Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. II Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej "Jakżem jechoł do Szamotuł"

Marcin Stefaniak
Marcin Stefaniak
W niedzielę 11 września Szamotuły obchodziły wielkie święto tradycji. II Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej zgromadził dziesiątki uczestników z całej Wielkopolski, a miasto wypełniło się muzyką, tańcem, śpiewem i folklorem w najlepszym wydaniu

II Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej "Jakżem jechoł do Szamotuł

Uroczystą mszą św. w niedzielę 11 września rozpoczął się II Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej, organizowany przez Szamotulski Ośrodek Kultury i Zespół Folklorystyczny "Szamotuły" pod honorowym patronatem CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

W bazylice zebrały się delegacje rolników i sadowników z okolicznych sołectw, członkowie zespołów folklorystycznych, włodarze miasta, zaproszeni goście i licznie przybyli mieszkańcy. Wspólnie dziękowali za tegoroczne plony i chleb powszedni.

Sołectwa przygotowały kosze dożynkowe z płodami rolnymi, które złożono na ołtarzu i poświęcono wraz z wieńcem żniwnym Gałopolu. Poświęcono również medale żniwne Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szamotułach.

Po nabożeństwie sołtysi podzielili się z mieszkańcami chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż, a zespoły folklorystyczne w uroczystym korowodzie przeszły na dziedziniec Muzeum Zamku Górków, gdzie odbyła się dalsza część imprezy. Towarzyszyła im muzyka, liczne grono zaciekawionych szamotulan oraz policja, która zadbała o bezpieczeństwo.

Prezentacje konkursowe

W samo południe rozpoczęły się prezentacje konkursowe w kilku kategoriach. Na scenie gościły zarówno kapele i soliści instrumentaliści, soliści – gawędziarze gwarowi, jak i zespoły śpiewacze oraz soliści, zespoły dziecięce, a także zespoły z programem opracowanym scenicznie. W przeglądzie łącznie udział wzięło 191 uczestników z 24 zespołów prezentujących różne formy folkloru. Do Grodu Halszki zjechali się kontynuatorzy pięknych tradycji z całej Wielkopolski! Serdecznie witali ich: Piotr Michalak - dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury oraz Maciej Sierpiński - kierownik Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły".

Podczas niemal 4 godzin popisów scenicznych widzowie podziwiali niezwykle barwny folklor szamotulski w formie tańca, śpiewu oraz muzyki, będący motywem przewodnim wszystkich występów. Poziom konkursu - trzeba przyznać - był niezwykle wysoki, przez co jury (Maciej Sierpiński, Tomasz Kuźniak - instrumentalista, członek Kapeli ZF "Szamotuły" oraz Michał Kruszona - dyrektor Muzeum Zamek Górków) stanęło przed trudnym zadaniem. Werdykt musiał jednak zapaść.

Noc Świętojańska w Szamotułach. Przepiękny obrzęd w wykonani...

Kto zwyciężył?

W kategorii zespoły z programem opracowanym scenicznie pierwsza nagroda ex aequo trafiła do Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedziskiego Ośrodka Kultury oraz Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie. Trzecią nagrodę otrzymał zaś Zespół Pieśni i Tańca „Siekieracy” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kostrzynie. Druga nagroda nie została przyznana.

W kategorii zespołów dziecięcych zwyciężyli "Swojacy". Miejsce II zajął Zespół Regionalny "Słoneczka" z Przedszkola nr 5 w Szamotułach, a III - grupa "Słoneczka" z szamotulskiego Przedszkola nr 4.

Marta Machaj z Szamotuł wygrała twórczą rywalizację w kategorii soliści - gawędziarze. Drugą nagrodę przyznano Zofii Bembnistej i Marii Domanieckiej z Kaźmierza, a trzecia powędrowała do szamotulanki - Mileny Machaj.

Zwycięzcą kategorii zespoły śpiewacze został Zespół Folklorystyczny "Kobierzanki' z KGW w Kobiernie. II miejsce ex aequo zajęli: Stowarzyszenie Kulturalne ,,Podrzewianka” z Dusznik oraz Zespół Śpiewaczy ,,Dobrowianki” ze Stowarzyszenia KGW w Dobrowie. Trzecią nagrodę otrzymał natomiast Zespół Śpiewaczy "Biadowianki" z KGW w Biadkach.

10 lat Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły" pod kierownictw...

Agnieszka Jędrkowiak z Kobierna i Lech Owczarkek z Gminnego Ośrodka w Doruchowie okazali się najlepsi wśród solistów. Drugą nagrodę z kolei zdobył Cezary Jaworski z grupy „Jagódki” z Przedszkola "Janka Wędrowniczka" w Szamotułach.

W kategorii kapel zwyciężyła Kapela Łod Szczuczyna Zespołu Pieśni i Tańca „Siekieracy”, a wśród solistów - instrumentalistów triumfował Cezary Bednarczyk ze "Swojaków". Miejsce II przyznano zaś Jędrzejowi Bednarczykowi z tego samego zespołu.

Jurorzy w towarzystwie starosty Beaty Hanyżak oraz Piotra Michalaka wręczyli laureatom nagrody. Zwycięzcy ponownie zaprezentowali się na scenie podczas koncertu galowego. Publiczność nie szczędziła braw.

Wcześniej burzę oklasków zebrała najmłodsza grupa Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły", która poza konkursem, w pełnym uroku programie przypominała o pięknie tradycji ludowej.

Konkurs na kosz dożynkowy

Przeglądowi towarzyszył konkurs na najpiękniejszy kosz dożynkowy przygotowany przez sołectwa. Tym razem jednak w rolę jurorów wcieli się mieszkańcy, a także goście wielkiego święta folkloru. Organizatorzy przygotowali specjalne karty do głosowania i urny oznaczone nazwami sołectw biorących udział w plebiscycie.

W szranki stanęły: Brodziszewo, Gąsawy, Koźle, Lipnica, Otorowo, Przecław, Przyborówko i Szczuczyn. Każda z osób, która oddała swój głos również miała szansę zgarnąć nagrodę.

Finalnie, zdaniem publiczności, najpiękniejszy kosz przygotowały Gąsawy. Miejsce II zajęło sołectwo Szczuczyn, a III - Przecław. Pozostali otrzymali wyróżnienia.

II Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej "Jakżem jechoł do Szamotuł" zakończyło przepiękne widowisko pt. „Plon, niesiemy plon” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. Prezentacja tradycyjnego obrzędu dożynkowego wzbudziła szczery zachwyt wśród widzów. Było wzruszająco, barwnie, bardzo radośnie, wspaniale! Jak to w Szamotułach!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto