Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szamotułach wraz z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu zaprosili na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość odbyła się sobotnim popołudniem, 9 listopada w Zamku Górków w Szamotułach

O wolności, która nigdy nie jest dana na zawsze. O pamięci, która nie może być wybiórcza. Ale i o radości oraz niebywałej, choć tak bliskiej mieszkańcom Ziemi Szamotulskiej sztuce, mówiono w minioną sobotę w Zamku Górków. Obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Szamotułach przy wsparciu lokalnych samorządów - powiatowego i gminnego, a także we współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury, tematycznie poświęcone zostały 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość, choć kameralna, przybrała bardzo szczególny wymiar. Patronat honorowy nad obchodami objęło zresztą grono znamienitych osób, w tym: Metropolita Poznański, ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznania, dr hab. Andrzej Lesicki, a także Starosta Poznański, Jan Grabkowski. Na zaproszenie do udziału w wydarzeniu odpowiedzieli zaś prezesi stowarzyszeń kombatanckich z całej Wielkopolski, duchowni, samorządowcy, przedstawiciele poznańskiego uniwersytetu, a także Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP. Obecni byli kombatanci z Szamotuł, członkowie miejscowego oddziału Związku Inwalidów Wojennych oraz dyrektorzy szkół.

- Musimy pamiętać, że niepodległość nie była nam dana. My ją wywalczyliśmy - tymi słowami Tomasz Runowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach rozpoczynał krótkie, acz wciąż bardzo potrzebne spotkanie z przeszłością - spotkanie z historią. Opowiadając o wojnie totalnej prowadzonej przez faszystowskie Niemcy, wspominał mieszkańców Ziemi Szamotulskiej - tych ginących w obronie Ojczyzny, tych chowanych bardzo często w bezimiennych mogiłach. - Dzisiaj, po upływie tylu lat musimy przede wszystkim pamiętać ludzi, którzy także dla nas tę Polskę wywalczyli, ale chyba jeszcze bardziej istotne jest to, żeby te tradycje kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu, które potrzebuje prawdziwych wartości i prawdziwych bohaterów - puentował Runowski, wprowadzając słuchaczy w stan pewnej zadumy.

Kulminacyjnym punktem obchodów stało się się wyróżnienie osób i instytucji, które od lat wspierają działania podejmowane przez kombatantów. I tak, starosta szamotulski, Beata Hanyżak odebrała Kombatancki Certyfikat Pamięci dla Starostwa Powiatowego w Szamotułach. Włodzimierz Masłowski, prezes szamotulskiego koła ZKRPiBWP uhonorowany został Gwiazdą Pamięci Niepodległości 1918, natomiast Krzyżem Kombatanckim odznaczono burmistrza Szamotuł, Włodzimierza Kaczmarka. Wyróżnienie za zasługi dla związku przyznano również Maricie Testce z szamotulskiego starostwa, zaś legitymację dla członka nadzwyczajnego ZKRPiBWP odebrał Antoni Taczanowski. Wyjątkową chwilą było wręczenie Złotej Odznaki Związku Inwalidów Wojennych szamotulance, Marii Malińskiej.

- To bardzo wysokie wyróżnienie dla wszystkich tych, którzy krwią przypieczętowali obywatelski obowiązek wobec Polski - komentował Mirosław Grzędowski, wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP.

Muzyka, śpiew oraz taniec, na których to formach sztuki oparto część artystyczną spotkania, dodatkowo podkreśliły jego uroczystą atmosferę i szczególny charakter. Przed zgromadzonymi wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im Wacława z Szamotuł czarując publiczność brzmieniem fortepianu i gitary. Program patriotyczny Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły" prawdziwie wzruszał. Końcową "Rotę" śpiewano ze łzami w oczach, na baczność! Wiersze, które z niezwykłym przejęciem recytował Dominik Górny stały się klamrą spajającą wszystkie prezentacje. Publiczność nie kryła zachwytu!

Wydarzeniu towarzyszyła promocja książki pt. "Kraj Warty Warthegau - Wartheland 1939 - 1945 w relacjach i wspomnieniach Polaków", wydanej przez WZW ZKRPiBWP w Poznaniu oraz wystawa na planszach poświęcona II wojnie światowej. Finałem obchodów był zaś poczęstunek z żołnierską grochówką w roli głównej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto