Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Muzeum Zamek Górków zaprasza na niecodzienną grę! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Jakie tajemnice skrywa Zamek Górków? O czym opowiadają historie zaklęte w obiektach? Sięgnij po turystyczną grę muzealną i podążaj za wskazówkami świętych, by rozwiązać hasło i zdobyć certyfikat Odkrywcy Tajemnic Wielkopolskich Muzeów.

Wydana przez Muzeum Zamek Górków oraz samorząd powiatowy gra planszowa „Kresowe miasteczko”, o której pisaliśmy kilka tygodni temu, rozeszła się jak ciepłe bułeczki. Muzeum nie zamierza jednak na tym projekcie poprzestawać. Wraz z początkiem roku, odwiedzający placówkę mogą skorzystać z kolejnej – zupełnie nowej atrakcji. Mowa o grze muzealnej, która w istocie stanowi specjalną odmianę turystycznej gry miejskiej, czyli tzw. questu. Dedykowana jest ona wszystkim osobom zwiedzającym Zamek Górków, w szczególności zaś tym, którzy odkrywanie i poznawanie historii pragną połączyć z dobrą zabawą.

Gra przybrała formę folderu, w którym znalazły się wskazówki potrzebne do rozszyfrowania łacińskiej sentencji stanowiącej hasło. Zadaniem uczestników jest przejście przez ekspozycję zorganizowaną w Zamku i odszukanie tekstów, które pojawiają się na różnych obiektach. Następnie należy wybrać z nich konkretną literę i wpisać w odpowiednie pole w folderze.

Przewodnikami w podróży śladem historii są postaci świętych kojarzone naturalnie z ikonami, w tym m.in. św. Barbara, św. Jerzy, św. Stanisław oraz św. Mikołaj. To oni wskazują miejsca w Zamku, w których uczestnicy gry muszą odszukać obiekty potrzebne do rozwiązania hasła.

- Szamotuły są rozpoznawalne dzięki Halszce, a baszta jest miejscem chętnie odwiedzanym. Tym razem chcieliśmy jednak zrobić coś innego – pokazać Zamek poprzez kolekcję ikon – wyjaśnia Monika Romanowska – Pietrzak, kustosz szamotulskiego muzeum.

Gra dedykowana jest osobom od lat 9, jednak z pomocą opiekunów udział w niej mogą wziąć również młodsze dzieci. Średni czas rozwiązania hasła, to 30 minut. Może on ulec skróceniu lub wydłużeniu w zależności od indywidualnego podejścia zwiedzających i czasu, jaki zamierzają poświęcić na zapoznanie się z ekspozycją. Po zakończeniu gry, uczestnicy powinni odwiedzić stronę internetową www.gryturystyczne.pl, gdzie po wpisaniu prawidłowego hasła otrzymają certyfikat Odkrywcy Tajemnic Wielkopolskich Muzeów.

Autorką gry jest Agnieszka Przybyszewska, a współtwórcą – Szymon Dąbrowski - szef zespołu www.gramiejska.pl. Poniekąd, to właśnie on stał się sprawcą całego zamieszania. Kiedy w 2017 roku w szamotulskim muzeum czasowo gościła Enigma, Dąbrowski przeprowadził z młodzieżą zajęcia poświęcone kryptologii. Współpraca była niezwykle owocna, w związku z czym zaproponował, że jeśli tylko dyrekcja muzeum wyrazi chęć, placówka mogłaby przystąpić do projektu pn. Gry muzealne, który współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Pomysł ów został bardzo entuzjastycznie przyjęty, dzięki czemu dziś osoby zwiedzające Zamek Górków mogą wziąć udział w niecodziennej zabawie z historią w roli głównej.

Warto wspomnieć i o grafice folderu, którą przygotował Damian Dankowski. Piękne ilustracje, jak również sama estetyka broszury bezwiednie zachęcają do gry. A ta, oprócz dobrej zabawy pozwala spojrzeć na ekspozycję, w tym przede wszystkim na zbiór ikon, z zupełnie innej perspektywy. Polecamy!

Udział w grze jest całkowicie bezpłatny. Foldery można odebrać bezpośrednio przed zwiedzaniem Zamku w muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto