Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej po raz siódmy [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Blisko 200 młodych wykonawców z powiatu szamotulskiego oraz miejscowości ościennych wzięło udział w siódmej edycji Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, który w środę, 27 listopada odbył się w kinie "Halszka" w Szamotułach. Pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy jest miejscowa Szkoła Podstawowa nr 2, a partnerami Szamotulski Ośrodek Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Szamotułach. Patronat honorowy nad przeglądem sprawowali zaś: starosta szamotulski, Beata Hanyżak i burmistrz Szamotuł, Włodzimierz Kaczmarek

Organizowany od 7 lat konkurs piosenki patriotycznej na stałe wpisał się w kalendarz imprez cyklicznie odbywających się w Szamotułach. To wydarzenie szczególne, gdyż pozwalające dzieciom i młodzieży na artystyczny wyraz swojego przywiązania do Ojczyzny, ale i rozbudzanie oraz krzewienie wśród nich postaw patriotycznych. Radosna atmosfera towarzysząca przeglądowi stanowi przy tym świetną okazję do integracji międzyszkolnej, stając się wartością dodaną całego przedsięwzięcia. Nic zatem dziwnego, że zainteresowanie imprezą z roku na rok jest coraz większe.

Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się w minioną środę przed południem. Wzięło w nich udział 180 wykonawców z 18 szkół działających na terenie powiatu szamotulskiego, jak i miejscowości ościennych, a także podopieczni świetlicy socjoterapeutycznej "Betlejemka" z Szamotuł. Rywalizacja toczyła się w 3 kategoriach. Jako pierwsi na kinową scenę wkroczyli soliści z klas I - IV, następnie przed publicznością zaprezentowali się soliści z klas V - VIII, a na finał popis dały zespoły - od duetów począwszy, przez tercety i kilkunastoosobowe formacje, na grupie liczącej blisko 30 członków kończąc.

Jury w składzie: siostra Daniela Jankowska (kierownik i dyrygent chóru Promyki Słoneczne z Pniew), Edyta Kindel i Danuta Mazur–Majchrzycka (nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Szamotułach), łącznie obejrzało i wysłuchało 34 prezentacje. Wykonawcy odwoływali się w nich zarówno do doskonale znanych pieśni patriotycznych, w tym piosenek legionowych, jak i utworów już nieco zapomnianych. Wiele z nich urzekało dojrzałością artystyczną, trafną i barwną interpretacją, a także samą aranżacją występu. Tu na duże brawa niewątpliwie zasługuje zespół "Piątki" ze Szkoły Podstawowej w Grzebienisku, którego wykonanie "Zakazanych Piosenek" w istocie stało się prawdziwym spektaklem muzycznym!

Artyści dość wysoko zawiesili poprzeczkę, przez co komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia. Wybór tych najciekawszych i najpiękniejszych prezentacji do łatwych bowiem nie należał. Werdykt musiał jednak zapaść.

W kategorii solistów z klas I - IV zwyciężyła Zuzanna Til ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu za wykonanie piosenki „Serce w plecaku”. II miejsce zajęła Julia Kaczmarek ze Szkoły Podstawowej w Obrzycku za pieśń „Co to jest niepodległość”, a miejsce III należało do Mai Adamczak ze Szkoły Podstawowej w Gaju Małym, która zaśpiewała "Serce w plecaku".

Antonina Szymanowska z szamotulskiej "Dwójki" okazała się bezkonkurencyjna w kategorii solistów z klas V - VIII (wykonała pieśń „Orlęta”). Miejsce II zajęła Natalia Kasprzak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach za wykonanie piosenki „Miejcie nadzieję”, a na miejscu III uplasowała się Kornelia Grabarkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Biezdrowie, która wykonała „Kolędę warszawską”. Wyróżnienia powędrowały zaś do Zuzanny Bąk ze Szkoły Podstawowej w Grzebienisku (wykonała „Sen o Katyniu”) i Alicji Chłopowiec ze Szkoły Podstawowej we Wronkach (wykonała utwór „Piechota”).

W kategorii zespół natomiast jury przyznało główną nagrodę Chórowi z szamotulskiej "Jedynki" za prezentację utworu „Idą leśni”. Miejsce II zajęły Piesenkarki (nie Piosenkarki) ze Szkoły Podstawowej w Dusznikach za wykonanie pieśni "Miejcie nadzieję", a na miejscu III artystyczną rywalizację zakończył wspomniany wcześniej Zespół Piątki ze Szkoły Podstawowej w Grzebienisku, który zaprezentował "Zakazane piosenki". Wyróżnienie w tej kategorii przypadło z kolei Chórowi szkolnemu Szkoły Podstawowej w Obrzycku za wykonanie utworu "Dziś idę walczyć mamo!" i zespołowi wokalnemu z Biezdrowa, który wykonał piosenkę „Czerwone słoneczko”.

Laureaci odebrali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Na zwycięzców czekały również piękne statuetki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto