Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Obywatelki i obywatele Ukrainy na spacerze z historią

Magda Prętka
Magda Prętka
W sobotnie popołudnie, 7 maja obywatelki i obywatele Ukrainy przebywający w Szamotułach mogli wziąć udział w nietypowym, acz bardzo ciekawym spotkaniu z historią. Spacer po mieście zorganizowany przez Stowarzyszenie Wolna Grupa Twórcza okazał się świetną okazją do integracji

Obywatelki i obywatele Ukrainie na spacerze z historią

Agnieszka-Krygier Łączkowska oraz Łukasz Bernady, reprezentujący Stowarzyszenie Wolna Grupa Twórcza zaprosili gości z Ukrainy na spacer po mieście pod hasłem "Poznajcie Szamotuły". Wydarzenie zostało zorganizowane w formule dobrze znanych i cieszących się dużym zainteresowaniem wśród społeczności lokalnej Spacerów z Historią.

Nic zatem dziwnego, że oprócz ukraińskich rodzin z zaproszenia do udziału w spotkaniu z przyjemnością skorzystała też grupa szamotulanek oraz szamotulan. Dzięki Violetcie Ustenko, która wcieliła się w rolę tłumaczki bariera językowa nie stanowiła żadnego problemu, a informacje oraz ciekawostki przekazywane przez prowadzących faktycznie pozwoliły gościom ze Wschodu lepiej poznać Szamotuły.

Szamotuły. "Spacer z Historią" po raz szósty. Bohaterką ulic...

Szamotulski Rynek

Spacer nieprzypadkowo rozpoczął się przy zegarze na Rynku. Na przestrzeni lat na hasło "spotkajmy się na mieście" to właśnie tutaj - bez wskazania konkretnej lokalizacji - gromadziły się mieszkanki i mieszkańcy. Bo każda osoba dobrze wiedziała o jakie miejsce chodzi.

Agnieszka Krygier-Łączkowska i Łukasz Bernady opowiedzieli zgromadzonym o starówce - charakterze jej zabudowy, ważnych obiektach, w tym m.in. o budynku dawnego "Ogniska" i ogromnym krzyżu górującym niegdyś ponad kamienicami. Jak się okazało, był on nie tylko wyrazem uczuć religijnych, ale i dowodem wielkiego patriotyzmu, z którym Niemcom trudno było sobie poradzić.

Św. Jan Nepomucen czuwał niegdyś nad Szamotułami. Figura znajdowała się na Rynku

Św. Jan Nepomucen czuwał nad Szamotułami. Znasz historię tej figury?

Nie zabrakło nawiązania do "Starych Szamotuł" i figury św. Jana Nepomucena, która stanęła nieopodal zegara na Rynku po wielkiej powodzi w 1725 roku. Św. Jan Nepomucen miał czuwać nad miastem i bronić go przed kolejnymi żywiołami. Niestety, w listopadzie 1939' figura została strącona przez hitlerowców.

Dzielnica żydowska i Czarna Księżniczka

Grupa skierowała się następnie na ulicę Braci Czeskich, stanowiącej jeszcze w międzywojniu tzw. dzielnicę żydowską. To tu mieściła się synagoga oraz żydowska szkoła. Uczestnicy i uczestniczki spotkania poznali przy okazji historię wielokulturowego miasta, w którym 1/3 społeczności stanowili Polacy, 1/3 Niemcy i 1/3 Żydzi właśnie.

Przy baszcie Halszki wspominano smutne dzieje Czarnej Księżniczki - postaci dla Szamotuł symbolicznej, której posag w istocie stał się źródłem wielu nieszczęść. Agnieszka Krygier-Łączkowska mówiła o faktach historycznych, zgodnie z którymi Halszka wcale nie była przez męża więziona, nie nałożył on też na jej twarz żelaznej maski, ale rzeczywiście spędziła w baszcie 14 lat.

Wspomnień czar! Zobacz jak Szamotuły wyglądały przed laty. "...

Przydomek "Czarna Księżniczka" natomiast prawdopodobnie odnosił się do czarnych szat, jakie nosiła w geście żałoby po drugim mężu, a także na znak protestu wobec Łukasza III Górki, za którego wyszła wbrew swojej woli.

Dopełnieniem opowieści stała się legenda przedstawiona przez Łukasza Bernadego, łączącą postać Halszki z założeniem miasta. Słuchaczki i słuchacze poznali również obiekty wchodzące w skład Muzeum Zamek Górków i dowiedzieli się, jakie ekspozycje są w nich prezentowane. Spacer zakończyła wizyta w szamotulskiej bazylice, gdzie historia po raz kolejny ożyła.

Czarno-białe zdjęcia Szamotuł w nowej odsłonie. Zobacz jak w...

Ważna integracja

Wydarzenie okazało się bardzo ciekawą formą integracji polsko - ukraińskiej. Dzięki wsparciu ze strony tłumaczki, ale i odpowiedniemu doborowi tematów, a także przystępnej formie przekazywanych informacji oraz ciekawostek, obywatelki i obywatele Ukrainy mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat tymczasowego, drugiego domu. Ale spotkanie z historią stało się też atrakcją samą w sobie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto