Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Napisali list, bo chcą zmienić czyjeś życie. Wpływ na wybór ich bohaterki miał strajk kobiet [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Nie chcą być bierni wobec łamania praw człowieka na świecie. Działają. Inicjatywę młodzieży z szamotulskiego ogólniaka poparł już poseł, Jakub Rutnicki. Pod listem intencyjny podpiszą się również włodarze miasta i gminy oraz powiatu

Młodzież z Szamotuł w akcji Amnesty International

Uczennice i uczniowie klas II liceum działającego w ramach Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach, pod opieką nauczycielki historii oraz wiedzy o społeczeństwie, Wiesławy Araszkiewicz dołączyli do Maratonu Pisania Listów Amnesty International. To największa akcja społeczna podejmowana na całym świecie na rzecz obrony praw człowieka. W formie listów intencyjnych kierowanych do władz danego kraju, miliony ludzi apelują o poszanowanie najwyższej z ludzkich wartości, jaką jest wolność. Tym samym solidaryzują się z osobami prześladowanymi, doświadczającymi ucisku, bezprawnie więzionymi. Akcja każdego roku skupia się na kilku konkretnych osobach, których prawa są łamane. Uczestnicy oraz uczestniczki maratonu w swoich listach pragną wywrzeć społeczny nacisk na rządzących, by w ten sposób przynajmniej spróbować zmienić czyjeś życie.

Wpływ na wybór ich bohaterki miał strajk kobiet

Dla licealistów i licealistek ze Skargi, którzy w akcji Amnesty International biorą udział po raz pierwszy, Nassima al – Sada z Arabii Saudyjskiej stała się bohaterką. Całe życie poświęciła walce o większą wolność kobiet oraz wizji ich aktywnego uczestnictwa w otwartym społeczeństwie. Niestety, zamiast uznania dla jej pracy, w lipcu 2018 roku władze umieściły kobietę w całkowitym odosobnieniu. W więzieniu pozostaje do dziś. To właśnie w obronie jej praw młodzież z Szamotuł napisała list do króla Arabii Saudyjskiej z prośbą o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie Nassimy, a także wszystkich innych kobiet zatrzymanych w kraju za działania na rzecz praw człowieka.

Wybór Nassimy, jako bohaterki akcji nie był przypadkowy. Jak przyznaje młodzież - bezpośredni wpływ miała na niego obecna sytuacja w Polsce związana ze strajkiem kobiet. Uczennice i uczniowie z szamotulskiego ogólniaka solidaryzują się z osobami biorącymi udział w akcjach protestacyjnych. W poniedziałek, 7 grudnia kilkoro z nich opowiadało o tym posłowi, Jakubowi Rutnickiemu, którego poprosili o złożenie podpisu pod listem.

- Cieszę się, że jako młodzi ludzie jesteście tak zaangażowani i pielęgnujecie w sobie pierwiastek obywatelskości – komentował poseł Rutnicki, który list młodzieży rzecz jasna podpisał – To ważne, byście nie stawiali przed sobą pytania: co ode mnie zależy? I nie wątpili w to, że sami możecie zmieniać świat. To tak, jak z jednym głosem przy wyborach – to nieprawda, że on się nie liczy, bo jeden głos może wszystko zmienić. Myślę, że podobnie jest z akcją, w której bierzecie udział – dodawał.

Abyśmy w przyszłości nie pisali podobnych listów w sprawie kobiet w Polsce

W trakcie spotkania licealiści i licealistki opowiedzieli parlamentarzyście o sytuacji Nassimy oraz innych kobiet walczących o swoje prawa w Arabii Saudyjskiej. O osobach, które są prześladowane i więzione mimo braku wyroku sądowego. Doceniając to, że młodzi ludzie z własnej inicjatywy podjęli bardzo trudy temat, Jakub Rutnicki pokusił się o dość gorzkie przemyślenia.

- Do tej pory mówiliśmy o łamaniu praw człowieka „gdzieś na świecie”, a dziś zderzamy się z tym we własnym kraju. Polityka zaczęła wchodzić nie tylko do domów i sypialni Polaków, ale w brzuchy kobiet. To straszne. Wolność zabiera się powoli i podstępnie, ale nie ma to zgody. Wy, młodzi ludzie przechodzicie dziś przyspieszony kurs obywatelskości. I chociaż jako kraj jesteśmy teraz na zakręcie, dzięki wam możemy wyjść na prostą. Życzyłbym sobie tylko, abyśmy w przyszłym roku nie musieli pisać podobnych listów w sprawie kobiet w Polsce – komentował.

List w sprawie uwolnienia Nassimy zamierzają również podpisać burmistrz Szamotuł, Włodzimierz Kaczmarek i starosta, Beata Hanyżak. Nad poparciem inicjatywy zastanawia się posłanka, Marta Kubiak. Tegoroczny Maraton Pisania Listów Amnesty International kończy się 13 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto