Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz parafialny w Szamotułach. Znasz jego historię i wszystkie zabytkowe groby?

Magda Prętka
Magda Prętka
Cmentarz parafialny w Szamotułach, to niezwykła nekropolia. Założony na początku XIX wieku do dziś szeptem opowiada historie pogrzebanych tu mieszkańców i mieszkanek. Spoczywają na nim również żołnierze, osoby duchowne i te, które w sposób szczególny zapisały się w dziejach Grodu Halszki. Każda z tych historii jest wyjątkowa

Cmentarz parafialny w Szamotułach. Jaka jest jego historia?

Kilkaset metrów od szamotulskiej bazyliki, na niewielkim wzniesieniu znajduje się cmentarz parafialny, założony w 1831 roku, gdy proboszczem parafii kolegiackiej był ks. Walenty Kozłowski. Wcześniej zmarłych chowano przy kościele - stawiano tu nagrobki przedstawicielom i przedstawicielkom rodzin zasłużonych dla miasta i regionu.

Po stronie północnej istniał mały budynek, tak zwana kostnica. Obecnie miejsce to jest przykościelnym placem. Najwybitniejsze osobistości chowano w kolegiacie, gdzie między innymi spoczywają Andrzej Szamotulski i Jakub Rokossowski - pisała Urszula Ćwirlej w swojej publikacji "Cmentarz w Szamotułach 1831 - 2011".

W związku z brakiem miejsca do grzebania zmarłych przy bazylice, koniecznym stało się zorganizowanie nowej nekropolii. Pierwszymi osobami, jakie na niej pochowano były ofiary cholery, która na początku XIX wieku dziesiątkowała Szamotuły. Cmentarz początkowo był niewielki - obejmował kwatery 1 - 6. W kolejnych latach sukcesywnie go rozszerzano o przyległe tereny.

Na łące niżej położonej niż tereny kolegiaty i nowego cmentarza usypano drogę z mostkiem drewnianym na środku do przepustu wody. Obsadzono ją obustronnie lipami, które rosły sto lat. Wycięto je w 1930 roku i zasadzono nowe drzewa, które stanowią dzisiejszą aleję - pisała Urszula Ćwirlej w książce "Cmentarz w Szamotułach 1831 - 2011"

Z inicjatywy ks. Bolesława Kaźmierskiego - niezwykle zasłużonego dla miasta kapłana i działacza społecznego, w roku 1914 na terenie nekropolii powstał cmentarz wojskowy. Równocześnie została ona powiększona i ogrodzona nowym płotem, a w 1923 roku wybudowano kostnicę. Pod koniec XIX wieku natomiast na cmentarzu zniesiono dzwonnicę - obiekt na planie kwadratu, wykonany został z cegły i metalu.

Cmentarz parafialny w Ostrorogu szeptem opowiada historie. S...

Z czterech stron ceglane filary przechodzą w łuki ostre, nad którymi znajduje się gzyms wieńczący z profilowanym fryzem. Całość przykryta jest niskim namiotowym daszkiem, na którym znajdował się metalowy krzyż - pisała Urszula Ćwirlej.

Cmentarz parafialny w Szamotułach. Zabytkowe groby i grobowce

Szamotulska nekropolia opowiada dziś nie tylko o tysiącach ludzi wpisujących się w historię miasta i regionu. Snuje również niezwykłą opowieść o pięknie architektury. Nagrobne rzeźby i zdobienia, drewniane kapliczki, ceglane lub murowane grobowce z figurami i ozdobnymi detalami, w istocie stanowią ważny element sztuki sakralnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto