Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Podziel się jedzeniem - nie marnuj żywności. Otwarcie jadłodzielni w tym tygodniu!

Magda Prętka
Magda Prętka
Oficjalne otwarcie jadłodzielni zaplanowano tuż przed Świętami Bożego Narodzenia
Oficjalne otwarcie jadłodzielni zaplanowano tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Magda Prętka
Zamiast wyrzucać produkty żywnościowe, których nie jesteśmy w stanie skonsumować, lepiej przekazać je potrzebującym. Jak to zrobić? Nic prostszego – wystarczy skorzystać z jadłodzielni

W Szamotułach powstała jadłodzielnia

Otwarcie szamotulskiej jadłodzielni zaplanowano na środę, 22 grudnia - tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Specjalny kontener z częścią chłodniczą i regałem chromowanym stanął przed Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych „Integracja i Rehabilitacja”. Obiekt został zadaszony i oświetlony. To pierwszy tego typu punkt dzielenia się żywnością w mieście.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach pozyskał na ten cel dofinansowanie w wysokości 16 tys. 800 zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w ramach konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie”. Wartość całego projektu oszacowano zaś na 21 tys. zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W SZAMOTUŁACH POWSTANIE JADŁODZIELNIA. TO WAŻNY KROK NA DRODZE WSPARCIA POTRZEBUJĄCYCH I OGRANICZENIA MARNOTRAWIENIA ŻYWNOŚCI

Zgodnie z hasłem „Podziel się, nie marnuj!” każda osoba może zostawić w kontenerze żywność, której nie jest w stanie zagospodarować. Potrzebujący natomiast będą mogli z niej skorzystać zupełnie bezpłatnie. W ten sposób – oprócz walki z ubóstwem żywnościowym – mieszkańcy i mieszkanki postanowią ważny krok w zakresie ograniczania marnotrawienia jedzenia.

Zasady działania jadłodzielni

Do jadłodzielni można przynieść wszystko, czego kupiliśmy za dużo – warzywa, owoce, pieczywo, sery, jogurty, wędliny, produkty zapakowane lub w pojemnikach z etykietą. Trafić mogą tu także własne wyroby, jak ciasta, czy zupy, ale pod warunkiem, że będą starannie zapakowane i dołączony zostanie do nich opis (nazwa potrawy/wypieku wraz ze składem i datą przygotowania).

W kontenerze nie można natomiast zostawiać surowego mięsa, produktów z „niepasteryzowanego” surowego mleka, potraw zawierających surowe jaja (np. kremy, budynie, domowe majonezy), produktów napoczętych (np. otwartych puszek) i tych posiadających oznaki zepsucia, mających nietypowy zapach lub kolor.

Nie należy również dzielić się produktami wymagającymi warunków chłodniczych, które przez ponad 30 minut znajdowały się poza lodówką. Jeśli mamy wątpliwości, co do tego, czy dany produkt może trafić do jadłodzielni, lepiej go tu nie zostawiać. Z kolei te, które przechowuje się w lodówce należy włożyć do witryny chłodniczej.

Doglądaniem i kontrolowaniem stanu żywności w jadłodzielni zajmą się pracownicy szamotulskiego OPS- u. Szerzej na temat otwarcia obiektu napiszemy za tydzień. Warto zaznaczyć, że punkty dzielenia się żywnością (będące inicjatywą oddolną) z powodzeniem działają już we Wronkach.

Szamotuły. Firma ADM w roli Świętego Mikołaja. Szamotulski "...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto