Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Mistrzostwa Wielkopolskie w Strzelaniu z Broni Historycznej [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
W sobotę, 15 czerwca na strzelnicy w Mutowie znów rozbrzmiewał huk wystrzałów. Odbyły się tam Drugie Mistrzostwa Wielkopolskie w Strzelaniu z Broni Historycznej Centralnego Zapłonu

37 zawodników z całej Wielkopolski wzięło udział w zawodach zorganizowanych przez Klub Strzelecki "Tarcza" Szamotuły. Impreza odbywała się pod patronatem Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Rywalizacja toczyła się w 3 konkurencjach: pistolet, karabin, oraz pistolet wojskowy. Stawką był zacny tytuł mistrza, wicemistrza i drugiego wicemistrza Wielkopolski, a także okazały Puchar Prezesa WZSS w Strzeleckim Trójboju Historycznym, dla najbardziej wszechstronnego strzelca zawodów. Na klasyfikację końcową złożyła się suma wyników uzyskanych we wszystkich konkurencjach.

W konkurencji pistolet centralnego zapłonu zwyciężył Marek Mailnowski z szamotulskiej "Tarczy". Tytuł wicemistrza wywalczył Arkadiusz Kornowicz z "Grunwald" Poznań, a drugim wicemistrzem został Marcin Izydorczyk z poznańskiego klubu "Snajper". Rafał Stemporowski z "Jastrzębia" Swarzędz okazał się najlepszy w konkurencji karabin centralnego zapłonu. Z tytułem wicemistrza Wielkopolski zawody w tej konkurencji ukończył Arkadiusz Koronowicz, a reprezentant "Tarczy" - Michał Horłoza sięgnął po drugie wicemistrzostwo. Z kolei wśród zawodników startujących w konkurencji pistolet wojskowy centralnego zapłonu bezkonkurencyjny okazał się Zbigniew Długi z "Jastrzębia" Swarzędz. Wicemistrzem Wielkopolski został Piotr Haberland z poznańskiego "Grunwaldu", a drugie wicemistrzostwo powędrowało do Adama Krzyżaniaka z "Jastrzębia". Puchar Prezesa WZSS w trójboju wywalczył natomiast Arkadiusz Koronowicz.

Zgodnie z ideą zawodów, strzelcy używali tylko i wyłącznie broni historycznej (musiała ona liczyć minimum pół wieku). Pojawiła się wielka trójka karabinów, które brały udział w I i II wojnie światowej: Mauser, Mosin, Enfield, oraz szwedzki Karol Gustaw i szwajcarski Schmidt Rubin z początku XX wieku. W kategorii broni krótkiej strzelano zaś z rewolwerów Nagant i Webley czy Oficcer Match, pistoletów Walther P-38, TT, P-64, Makarov. Był także Vis z początku "produkcji niemieckiej", czyli 1941roku, zmontowany jeszcze na "polskich częściach". Najstarszą bronią, którą użyto podczas zawodów był Luger z 1916 roku, a najpopularniejszymi okazały się pistolety wojskowe z okresu II wojny światowej: kultowa „Pepesza” (najstarsza z 1944 roku) oraz PPS Wz-43, a także legendarny Sten z 1943 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto