wiceburmistrz Szamotuł, Dariusz Wachowiak.

I tak, I Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej przeszedł do historii, pozostawiając po sobie nie tylko miłe wspomnienia, ale i przekonanie, że kultura ludowa wciąż żywa jest w całej Wielkopolsce.

Organizatorem imprezy był Szamotulski Ośrodek Kultury, a partnerem w jej organizacji - Zespół Folklorystyczny "Szamotuły". Wydarzenie wsparli także: Powiat Szamotulski, Miasto i Gmina Szamotuły oraz Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

Przegląd został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”. Warto zaznaczyć, że w jego ramach odbyły się również warsztaty z zakresu tańca oraz muzyki szamotulskiej, dedykowane instruktorom i kierownikom zespołów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto