Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Pokaz Stołów Wielkanocnych przedsmakiem nadchodzących świąt

Magda Prętka
Magda Prętka
Szamotulski Ośrodek Kultury wraz z Muzeum Zamek Górków w Szamotułach zafundowali miejscowym niezwykle apetyczny przedsmak nadchodzących świąt. XVIII Pokaz Stołów Wielkanocnych odbył się w niedzielne popołudnie, 10 kwietnia

Pokaz Stołów Wielkanocnych w Szamotułach

Na przekór kapryśnej pogodzie, dziedziniec szamotulskiego muzeum niemal po brzegi wypełniło domowe jadło, świąteczne dekoracje, piękne rękodzieło, muzyka, taniec i śpiew, a przede wszystkim zaś dobra zabawa. Pokaz Stołów Wielkanocnych po 4 latach przerwy powrócił do miasta, by już po raz osiemnasty opowiedzieć o wartościach lokalnych tradycji.

Osią imprezy, rzecz jasna, stała się prezentacja świątecznych dań, które w tym roku przygotowane zostały przez 7 sołectw z gminy Szamotuły: Lulinek, Przecław, Myszkowo, Otorowo, Szczuczyn, Brodziszewo i Koźle, a także przez reprezentujące nową społeczność w regionie, panie z Ukrainy. Oprócz maślanych baranków, nadziewanych jaj, aromatycznych szynek i babek, zagościły tu zatem również kulinarne smakołyki ze Wschodu.

Szamotuły. To będzie bardzo apetyczny przedsmak nadchodzącyc...

Wszystkie dania zostały poświęcone przez proboszcza Parafii Kolegiackiej, ks. dziekana Mariusza Marciniaka, a przedstawiciele i przedstawicielki wsi odebrali z rąk starosty Beaty Hanyżak, radnego Macieja Chałupki oraz Piotra Michalaka, dyrektora Szamotulskiego Ośrodka Kultury, symboliczne podziękowania.

Domowe smakołyki i piękno rękodzieło!

Gospodynie z lokalnych KGW częstowały domowymi specjałami, uznanie budziły też przygotowane przez nie miniaturowe mazurki i wielkanocne ozdoby. Szukając prezentów "na zająca" mieszkańcy i mieszkanki z uwagą przyglądali się rękodzielniczym wyrobom, jakie zagościły na stoiskach wystawców. Zaopatrywano się w pełne witamin przetwory i zdrowotne miody.

Na dzieci czekały warsztaty artystyczne, podczas których Milena Kolat-Rzepecka instruowała, w jaki sposób - za sprawą kolorowej włóczki - zamienić papierowe jajka w tryskające mnóstwem barw dekoracje. Viktoria Popova zdradzała z kolei techniki malowania jaj farbami. Wsłuchując się w jej wskazówki i uruchamiając wyobraźnię dzieci stworzyły mnóstwo niepowtarzalnych pisanek.

Szamotuły. Misterium Męki Pańskiej w Kościele pw. Św. Krzyża...

Wybrano najpiękniejsze palmy i pisanki wielkanocne

Rozstrzygnięto również ogłoszony przez SzOK konkurs pod hasłem "Najpiękniejsza pisanka i palma wielkanocna". Po obejrzeniu 66 nadesłanych prac, komisja konkursowa przyznała nagrody.

W przypadku pisanek, wśród przedszkolaków zwyciężyła grupa "Słoneczka" z Przedszkola im. Św. Zygmunta Felińskiego w Szamotułach. Miejsce II zajęły "Wilczki" z szamotulskiej "Jarzębinki", a III - grupa "Iskierki" z przedszkola Św. Felińskiego.

Najpiękniejszą pisankę w kategorii klas I - III szkół podstawowych przygotował Kacper Kubacki (SP Brodziszewo). II nagrodę jury przyznało Joannie Kubiak (SP Brodziszewo), a miejsce III zajęła praca Kamila Czerwca (SP nr 1 Szamotuły). Pisanka wykonana przez Gabrielę Mikołajczak (SP Przyborowo) zwyciężyła w kategorii klas IV - VIII szkół podstawowych. II miejsce zajął Franciszek Kasperski (SP Przyborowo), a III - Wiktor Nowak (SP Brodziszewo).

W przypadku palm wielkanocnych, w kategorii klas I - III szkół podstawowych za tę najpiękniejszą uznano pracę Kamila Czerwca. Palmę Joanny Kubiak natomiast nagrodzono miejscem II. Jan Kasperski i Franciszek Kasperski (SP Przyborowo) ex aequo uplasowali się na I miejscu w kategorii klas VI - VIII. Drugą nagrodę ex aequo przyznano Brajanowi Wesołowskiemu oraz Agnieszce Kiecanie (oboje z SP Przyborowo), a III - równie ex aequo - Zuzannie Budzie (SP Brodziszewo) i Wiktorowi Skąpskiemu (SP Przyborowo).

Muzyka na żywo

Czas spędzany na dziedzińcu muzeum umilała muzyka w wykonaniu Kapeli Dudziarskiej SzOK i Zespołu Folkowego "Tytka". O uroku rodzimej kultury ludowej przypominał zaś Zespół Folklorystyczny "Szamotuły" wraz z Kapelą Szamotulską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto