Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. "Niemożliwe" nie istnieje! Niepełnosprawni zdobyli Koronę Gór Polski! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski
W roku 2020 Stowarzyszenie Społeczne Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Szamotułach obchodziło 25-lecie działalności. Jednym z jego najważniejszych projektów był cykl wypraw górskich w ramach, którego niepełnosprawni zdobyli Koronę Gór Polski!

"My niepełnosprawni - wspólnie na szczyty polskich gór"

"My niepełnosprawni - wspólnie na szczyty polskich gór", to prawdopodobnie jedyny w Polsce projekt zakładający zdobycie Korony Gór Polski przez osoby niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo. Podopieczni szamotulskiej organizacji wraz z opiekunami i opiekunkami oraz niezastąpionym przewodnikiem górskich wypraw, Romanem Muszyńskim dowiedli, że "niemożliwe" nie istnieje. W ciągu 5 lat zdobyli 28 szczytów zaliczanych do KGP, w tym i Rysy. Dziś przypominamy tekst z 20 sierpnia 2017 roku, który przygotowaliśmy kilka tygodni po zakończeniu projektu.

Niepełnosprawni z Szamotuł zdobyli Koronę Gór Polski!

Niektórzy z nich nie mówią płynnie. Inni, do końca życia będą poruszać się na wózkach inwalidzkich. Wbrew pozorom, widzą i czują więcej. Doświadczają wszystkiego mocniej. Niepełnosprawni. Podopieczni Stowarzyszenia Społecznego Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski z Szamotuł. Tańczą, śpiewają, występują na scenie. Rywalizują w zawodach sportowych, zdobywają medale. Dziś, bez ani odrobiny przesady, chcemy nazwać ich BOHATERAMI! Dlaczego? Bo prawie udało im się przenieść góry!

5 lat, 11 wypraw, 28 górskich szczytów, 31143 m n.p.m, z którymi nie raz toczyli zaciętą walkę. 6 sierpnia 2017 roku niepełnosprawni z Szamotuł zdobyli Koronę Gór Polski. Wyzwanie, które dla osób zdrowych i w pełni sprawnych często okazuje się zbyt ambitne, dla nich było wyprawą w Himalaje. Wyprawą, z której powrócili jako zwycięzcy!

"Szamotuły Na TAK" - impreza, jakiej w mieście jeszcze nie b...

Wszystko zaczęło się od jednego człowieka

„My niepełnosprawni – wspólnie na szczyty polskich gór”, to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Społeczne Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, którego celem była aktywizacja osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo poprzez wyprawy górskie.

– Projekt zakładał zdobycie przez podopiecznych Stowarzyszenia wraz z wolontariuszami – opiekunami najważniejszych szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski, pokazując tym samym, że pomimo swojej inności mogą aktywnie i z przyjemnością spełniać marzenia i pragnienia – tłumaczy Barbara Prętka, prezes Stowarzyszenia.

Wszystko zaczęło się od jednego człowieka: Romana Muszyńskiego, strażaka, alpinisty w pełnym tego słowa znaczeniu. Początkowo miał tylko opowiedzieć niepełnosprawnym o swoich własnych wyprawach. Odważył się jednak pójść dalej i zaproponował, aby to oni wybrali się w góry razem z nim...

Niemożliwe nie istnieje!

Na Ślęzę (718 m n.p. m), pierwszy ze szczytów zaliczanych do KGP, uczestnicy projektu weszli 13 października 2012 roku. Wtedy też oficjalnie przyjęci zostali w poczet Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Każdy otrzymał specjalną książeczkę, w której przez kolejne lata miały pojawiać się pieczątki schronisk potwierdzające ich wyczyny...

Szamotuły. Piękny jubileusz stowarzyszenia na rzecz osób nie...

4 sierpnia 2017 roku o godzinie 4.30 rano grupa dzielnych piechurów wyruszyła na Rysy (2499 m n.p.m). Wśród „wybranych” znaleźli się: Konrad Skrętkowski, Andrzej Fabiański, Michał Ratajczak i Małgosia Grzybowska (osoby niepełnosprawne) oraz Barbara Prętka, Urszula Hudy, Krzysztof Nawrot, Maciej Mosiężny (opiekunowie), Roman Muszyński i Bogdan Matusz (przewodnicy). Pozostali uczestnicy projektu dotarli nad Morskie Oko i Czarny Staw.

– W wybranym składzie, w pełnym zabezpieczeniu, tj. w kaskach, uprzężach, z 2 linami w moim plecaku i kolegi Bogdana, którego poprosiłem o wsparcie w asekuracji grupy, osiągnęliśmy szczyt około południa – strasznie zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi – relacjonuje Roman Muszyński i wyjaśnia, że z powodów logistycznych i braku możliwości rezerwacji miejsc dla całej grupy w schronisku, wejście na szczyt trzeba było rozpocząć z samego dołu, a więc z parkingu.

Droga powrotna wcale nie była łatwiejsza, wręcz przeciwnie. Jak zwykle w przypadku wymagających gór tj. Rysy, trwała znacznie dłużej.

Kolejny dzień przeznaczono na odpoczynek, by po koniecznej regeneracji – w niedzielę 6 sierpnia, pełna siły i głośno bijących z radości serc grupa, mogła zrealizować upragniony cel. Turbacz (1310 m n.p.m) był ostatnim, 28 szczytem do „odhaczenia” na liście. Wejście na niego było równoznaczne ze zdobyciem Korony Gór Polski. Wybiła akurat 14.00, gdy Turbacz powitał szamotulan – gdy góra zabiła dla nich brawa!

Szamotuły. Piękny jubileusz stowarzyszenia na rzecz osób nie...

"Niepełnosprawni mają prawo przeżyć przygodę"

Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie, choć codziennie osoby niepełnosprawne dokonują niemożliwego. Wyczyn podopiecznych stowarzyszenia z Szamotuł jest tego najlepszym dowodem. Góry dodały im sił i pewności siebie, były próbą charakteru i pokory. Były przepiękną przygodą.

– Motywacją do działania w tym projekcie była dla mnie radość dzieci i młodzieży. Obserwowałem ich progres psychiczny i fizyczny. Podczas wejścia na pierwszy szczyt – Ślęzę, która jest stosunkowo „łatwą” górą, wielu uczestników miało chwile słabości, wielu odczuwało lęk wysokości. Rodzice i dzieci co chwilę prosili o zrobienie przerwy. Z wyprawy na wyprawę przerwy były jednak coraz rzadsze, a tempo zdobywania szczytów nieznacznie odbiegało od czasów podawanych na mapach turystycznych. Niejednokrotnie byłem pod ogromnym wrażeniem, a dziś jestem z całej grupy bardzo dumny! – mówi z uśmiechem Roman Muszyński.

– Poprzez ten projekt udowodniliśmy, że osoby niepełnosprawne mają pełne prawo przeżyć przygodę, zdobywać szczyty oraz poszerzać granice swoich możliwości. Że mogą spełniać marzenia, realizować swoje pasje i zdobywać kolejne, nie tylko górskie, szczyty – mówi szczęśliwa Barbara Prętka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto