Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Otwarto nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 3 [AKTUALIZACJA]

Magda Prętka
Magda Prętka
W piątek, 1 marca uroczyście otwarto nowy budynek szamotulskiej "Trójki". Od poniedziałku lekcje będą w nim odbywać uczniowie klas II, którzy do tej pory korzystali z pomieszczeń internatu sąsiedniego Zespołu Szkół nr 2, a także trzecioklasiści.

Marzenia się spełniają – to stwierdzenie chyba najtrafniej oddaje istotę inwestycji realizowanej od ubiegłego roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach. Bo chociaż problemy lokalowe od dawna spędzały sen z powiek dyrekcji, grona pedagogicznego, rodziców, a nawet samych uczniów opuszczających szkołę dopiero późnym popołudniem, wciąż brakowało pieniędzy na ich rozwiązanie. Kiedy zatem Rada Miasta i Gminy Szamotuły podjęła odważną decyzję o przeznaczeniu wcale niemałych środków na rozbudowę „Trójki”, wszyscy mogli wreszcie pozwolić sobie na oddech ulgi. A przynajmniej tak sądzono.

W konsekwencji zawirowań związanych z niemożnością wyłonienia wykonawcy w postępowaniu przetargowym, co spowodowane było wzrostem kosztów, o kilka miesięcy przesunięto termin rozpoczęcia inwestycji (z lata na wczesną jesień). W międzyczasie samorządowcy po raz kolejny pochylili się nad budżetem zadania. I tym razem nie pozostali obojętni na potrzeby szkoły – postanowili zwiększyć środki na jej rozbudowę. I tak, we wrześniu 2018 roku prace budowlane ruszyły pełną parą. To było spełnienie marzeń!

Finał zadania nastąpił de facto w lutym br. I chociaż budynek powstały na terenie boiska szkolnego czeka jeszcze kosmetyka elewacji (nie było to możliwe wcześniej z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne), w poniedziałek zawitają do niego już dzieci. W piątek, 1 marca natomiast odbyło się uroczyste otwarcie nowej części „Trójki”.

„Do Ciebie chodzimy co dzień. Po wiedzę, kształt słowa, odpowiedź...” – słowa szkolnego hymnu otworzyły historyczne dla placówki wydarzenie. Śpiewały go dzieci, a także spora część przybyłych gości. Bo wśród osób zaangażowanych w realizację inwestycji, nie brakowało absolwentów. O swoim szczególnym związku z „Trójką” mówiła zarówno starosta, Beata Hanyżak, jak i burmistrz Szamotuł, Włodzimierz Kaczmarek. Uzupełniając podziękowania dyrektora szkoły, Tomasza Runowskiego, kierowane w stronę samorządowców, urzędników, wykonawców zadania, projektanta, rady rodziców i wszystkich osób nadzorujących inwestycję, włodarz podkreślał, że – w istocie – obiekt nie powstałby, gdyby nie dzieci.

– Bardzo wam dziękuję za to, że jesteście – mówił do uczniów z radością – Bo to właśnie wy jesteście największym dobrem. Jesteście naszą siłą i motywacją do działania – wyznawał.

Dzieci nie pozostały dłużne. Dziękując burmistrzowi za nowy obiekt, z palcami wzniesionymi ku górze składały przyrzeczenie: obiecujemy wypełnić ten budynek radością! Chwilę później wręczyły mu pamiątkową tabliczkę oraz bukiet kwiatów, który włodarz spontanicznie przekazał Agnieszce Pawłowskiej, przewodniczącej rady rodziców. – Dzielmy się tym sukcesem – komentował.

Zgromadzonym towarzyszyło wzruszenie. Z uśmiechem spoglądali na uczniów dokonujących symbolicznego przecięcia wstęgi. Gromkim brawom nie było końca.

– Śmiem twierdzić, że jest to inwestycja w szamotulską oświatę. Inwestycja, która na pewno się zwróci – podkreślał w swoim przemówieniu dyrektor Runowski, który nie omieszkał wspomnieć i o wsparciu udzielony szkole przez władze powiatowe. To bowiem dzięki przychylności starosty oraz dyrektora Zespołu Szkół nr 2, Zygmunta Sługockiego, na czas prowadzenia robót, uczniowie klas II mogli korzystać z pomieszczeń sąsiadującego z „Trójką” internatu. Obecny na uroczystości Sługocki również pokusił się o zabranie głosu.

– Muszę wam powiedzieć drodzy uczniowie, że będzie mi teraz bardzo smutno bez was. Również dlatego, że przez te kilka miesięcy mogłem się pochwalić tym, że miałem u siebie wszystkie typy szkół: podstawówkę, gimnazjum, technikum, liceum – wyliczał z właściwym sobie humorem. Z radością wręczył też Tomaszowi Runowskiemu mały upominek. – To jest zegar. Ale taki magiczny zegar, który sprawia, że w trakcie lekcji czas płynie szybciej, a na przerwach wolniej – żartował, wywołując tym samym salwy śmiechu wśród zgromadzonych.

Nieco wcześniej, dyrektor „Trójki”, jego poprzedniczka, Krystyna Tecław – Dziubek oraz Agnieszka Pawłowska podkreślali, że chociaż nowy obiekt faktycznie stanowi urzeczywistnienie pragnień całej społeczności szkolnej, „Trójka” ma jeszcze wiele potrzeb.

– Dach czeka panie burmistrzu! – mówiła do włodarza z nadzieją w głosie Krystyna Tecław – Dziubek, zwracając tym samym uwagę na konieczną modernizację starej części szkoły. Burmistrz skwitował tę sugestię szczerym uśmiechem.

Obiekt został poświęcony, a dalszą część uroczystości wypełniły prezentacje artystyczne w wykonaniu dzieci. Widzowie nie kryli zachwytu! Towarzyszył on im także podczas zwiedzania budynku. Podziwiano przestronne i pełne barw sale lekcyjne, wyposażone w tablice multimedialne, a także nowoczesne sanitariaty i obszerny korytarz oraz dużą salę, w której odbyła się uroczystość.

Obiekt łącznie liczy około 500 m2 powierzchni i jest w pełni przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych uczniów. Znalazły się w nim 4 sale lekcyjne, pokój nauczycielski oraz sala integracyjno – korekcyjna licząca około 100 m2. Wykonawcą zadania była firma Ciepłownik Ekoinwestycje Sp. z o.o sp.k. z Plewisk. Przedsięwzięcie (budowa obiektu oraz jego wyposażenie) pochłonęło blisko 3 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto