Szamotuły. Kurkowe Bractwa Strzeleckie Okręgu Szamotulskiego świętowały 90 - lecie istnienia. "Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny Obronie"

Magda Prętka
Magda Prętka
Kurkowe Bractwa Strzeleckie Okręgu Szamotulskiego obchodzą zacny jubileusz 90- lecia istnienia. W miniony weekend 11 - 12 września na strzelnicy w Mutowie świętowano także 370 - lecie powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szamotułach i 25 - lecie jego reaktywacji

90 - lecie istnienia Kurkowych Bractw Strzeleckich Okręgu Szamotulskiego

Strzelnica w Mutowie wielokrotnie już stawała się świadkiem wyjątkowych wydarzeń, o których pamięć - mimo upływu lat - nadal trwa. To różnej klasy zawody sportowe oraz niebywałe osiągnięcia strzelców, ale i chwile, w których maksyma "Bóg, Honor, Ojczyzna" nabierało szczególnego wymiaru. Bez wątpienia wpiszą się w nie także uroczystości związane z obchodami 90 - lecia istnienia Kurkowych Bractw Strzeleckich Okręgu Szamotulskiego.

W sobotę i niedzielę 11 - 12 września, strzelnica w Mutowie powróciła do historii, opowiadając o tradycjach, które wciąż pozostają żywe - nie tylko od 90 lat. Wydarzenie stało się również okazją do świętowania 370 - lecia utworzenia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szamotułach oraz 25 - lecia jego reaktywacji.

Gm. Szamotuły. Serce Otorowa zabiło dla Ani Gaj! To był fant...

"Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny Obronie"

Obchody jubileuszowe rozpoczął sobotni turniej w strzelaniu sportowym o puchar Lotto. Główne uroczystości odbyły się jednak w niedzielę. Zainaugurowała je msza św. polowa, w której oprócz strzeleckiej braci, służb mundurowych i przedstawicieli władz samorządowych, udział wziął Wojewoda Wielkopolski, Michał Zieliński oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

W trakcie homilii kapłan podkreślał rolę, jaką Kurkowe Bractwa Strzeleckie na przestrzeni lat odgrywały w życiu społeczności lokalnych, krzewiąc postawy patriotyczne, w tym gotowość sięgnięcia po broń w imię obrony Ojczyzny, zgodnie z hasłem "Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny Obronie".

Nieco później przypominał o tym także Lech Orlik - Prezes Okręgu Szamotulskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich, który pokusił się o przedstawienie rysu historycznego ruchu brackiego oraz dzieje KBS w Szamotułach. Obecnie Okręg Szamotulski skupia Kurkowe Bractwa Strzeleckie z siedzibami w: Grzebienisku, Pniewach, Tarnowie Podgórnym, Sierakowie, Szamotułach i Wronkach. Podczas uroczystości wszystkie z wymienionych, jak i Okręg Szamotulski KBS wyróżniony został Odznakami Honorowymi za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Gm. Szamotuły. Grzyby już są! Mieszkaniec Koźla znalazł ogro...

- Dzisiejszy jubileusz 370 - lecia powstania Bractwa Kurkowego w Szamotułach i 25 - lecia jego reaktywacji jest kontynuacją tradycji bractwa, tworzoną w nowoczesny sposób, ale zawsze z maksymą "Bóg, Honor, Ojczyzna". Szamotulscy bracia i siostry działają dla naszej Małej Ojczyzny - podkreślał w swoim przemówieniu Marcin Just, Starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szamotułach.

Wspominał także o ważnej roli, jaką w KBS odgrywają kobiety. Równocześnie dziękował wszystkim osobom, które od 1995 roku pełniły funkcję Starszych bractwa, w tym: Zenonowi Bilonowi, Karolowi Stachurze, Ireneuszowi Chudemu oraz Józefowi Poradziszowi.

Ale z podziękowaniami - za kultywowanie wielowiekowych tradycji i tworzenie nowej historii ruchu brackiego - pospieszyło również liczne grono gości. Gratulacjom nie było końca, wzruszeniom także. Wszak Kurkowe Bractwa Strzeleckie, to nie tylko organizacja, ale przede wszystkim ludzie, którzy z dużym zaangażowaniem i oddaniem realizują cele przyświecające poprzednim pokoleniom sióstr i braci. Dziś w sposób szczególny wpisuje się w nie edukacja dzieci i młodzieży m.in. w zakresie strzelectwa.

Salwy armatnie zakończyły oficjalną część obchodów. Wkrótce potem bracia i siostry rozpoczęli tradycyjne strzelania. Ich finał nastąpił późnym popołudniem. Zwycięzcy odebrali wówczas nagrody i moc gratulacji, a dzieci, dla których przygotowano specjalną konkurencję - medale i pamiątkowe dyplomy. Poniżej znajdują się szczegółowe wyniki strzelań.

Wyniki strzelań

Strzelanie o Tarczę i Szablę Wojewody Wielkopolskiego, Michała Zielińskiego

 • I miejsce: Grzegorz Jaskuła (KBS Sieraków)
 • II miejsce: Roman Judek (KBS Pniewy)
 • III miejsce: Jerzy Pawlak (KBS Wronki

Strzelanie o Tarczę i nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka i Wicemarszałka, Krzysztofa Grabowskiego

 • I miejsce: Grzegorz Jaskuła (KBS Sieraków)
 • II miejsce: Jerzy Pawlak (KBS Wronki)
 • III miejsce: Wiesław Molik (KBS Sieraków

Strzelanie do tarczy jubileuszowej z okazji 90 - lecia Kurkowych Bractw Strzeleckich Okręgu Szamotulskiego

 • I miejsce: Grzegorz Jaskuła (KBS Sieraków)
 • II miejsce: Krzysztof Plenzler (KBS Grzebienisko)
 • III miejsce: Wiesław Molik (KBS Sieraków)

Strzelanie do tarczy jubileuszowej z okazji 370 - lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szamotułach w roku 1649

 • I miejsce: Jerzy Pawlak (KBS Wronki)
 • II miejsce: Krzysztof Plenzler (KBS Grzebienisko)
 • III miejsce: Grzegorz Jaskuła (KBS Sieraków)

Strzelanie do tarczy jubileuszowej z okazji 25 - lecia reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szamotułach

 • I miejsce: Krzysztof Plenzler (KBS Grzebienisko)
 • II miejsce: Grzegorz Jaskuła (KBS Sieraków)
 • III miejsce: Radosław Substowski

Strzelanie dla dzieci i młodzieży

 • I miejsce: Piotr Woźny (Sieraków)
 • II miejsce: Andrzej Michalak (Szamotuły)
 • III miejsce: Andrzej Adamczyk (Szamotuły)

Strzelanie do Kura

 • I miejsce: Anna Piechota (KBS Szamotuły)
 • II miejsce: Rafał Nefermann (KBS Szamotuły)
 • III miejsce: Izabela Dubiel (KBS Szamotuły

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował "Głos Wielkopolski"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie