Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Kupujemy choinkę. Ale jaką? I kiedy najlepiej się po nią wybrać? [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Janusz Targiel od 1992 roku zajmuje się hodowlą choinek w Szamotułach
Janusz Targiel od 1992 roku zajmuje się hodowlą choinek w Szamotułach Magda Prętka
Wraz z początkiem grudnia sezon choinkowy ruszył pełną parą. W ofercie lokalnych producentów znajduje się wiele odmian świątecznych drzewek. Którą wybrać? Kiedy najlepiej zakupić choinkę? I o czym warto pamiętać? Janusz Targiel - producent z Szamotuł podpowiada

Sezon choinkowy ruszył pełną parą

Tradycja zgodnie, z którą bożonarodzeniowa choinka pojawiała się w naszym domu w Wigilię lub na krótko przed nią, w zasadzie odeszła w zapomnienie. Sezon na zakup świątecznych drzewek rozpoczyna się już na przełomie listopada i grudnia, a tzw. rozpędu nabiera na 2 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Jak przyznaje Janusz Targiel – właściciel firmy ogrodniczej z Szamotuł, który produkcją choinek zajmuje się już od 1992 roku, w dużej mierze podyktowane jest to względami czysto praktycznymi.

- Dawniej, jeszcze w latach 90. choinki faktycznie sprzedawało się w Wigilię lub na krótko przed świętami. Wówczas najpopularniejszym gatunkiem był świerk pospolity, który wniesiony do pomieszczenia, ustrojony, nawet jeśli miał dostęp do wody – mówiąc kolokwialnie – szybko „oblatywał”. Świerk zakupiony np. 3, nawet 2 tygodnie przed świętami, w dniu Wigilii nie wygląda tak okazale, jak tuż po wniesieniu do domu i udekorowaniu – tłumaczy Janusz Targiel – Inne gatunki choinek, które są dostępne dzisiaj, jak np. jodły wytrzymują dużo dłużej, nie gubią igieł, nie usychają – oczywiście jeśli się o nie odpowiednio zadba – więc można takie drzewko zakupić szybciej – dodaje.

Na jakie odmiany choinek warto postawić?

Najczęściej sprzedawane są dziś wspomniane jodły, w tym kaukaska, kalifornijska i koreańska. Świerk nadal znajduje jednak swoich nabywców – oprócz tego pospolitego sprzedawany jest także świerk serbski. U koneserów nowoczesnych wnętrz sprawdzi się jodła kalifornijska, która ma ciekawy kolor, a na dodatek długie i miękkie igły, które nie kłują.

- Gatunków choinek jest mnóstwo. Od paru lat najczęściej sprzedaję jednak jodłę kaukaską i ten gatunek polecam zresztą klientom. Moim zdaniem jest najpiękniejszy, a poza tym – już po ścięciu – bardzo długo wytrzymuje w pomieszczeniach – mówi Janusz Targiel.

W jaki sposób pielęgnować świąteczne drzewko?

Żywotność choinki zależy jednak nie tylko od gatunku, ale i od odpowiedniej pielęgnacji drzewka. Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup choinki świeżo ściętej, czy wykopanej z gruntu i przesadzonej do donicy (później można ją zakopać w ogrodzie), należy pamiętać o tym, by miała ona stały dostęp do wody. Drzewko w donicy (bez dziurek) musi być na bieżąco podlewane, a to ścięte powinno stać w wiaderku lub innym pojemniku z wodą. Koniecznie trzeba ją uzupełniać, gdyż w ogrzewanym pomieszczeniu woda szybciej wyparowuje.

- Choinka to nie mebel. Należy o nią dbać. Jeśli będzie podlewana, a woda w pojemniku uzupełniana, to postoi w pomieszczeniu długie tygodnie, a igiełki nie będą opadać. Taka w donicy, odpowiednio zadbana wytrzyma do Świąt Wielkiej Nocy – tłumaczy Targiel – W ubiegłym roku miałem w domu ściętą jodłę w wiaderku i stała do końca stycznia. Klienci mówili nawet, że ich choinki wytrzymały do połowy lutego – dodaje.

Ważne, aby świątecznego drzewka nie stawiać przy grzejniku. W pomieszczeniu, w którym się znajduje powinna panować temperatura 24 – 25 stopni.

Ile kosztują choinki? Jak je transportować?

Ceny choinek wahają się od 20 do kilkuset złotych. Wszystko zależy od gatunku i wielkości drzewka. Koszt 5-metrowej choinki Janusz Targiel szacuje na ok. 600 zł. Najczęściej kupowane są jednak te mierzące od 2,6 do 2,8 metra oraz 2-metrowe. Przed ich zakupem należy przygotować samochód do transportu. Jeśli zamierzamy przewieźć drzewko na dachu, będą potrzebne pasy transportowe.

- Choinkę kupuje się raz w roku, więc wiele osób zupełnie nie wie, jak ją przetransportować. Choinek przewożonych na dachu nie można wiązać sznureczkami, bo te mogą się przetrzeć. Już nie raz zdarzało się, że klient przyjeżdżał do domu, spoglądał na dach samochodu, a choinki na nim nie było. Zgubił ją po drodze – opowiada Janusz Targiel – Z kolei, jeśli chcemy przewieźć drzewko wewnątrz pojazdu, to należy pamiętać o zabraniu ze sobą jakiegoś koca lub folii. Wcześniej trzeba złożyć fotele, by na miejscu nie było żadnych niespodzianek i zwyczajnie nie tracić na to czasu – wyjaśnia.

Dziś świąteczne drzewko możemy kupić znacznie szybciej i warto też szybciej do tego się przygotować.

- Oczywiście klienci pojawiają się też w Wigilię, najpóźniej po godzinie 12.00. Ale i o 16.00 też sprzedawałem kiedyś choinkę – opowiada Targiel.

Janusz Targiel od 1992 roku zajmuje się hodowlą choinek w Szamotułach

Szamotuły. Kupujemy choinkę. Ale jaką? I kiedy najlepiej się...

Jeśli nie żywa choinka, to jaka?

Oprócz choinek żywych, których największą zaletą jest piękny, niepowtarzalny zapach, coraz większą popularnością cieszą się tzw. choinki florystyczne. Bartosz Korpik, technik krajobrazu i nauczyciel w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach przyznaje, że tego typu drzewka, wykonane przez profesjonalnych florystów, to spory wydatek. Ale jeśli nie brakuje nam kreatywności możemy wykonać je samodzielnie.

- Warto zakupić ścięte gałązki i stworzyć swoją własną, unikatową choinkę – czy to na pniu, czy przypominającą tą tradycyjną. Do choinki florystycznej każdy może dobrać takie ozdoby, jakie mu odpowiadają. W tym przypadku, to właśnie ozdoby będą odgrywały kluczową rolę – tłumaczy Bartosz Korpik.

Alternatywą dla żywych choinek stają się też drzewka sztuczne, drewniane (z półeczkami na rozmaite dekoracje) oraz te wykonane z drutu. W tym przypadku ozdoby możemy umieścić również wewnątrz bryły. Rzadkością nie są także eko - choinki z papieru lub te przygotowane na bazie starej drabiny. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej kreatywności.

Podobnie jest zresztą z ozdobami - tradycyjne bombki coraz częściej zastępują własnoręcznie wykonane dekoracje np. w postaci kokard, czy świątecznego origami. Powracamy do drewna, wykorzystujemy zbędne kartony. Ozdabianie choinki w istocie powinno stać się dobrą zabawą, którą z uśmiechem na twarzy będziemy wspominać cały rok.

Na jakiekolwiek drzewko byśmy się jednak nie zdecydowali faktem jest, że choinka to nieodłączny element, a w zasadzie symbol jednego z najpiękniejszych okresów w roku, jakim są Święta Bożego Narodzenia.

Wskazówki

  • Jeśli decydujemy się na żywą choinkę, wybieramy drzewko świeżo ścięte lub wykopane z gruntu i przesadzone do donicy (bez dziurek)
  • Choinkę ściętą należy umieścić we wiaderku lub innym pojemniku z wodą (na rynku dostępne są różnego typu mocowania do choinek - również z pojemnikami)
  • Świąteczne drzewko - zarówno to ścięte, jak i w donicy należy na bieżąco podlewać / uzupełniać wodę w pojemniku
  • Nie stawiamy choinki przy grzejniku, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 24 - 25 stopni
  • Najbardziej polecane są jodły, w tym kaukaska, kalifornijska oraz koreańska
  • Kupując choinkę należy przygotować się do transportu - zabrać ze sobą koc, folię lub pasy transportowe
  • Ceny choinek wahają się od 20 do kilkuset złotych (w zależności od gatunku i wysokości)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto