Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Jest nadzieja dla kolejowej wieży ciśnień? [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Na zlecenie Wydziału Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły, kilka tygodni temu przy kolejowej wieży ciśnień ustawiono rusztowania. Są one niezbędne do wykonania specjalistycznych badań górnej - drewnianej części obiektu. Czy wieża w końcu doczeka się remontu?

Kolejowa wieża ciśnień znajdująca się przy ulicy Dworcowej w Szamotułach z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Od chwili przejęcia obiektu od skarbu państwa na zasadzie użytkowania wieczystego, tj. na 99 lat, co nastąpiło blisko dekadę temu, gmina nie podjęła żadnych bezpośrednich działań mających na celu jego kompleksową rewitalizację. Powodem był brak środków na ten cel.

Kilka tygodni temu pojawiła się jednak pewna nadzieja. Mieszkańcy upatrywali jej w rusztowaniach, jakie zamontowano przy obiekcie, spodziewając się, że wkrótce ruszą prace remontowe. Okazuje się jednak, że do rozpoczęcia działań jeszcze daleka droga.

Jak informuje Tomasz Grabowski z Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły - wspomniane rusztowania ustawiono na zlecenie Wydziału Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej miejscowego magistratu. Są one niezbędne do wykonania specjalistycznych prac górnej - drewnianej części wieży.

- Po szczegółowej inwentaryzacji zostaną podjęte decyzje dotyczące remontu tej części wieży. Po uzyskaniu wymaganych prawem pozwoleń i uzgodnieniach z konserwatorem zabytków rozpoczną się prace remontowe. Ich zakres określi inwentaryzacja, stąd trudno teraz określić wartość zadania - mówi Grabowski.

Nie wiadomo zatem kiedy konkretnie do remontu dojdzie i czy poza kopułą obejmie on pozostałą konstrukcję obiektu.

Przypomnijmy, że gmina Szamotuły kilkakrotnie przymierzała się do rewitalizacji budynku. Pierwsza nadzieja na jego odnowę pojawiła się 9 lat temu, gdy samorząd przystąpił do konkursu Re!Vita Wielkopolsko, polegającym na opracowaniu koncepcji rewitalizacji funkcjonalnej i architektonicznej obiektów infrastruktury postindustrialnej lub powojskowej z Wielkopolski, wyłączonych obecnie z użytkowania. To właśnie wtedy wieża przejęta została od skarbu państwa. Budynek ostatecznie zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu, w ramach którego architekci opracowywali koncepcje dotyczące poszczególnych obiektów. Szamotulską wieżą zajęła się firma Projekt MODE:LINA Architekci s.c. Jerzy Woźniak, Paweł Garus, która przygotowała projekt swoistego teleportu. Zgodnie z jego założeniami, na najwyższej kondygnacji wieży miała znaleźć się mapa będąca interaktywnym panelem, za którego pośrednictwem każdy odwiedzający mógłby wybrać dowolną wieżę na świecie, na której chciałby się znaleźć, a następnie podziwiałby roztaczające się z niej widoki. Przebywając na niższej kondygnacji z kolei mieszkańcy i przyjezdni mogliby cieszyć się widokami z Szamotuł. Architektura wieży w żaden sposób nie uległaby zmianie, zostałaby jedynie odświeżona.

Chociaż nadzieje były ogromne, projekt ów otrzymał jedynie wyróżnienie. I w zasadzie na tym temat kolejowej wieży ciśnień się zakończył. Projekt teleportu stał się co prawda własnością samorządu, ale w ślad za tym nie poszły żadne konkretne działania. Obiekt niszczał zatem dalej.

Nadzieje na remont ożyły ponownie tuż przed przebudową ulicy Dworcowej w ramach, której - jak zapowiadał urząd - budynek mógłby zostać zmodernizowany. Niestety i tym razem na planach się skończyło. Odnowa wieży okazała się niemożliwa z uwagi na wytyczne konkursu dotacyjnego, z którego gmina pozyskała dofinansowanie na przebudowę Dworcowej. Temat ponownie podjęto wiosną 2017 roku, kiedy na zlecenie magistratu opracowany został projekt budowlany remontu wieży. Jego koszt wyceniono na nieco ponad 161 tys. zł. Dalsze działania w tym zakresie uzależnione jednak zostały od pozyskania środków zewnętrznych na realizację inwestycji. A to, jak możemy się domyślać (nie potwierdziliśmy jeszcze tej informacji), okazało się nierealne, w związku z czym sprawę po raz kolejny odłożono na półkę.

Czy prowadzone obecnie przymiarki do remontu, stanowić będą ten pierwszy poważny pierwszy krok do modernizacji kolejowej wieży ciśnień? Być może odpowiedź na to pytanie poznamy jeszcze w tym roku. Warto jednak nadmienić, że póki co, brakuje koncepcji na przyszłą adaptację obiektu i nadanie jej nowej funkcji. Podstawą wciąż pozostaje remont.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto