Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Pracownia regionalna, pokój zagadek, przeprowadzka wypożyczalni. Biblioteka na Rynku zmienia się pod wodzą nowego dyrektora

Magda Prętka
Magda Prętka
Intencją Piotra Nowaka jest to, by bibliotekę przez cały tydzień wypełniali ludzie i wraz z kadrą wspólnie tworzyli jej nową historię
Intencją Piotra Nowaka jest to, by bibliotekę przez cały tydzień wypełniali ludzie i wraz z kadrą wspólnie tworzyli jej nową historię Magda Prętka
Pod koniec września miną 2 miesiące od chwili, w której stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły powierzono dr. Piotrowi Nowakowi. Jakie zmiany w tym czasie nastąpiły w książnicy? I co przed nią?

Szamotulska biblioteka pod wodzą nowego dyrektora się zmienia!

Zwiększenie dostępności społeczności lokalnej do biblioteki, większa otwartość wobec czytelników i czytelniczek, uatrakcyjnienie oferty książnicy, ocieplenie jej ogólnego wizerunku – to główne cele przyświecające działaniom nowego dyrektora szamotulskiej biblioteki. Nie zamierza on jednak przeprowadzać rewolucji, lecz wraz z zespołem odważnie stawić czoła dynamicznym zmianom dyktowanym przez rzeczywistość XXI wieku – tak, by biblioteka nie tylko za nimi nadążała, ale i z czasem zaczęła je wyprzedać. Chodzi zatem o ewolucję.

- Chciałbym, żeby biblioteka była miejscem, do którego czytelnicy przychodzą nie tylko po to, by wypożyczać książki, ale miejscem, w którym po prostu chcą spędzać z tą książką czas – mówi Piotr Nowak – Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem po objęciu stanowiska, to szeroko otworzyłem drzwi wejściowe – opowiada z uśmiechem – Myślę, że nasza instytucja do tej pory była znana z otwartości, ale zawsze można zrobić coś, by tę otwartość zwiększyć – dodaje.

Szamotuły. Jubileusz na dwóch kółkach. Odjazdowy Bibliotekar...

Biblioteka działa dłużej! Tworzy się pracownia regionalna

W istocie jednak, tą pierwszą ważną decyzją nowego dyrektora była zmiana godzin funkcjonowania biblioteki. Od września działa ona dłużej – już od godziny 8.00 aż do 18.00 w tygodniu roboczym, otwarta jest także w każdą sobotę w godzinach 9.00 – 13.00 (do tej pory była to jedna sobota w miesiącu).

Do życia powołana została też Pracownia Regionalna, która po zakończeniu prac organizacyjnych działać będzie na parterze – w pomieszczeniu, w którym przed laty mieściła się biblioteka powiatowa.

- Jako, że sam pasjonuję się historią i zajmuję się nią od wielu lat w odniesieniu do Szamotuł, za jedno z priorytetowych działań uznałem stworzenie miejsca – pracowni, która będzie dokumentować życie społeczne miasta, gromadzić wywiady ze świadkami historii – osobami, które są nam jeszcze w stanie przekazać, jak to miasto dawniej wyglądało, jak żyło – tłumaczy Piotr Nowak - Pracownia zajmować się będzie także digitalizacją źródeł, w szczególności ikonografii. Chcemy zapraszać mieszkańców posiadających np. zdjęcia związane z historią miasta, które na miejscu będziemy skanować. Oczywiście nie zamierzamy przejmować kompetencji muzeum, nie chcemy gromadzić artefaktów, lecz źródła piśmiennicze. A wszystko to z myślą o przyszłych użytkownikach – młodzieży, studentach, pracownikach naukowych i innych osobach, które pasjonują się historią Szamotuł – by w jednym miejscu mogli skorzystać z rozmaitych źródeł dotyczących miasta – dodaje.

W przyszłości biblioteka prowadzić ma także działalność wydawniczą – niekoniecznie tylko tę związaną z publikacjami samego dyrektora. W planach jest m.in. przygotowanie słownika powstańców wielkopolskich, którego Ziemia Szamotulska obecnie nie posiada. A - jak podkreśla Nowak – czas nagli.

- Musimy się bardzo spieszyć, by te historie utrwalić, bo ludzie odchodzą. Oczywiście nie mam tu na myśli powstańców wielkopolskich, lecz ich potomnych. Wspomniany słownik z pewnością będzie dużym, priorytetowym zadaniem. Otwartymi pozostają formuła i zespół, w jakich będziemy go tworzyć, ale być może jeszcze w tym roku rozpoczniemy prace – zdradza dyrektor.

Wypożyczalnię czeka przeprowadzka!

Nową funkcję zyskają pomieszczenia dawnego Urzędu Stanu Cywilnego (parter budynku), do których przeniesione zostanie serce biblioteki, a więc wypożyczalnia. Tym samym dostępność do księgozbioru znacznie się zwiększy – wąska klatka schodowa przestanie być barierą architektoniczną, szczególnie dla osób starszych, czy tych z niepełnosprawnościami.

- Trzeba przyznać, że klatka schodowa jest wyzwaniem, dla niektórych wręcz nie do pokonania. Co prawda przeniesienie wypożyczalni na parter jest zadaniem zaplanowanym na przyszły rok, ale robimy już wstępne przymiarki m.in. w zakresie odpowiedniego, atrakcyjnego zagospodarowania pomieszczeń – opowiada dyrektor.

Hol budynku również doczeka się nowej aranżacji – jeszcze w tym roku. W założeniu – ma być przestrzenią dedykowaną czytelnikom i czytelniczkom – ciepłą, przyjazną. Pojawi się tu ekspozycja poświęcona historii budynku (dawne „Ognisko”, w którym w okresie międzywojennym działały m.in. organizacje społeczne), w sposób szczególny przypomniana zostanie postać Edmunda Calliera – patrona placówki. Zmieni się wystrój, oświetlenie, funkcja.

Biblioteka Publiczna MiG Szamotuły zaprosiła na spotkania autorskie. W niezwykłą podróż do Rumunii gości zabrał Michał Kruszona

Szamotuły. Tydzień Bibliotek po raz dziewiętnasty. Książnice...

Oferta dla młodzieży - pokój zagadek, komiksy, warsztaty

Równocześnie, w bibliotece trwają intensywne prace nad przygotowaniem oferty dla młodzieży, która do książnicy niestety zagląda coraz rzadziej. W nieodległej przyszłości powstanie tu specjalna strefa dla młodego pokolenia z literaturą mu dedykowaną. Księgozbiór wzbogacił się już w komiksy oraz mangi i w tym zakresie (choć nie tylko tym), będzie sukcesywnie powiększany.

Przygotowywany jest także pokój zagadek związanych z literaturą, wzorem popularnych escape roomów. W przyszłości biblioteka zamierza ponadto organizować warsztaty tematyczne oraz cykliczne lekcje biblioteczne z udziałem młodzieży szkolnej.

Dalej odbywać się będą spotkania autorskie (najbliższe – z Ryszardem Ćwirlejem zaplanowano na 6 października). Ma być ich jednak więcej.

- Chcemy, by były okazją do promocji różnych twórców, a tym samym i różnych gatunków literackich. Zamierzamy zapraszać na spotkania także twórców związanych z regionem – tłumaczy dyrektor Nowak.

Życie biblioteki podglądać można w mediach społecznościowych - nie tylko na Facebooku (ZOBACZ TUTAJ), ale od niedawna również na Instagramie. Profil książnicy z dnia na dzień cieszy się coraz większym zainteresowaniem - szczególnie wśród młodzieży. I o to właśnie chodziło!

Po 2024 roku, kiedy status prawny budynku zostanie uregulowany przez tzw. zasiedzenie, zgodnie z założeniem władz miasta, biblioteka przejdzie gruntowny remont – zarówno wnętrza, jak i samej elewacji. Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych na Rynku natomiast zostanie odpowiednio oznakowana. Intencją Piotra Nowaka jest to, by przez cały tydzień książnicę wypełniali ludzie i wraz z kadrą wspólnie tworzyli jej nową historię.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Biblioteka Miasta i Gminy Szamotuły (@bibliotekaszamotuly)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto