Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Przy "Trójce" i "Rolniku" powstały jedyne w swoim rodzaju "Rabaty dla Klimatu" [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
W ramach projektu edukacyjnego „Świat się zmienia – a my z nim!”, realizowanego przez Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach, młodzież podejmuje szereg działań mających na celu poprawę kondycji planety. W tym tygodniu uczniowie "Rolnika" wraz ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej nr 3, stworzyli jedyne w swoim rodzaju "Rabaty dla Klimatu"

Być może nie od razu zmienią świat na lepsze i w ułamku sekundy nie zatrzymają globalnego ocieplenia, lecz swoimi drobnymi działaniami pragną dowieść, że każdy może zrobić coś dobrego dla planety. Uczennice i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach postanowili dłużej nie zwlekać z pomocą. W ramach projektu edukacyjnego „Świat się zmienia – a my z nim!”, realizowanego w tym roku szkolnym wraz ze Stowarzyszeniem „Jeden Świat” zamierzają w sposób szczególny zatroszczyć się o planetę, budując kapitał społeczny oraz ekologiczny wokół jej bezcennego dobra. Pierwszym tego wyrazem stał się Bieg dla Pokoju zorganizowany w dniu 21 września podczas, którego młodzież odważnie zamanifestowała potrzebę zgody i wzajemnego zrozumienia na świecie, szerząc tym samym ideę pacyfizmu w społeczności lokalnej. Kolejnemu wyzwaniu wraz z „Rolnikiem” stawiła zaprzyjaźniona Szkoła Podstawowa nr 3 w Szamotułach.

Nawiązując do obchodzonego 10 października Światowego Dnia Drzewa, które to święto ustanowione zostało przez Organizację Narodów Zjednoczonych, młodzież wraz ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami podjęła rzeczywiste działanie na rzecz środowiska naturalnego i wspólnego dobra. We wtorek, 15 października przed „Trójką” powstała urokliwa „Rabata dla Klimatu”. To efekt warsztatów ogrodniczych, które dla dzieci poprowadził Bartosz Korpik – architekt krajobrazu uczący w Zespole Szkół nr 2. W ich trakcie młodzi adepci ogrodnictwa przy wsparciu młodzieży z „Rolnika” kształcącej się w zawodzie technik architektury krajobrazu sadzili rozmaite rośliny ozdobne, poznając w ten sposób ich specyfikę i ucząc się szacunku do zieleni. A ta, choć często o tym zapominamy, odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka. Bo to przecież właśnie zieleń produkuje tlen, usuwając dwutlenek węgla, pochłania zanieczyszczenia powietrza, redukuje poziom hałasu, stanowi barierę wiatrochronną i przyczynia się do zmniejszenia amplitud temperatur. Co więcej - działa zdrowotnie i odprężająco na człowieka.

Tego samego dnia „Rabata dla Klimatu” powstała również przed Zespołem Szkół nr 2. Przedsięwzięcie odbyło się przy dużym zaangażowaniu młodzieży, a także nauczycielek i nauczycieli z technikum architektury krajobrazu, w tym Anny Kaczmarek, Marleny Solarz, Zdzisława Kostrzyńskiego i oczywiście Bartosza Korpika.

- Rośliny tworzące nasze rabaty to byliny i trawy ozdobne: jeżówka purpurowa Echinacea purpurea, lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia, szałwia omszona Salvia nemorosa, liliowiec ogrodowy Hemerocallis, kocimiętka Fassena Nepeta faassenii, rozchodnik okazały Sedum spectabile, miskant chiński Miscanthus sinensis, śmiałek darniowy Deschampsia caespitosa, rozplenica japońska Pennisetum alopecuroides. Wszystkie rośliny zielne wybierane były z dużą starannością, tak aby łączyły w sobie dekoracyjny wygląd i piękne barwy z długim okresem kwitnienia oraz wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wiele z nich stanowić będzie schronienie dla pożytecznych owadów. Tworzenie takich owadzich enklaw ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu naszej planety. Niektóre z roślin - jak jeżówka czy lawenda - stosuje się ponadto w gastronomii i ziołolecznictwie. Z wykorzystaniem naszych Rabat dla Klimatu będzie można prowadzić w szkołach terenowe lekcje przyrody – podkreśla Bartosz Korpik.

Dzięki warsztatom ogrodniczym dzieci ze szkoły podstawowej mogły w praktyce poznać tajniki zawodu architekta krajobrazu, a przy tym poczuć się prawdziwymi gospodarzami planety. Dziś, z niezwykłą troską doglądają roślin, którym nadały już imiona. Witają się z nimi przed zajęciami szkolnymi, żegnają w drodze do domu.

„Rabaty dla Klimatu”, to jednak nie koniec działań projektowych w „Rolniku”. Uczennice i uczniowie technikum wzięli także udział w spotkaniach warsztatowych pod hasłem "Klimat idzie w las", które przeprowadziły edukatorki ze Stowarzyszenia „Jeden Świat”.

- Młodzież rozmawiała o przyczynach i przebiegu zmiany klimatu oraz deforestacji, czyli procesie zmniejszania udziału terenów leśnych w ogólnej powierzchni. Dyskutując o globalnym ociepleniu, uczestnicy warsztatów odnosili się do własnych doświadczeń i przyglądali codziennym produktom w kontekście ich śladu węglowego oraz konkretnego wpływu na zamienianie naturalnych lasów w monokultury przemysłowe – informuje Klaudia Tomaszak – Ślipka, nauczycielka w Zespole Szkół nr 2, która wraz z Anną Kustoń i Joanną Vowie koordynują projekt „Świat się zmienia – a my z nim!”.

Z wizytą do Wielkopolskiego Banku Żywności w Poznaniu udała się z kolei młodzież uczęszczająca do I klasy liceum ogólnokształcącego. Na początku października przeprowadzono tam warsztaty podczas, których uczennice i uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób organizacja ta świadczy pomoc najuboższym.

- Przede wszystkim jednak młodzi ludzie poznali skalę problemu, jakim jest marnotrawienie żywności oraz - stanowiącą odpowiedź na ów problem - ideę zero waste. Uczyli się świadomego planowania zakupów, czytania etykiet, dat ważności i przydatności produktów, a także odpowiedniego przechowywania produktów spożywczych. Poznali również sekrety minimalizowania strat w kuchni i kulinarnego recyklingu. Finalnie licealistki i licealiści wzięli udział w warsztatach gotowania i przygotowywali pasty warzywne - równie smaczne, jak zdrowe – mówi z uśmiechem Klaudia Tomaszak – Ślipka.

Wspomniana wizyta odbyła się w ramach Dnia Otwartego Banku Żywności oraz projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pod hasłem "EcoWaste4Food - Wspieranie ekologicznych rozwiązań innowacyjnych w celu zmniejszenia marnotrawstwa żywności i promowania gospodarki efektywniejszej zasobowo".

Kolejne działania są w przygotowaniu. Projekt „Świat się zmienia – a my z nim!” współfinansowany jest ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto