Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Jubileuszowa edycja Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej

Marcin Stefaniak
Marcin Stefaniak
To było prawdzie święto polskiego patriotyzmu i muzyki! X Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej zgromadził ponad 60 młodych wykonawców z Szamotuł i ościennych miejscowości. Serce kina "Halszka" biło w rytm miłości do Niepodległej

Jubileuszowy Przegląd Pieśni Patriotycznej w Szamotułach

W czwartek 27 października w Szamotułach odbyła się jubileuszowa - dziesiąta edycja Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Na scenie kina "Halszka" wystąpili uczniowie szkół podstawowych z powiatu szamotulskiego i miejscowości ościennych.

Warto przypomnieć, że inicjatorkami wydarzenia w 2013 roku były Małgorzata Jagiełłowicz oraz Maria Tomkowiak. Po kilku latach do duetu dołączył Artur Hoffmann, od 2 lat tradycję organizacji przeglądu podtrzymuje obecny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach - Sławomir Dyzert. W przygotowanie przedsięwzięcia zaangażowanych jest co roku wielu nauczycieli i pracowników szkoły oraz Rada Rodziców, która dba o poczęstunek i słodkie niespodzianki dla laureatów. Od dekady festiwal w sposób szczególny wpisuje się w życie kulturalne Grodu Halszki.

Impreza stanowi część projektu "Bardzo Młody Patriota", realizowanego przez szamotulską "Dwójkę". To swoista lekcja historii, która staje się doskonałą okazją do krzewienia wśród dzieci i młodzieży postaw oraz ideałów patriotycznych. To też pretekst do zwrócenia uwagi, jak wielką wartością w życiu każdego człowieka jest wolność.

W trakcie przeglądu mówiono o tym wielokrotnie. Najpiękniej jednak o wolności opowiadały pieśni patriotyczne - dodające otuchy, łączące rodaków w tych najtrudniejszych chwilach. Dziś także.

Przesłuchania konkursowe

Prezentacje konkursowe prowadzono w 2 kategoriach: soliści i chóry. Łącznie do artystycznej rywalizacji przystąpiło ponad 60 osób. Na scenie zaprezentowali się wykonawcy ze szkół podstawowych z Grzebieniska, Ostroroga, Szamotuł, Miłkowa i Baborowa. Opiekunowie świetnie przygotowali swoich podopiecznych, a pełne artystycznego zaangażowania popisy sceniczny, wywierały ogromne wrażenie na publiczności. Program wielu z nich dopełniły piękne, stylizowane stroje oraz rekwizyty.

W repertuarze znalazły się zaś sztandarowe pieśni mówiące o miłości do ojczyzny i heroicznej walce o niepodległość, jak i utwory mniej znane. W kinie wybrzmiał m.in. marsz "My Pierwsza Brygada", nostalgiczny "Taki Kraj" i "Miejcie nadzieję". W istocie wszystkie prezentacje zasługiwały na duże uznanie.

Komisja konkursowa stanęła zatem przed trudnym zadaniem wyboru tych najlepszych z najlepszych. Nic zatem dziwnego, że obrady były bardzo burzliwe. W tym roku popisy artystyczne oceniali: Edyta Kindel i Danuta Mazur-Majchrzycka (nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Szamotułach) oraz Remigiusz Skorwider (dyrygent), który przewodniczył pracom jury.

Szamotuły. "Fotografia natychmiastowa" w wydaniu z początku ...

Koncert galowy i wręczenie nagród

Podczas popołudniowego koncertu galowego, który zwieńczył przesłuchania konkursowe, komisja ogłosiła werdykt i przyznała nagrody.

W kategorii solistów wyróżniono Jagodę Urban ze Szkoły Podstawowej w Miłkowie oraz Hannę Michalak z szamotulskiej "Trójki". Zwyciężczynią tej kategorii została zaś Wiktoria Szymańska z Grzebieniska. Miejsce II zajęła Wiktoria Szuflak z Ostroroga, a III - Szymon Grzesiak reprezentujący Szkołę Podstawową w Baborowie.

Nagroda główna w kategorii chórów powędrowała do zespołu z Ostroroga. Na miejscu II twórczą rywalizację zakończyli gospodarze (zespół SP Szamotuły), a III miejsce przypadło chórowi ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach.

Grand Prix X Przeglądu Pieśni Patriotycznej trafiło natomiast do zespołu "Piątki" z Grzebieniska, który swoim wykonaniem utworu "Jak pięknie by mogło być" autorstwa duetu J. Kukulski i J. Kofta, wzruszył i zauroczył zarówno jurorów, jak i publiczność.

Nagrody laureatom wręczyli starosta Beata Hanyżak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotr Michalak oraz członkowie jury. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Koncert galowy uświetniły występy laureatów, ale nie tylko. Publiczność podziwiała także pokazy taneczne przygotowane przez zespół Prestige z szamotulskiej "Dwójki", w tym zachwycający - niezwykle wymowny taniec z flagami.

Wspomnień też nie brakowało!

Gala stała się też okazją do wielu wspomnień. Goście obejrzeli krótką, acz ciekawą prezentację, przypominającą poprzednie edycje przeglądu, okraszoną archiwalnymi fotografiami. Organizatorzy podziękowali wszystkim osobom oraz instytucjom zaangażowanym w przygotowanie przedsięwzięcia i tym wspierającym je od lat.

Podczas imprezy promowano również płytę "Rozśpiewane Dzieci", której inicjatorem jest Artur Hoffman (nauczyciel muzyki w SP2 Szamotuły). Wydawnictwo powstało w ramach projektu edukacyjnego „Umuzykalniona Dwójka", a piosenki na płytę nagrali młodzi artyści z grupy muzycznej szamotulskiej "Dwójki". Projekt wsparła rada rodziców i sponsorzy, a rejestracja nagrań odbyła się w SZOK-u.

Szamotuły. Kino "Halszka" na starych fotografiach. Jak wyglą...

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Szkołę Podstawową nr 2 w Szamotułach przy współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury i Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia w Szamotułach. Honorowy patronat nad imprezą sprawowała Starosta Powiatu Szamotulskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły.

Pozostaje mieć nadzieję, że kolejna edycja przeglądu o tak wymownym i podniosłym charakterze zawita do Szamotuł już w przyszłym roku, czego sobie i organizatorom serdecznie życzymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto