Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. "Jakżem jechoł do Szamotuł" - projekt SzOK-u z wysokim dofinansowaniem!

Magda Prętka
Magda Prętka
Projekt "Jakżem jechoł do Szamotuł" zakończy prezentacja "Wesela szamotulskiego"
Projekt "Jakżem jechoł do Szamotuł" zakończy prezentacja "Wesela szamotulskiego" Magda Prętka
W drugiej połowie czerwca teren szamotulskiego muzeum wypełni niezwykła kultura ludowa. Wszystko za sprawą projektu "Jakżem jechoł do Szamotuł", na którego realizację SzOK pozyskał wysokie finansowanie zewnętrzne

"Jakżem jechoł do Szamotuł"

Szamotulski Ośrodek Kultury ma niemałe powody do zadowolenia. Już po raz trzeci bowiem pochwalić się może wysokim dofinansowaniem pozyskanym z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska". Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Wysokość wsparcia wynieść ma 42 tys. zł. Co ciekawe jednak - z 1846 złożonych wniosków (o połowę więcej aniżeli w roku ubiegłym) wyłoniono zaledwie 308 beneficjentów. Na liście rankingowej SzOK znalazł się na 16 pozycji!

Projekt pod hasłem "Jakżem jechoł do Szamotuł" stanowić ma przegląd w formie konkursu dla kapel, solistów, zespołów śpiewaczych, tanecznych i obrzędowych z regionu szamotulskiego i Wielkopolski. W jego ramach zorganizowane zostaną również warsztaty prezentujące autentyczny folklor i gwarę regionu szamotulskiego. Kropkę nad i postawi zaś koncert laureatów oraz widowisko sceniczne „Wesele szamotulskie” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły".

"Wesele Szamotulskie" po raz kolejny w Baborówku! [ZDJĘCIA CZ. I]

– Nazwa przeglądu „Jakżem jechoł do Szamotuł” ma podkreślać, że potencjał tradycji ludowej i jej obecne wykorzystanie w popularyzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest tak silne w Szamotułach, że w tej kwestii wszystkie drogi prowadzą do Szamotuł – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Maciej Sierpiński, koordynator projektu, a zarazem kierownik Zespołu Folklorystycznego w Szamotułach podkreśla z kolei, że wspomniane przedsięwzięcie ukazać ma bogactwo oraz różnorodność szamotulskiego folkloru, a przy tym służyć jego szerokiej popularyzacji i promocji zespołów.

2 - dniowe wydarzenie planowo odbędzie się w drugiej połowie czerwca na terenie Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. O szczegółach będziemy jeszcze informować.

"Wesele Szamotulskie" po raz kolejny w Baborówku [ZDJĘCIA CZ. II]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto