Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Ptasie Radio zagrało w Szamotulskim Ośrodku Kultury. To był wyjątkowy Dzień Dziecka!

Magda Prętka
Magda Prętka
W niedzielne popołudnie, 6 czerwca teren wokół Szamotulskiego Ośrodka Kultury zamienił się w istny rezerwat przyrody! Ptaki ćwierkały tu znacznie głośniej niż zwykle. Tańczyły, tworzyły, snuły bajkowe opowieści i... edukowały! Dzień Dziecka w Ptasim Radiu był pierwszą tak dużą imprezą kulturalną w mieście po zniesieniu pandemicznych obostrzeń

SzOK zaprosił na Dzień Dziecka w Ptasim Radiu

Warsztaty, występy artystyczne, teatr, muzyka, a do tego spora porcja wiedzy. Z trudem w jednym zdaniu można byłoby wymienić wszystkie atrakcje, jakie Szamotulski Ośrodek Kultury przygotował z myślą o najmłodszych. I chociaż Dzień Dziecka w tym roku świętowano z małym opóźnieniem, na taką imprezę - bez dwóch zdań - warto było czekać.

Temat obchodów nie był przypadkowy. SzOK, który nie od dziś stawia na ekologię, postanowił uwrażliwić miejscowych na to, jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne. Ptaki będące motywem przewodnim niedzielnego wydarzenia, stanowiły świetny pretekst do podjęcia społecznej dyskusji w tym zakresie w formule dobrej, beztroskiej, a przede wszystkim - pełnej radości zabawy.

Moc atrakcji!

Ptasie Radio zaczęło "nadawać" ciepłym, iście letnim popołudniem. Gości witała wystawa prac sekcji plastycznej zatytułowana "W ptasim ogrodzie" nieopodal, której mieszkańcy oraz mieszkanki wraz z Mileną Kolat - Rzepecką i Jolantą Skowronek tworzyli ekoptaki i ptasie opaski. To właśnie za ich sprawą każdy, bez względu na wiek, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki mógł zamienić się w rajskiego ptaka!

Eugeniusz Tacik - znany i ceniony artysta z Binina, jak zwykle zachwycał umiejętnościami rzeźbiarskimi. W ciągu kilku godzin spod jego dłuta wyszedł przepiękny, drewniany drapieżnik, którego wielu ożywiało oczyma wyobraźni. Ta towarzyszyła również uczestnikom i uczestniczkom warsztatów rękodzielniczych prowadzonych przez Jolantę Kwiatkowską, których efektem stały się niepowtarzalne gliniane ptaki.

Miłośnicy i miłośniczki majsterkowania ochoczo przystąpili do składania budek lęgowych, a znany z plenerów rzeźbiarskich Piotr Staszak czarował miniaturowymi ptakami z drewna, które każdy mógł zabrać ze sobą do domu. Tuż przed gmachem SzOK-u natomiast najmłodsi wraz z Damianem Kłaczkiewiczem budowali kolorową instalację, nawiązującą do hasła imprezy.

Występy artystyczne i edukacja

Na niewielkiej scenie, paradoksalnie działy się rzeczy niezwykłe! Programy artystyczne przygotowane przez sekcje: baletową, hip hop i flażoletową pozwoliły publiczności odkryć "ptasie motywy" w ruchu - tańcu i muzyce. Słowa wiersza Juliana Tuwima pt. "Ptasie Radio", które w istocie stały się inspiracją dla organizatorów wydarzenia, z dużą dbałością o "dźwięczne" detale przywoływały młode recytatorki. Za sprawą Xenii Starzyńskiej z kolei goście przenieśli się do bajkowej krainy, z zainteresowaniem wsłuchując się w opowieść o niesfornej śwince morskiej kradnącej ptasie jaja!

Bardzo ciekawe okazało się także spotkanie z Markiem Pióro - autorem książek ptakom poświęconym, który z pasją opowiadał o zwyczajach skrzydlatych przyjaciół i tym najpiękniejszym z występujących lokalnie ptaków - Zimorodku. Nie zabrakło pytań i dyskusji. W jej trakcie poruszono m.in. temat dokarmiania zwierząt.

Mnóstwo przyjemności dostarczyło dzieciom balonowe zoo. Doświadczeniem naprawdę szczególnym - również dla dorosłych - stał się zaś pokaz sokolnika. Przybliżając zgromadzonym zasady układania ptaków, ich specyfikę oraz sposoby wykorzystywania drapieżników np. na plantacjach warzyw i owoców, czy lotniskach, Damian Kwiatkowski skutecznie rozbudzał zainteresowanie słuchaczy i słuchaczek. Na widok sowy płomykówki serca wielu zaczęły bić głośniej!

Żywe rzeźby wróciły!

Chociaż w minioną niedzielę SzOK tryskał mnóstwem dobrych emocji, a atrakcji było bez liku, zdaje się, że najwięcej radości gościom sprawiły żywe rzeźby. Tęskniąc za Ulicznym Festiwalem Osobliwości szamotulanie i szamotulanki z pewnym sentymentem spoglądali na statuę "Bubble Fairies" w wykonaniu Joanny Nitefor i Katarzyny Janas oraz zabawne chmury, w które wcieliły się Katarzyna Wróbel i Joanna Płóciennik, tworząc szalenie zabawną rzeźbę "Rozchmurz się". Artystki zachwycały kunsztem strojów, umiejętnością zastygania w ruchu, a przede wszystkim zaś - humorem!

Dzień Dziecka w Ptasim Radiu był cudownym wydarzeniem, dzięki któremu kultura znów wyszła na ulice Szamotuł, znów bawiła, czarowała i... zacieśniała więzi! Imprezę poprowadził Piotr Witoń.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto