Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Rewitalizacja Rynku trwa, a kupcy liczą straty. Władze miasta będą przyznawać ulgi podatkowe?

Magda Prętka
Magda Prętka
Rewitalizacja Rynku wywołała sporo problemów wśród przedsiębiorców działających w centrum Szamotuł. Likwidacja wielu miejsc parkingowych i zamknięcie części starówki poskutkowało tym, że z oferty i usług kupców korzysta dziś znacznie mniej osób
Rewitalizacja Rynku wywołała sporo problemów wśród przedsiębiorców działających w centrum Szamotuł. Likwidacja wielu miejsc parkingowych i zamknięcie części starówki poskutkowało tym, że z oferty i usług kupców korzysta dziś znacznie mniej osób Magda Prętka
Radni Miasta i Gminy Szamotuły po raz kolejny pochylili się nad tematem wsparcia przedsiębiorców prowadzących działalność na Rynku i w jego obrębie. Ci, z uwagi na rewitalizację starówki borykają się z wieloma problemami

Rewitalizacja szamotulskiego Rynku i problemy przedsiębiorców

Zamknięcie części szamotulskiego Rynku, czasowe utrudnienia związane z dotarciem do sklepów, a także zmiana organizacji ruchu w centrum miasta (w ślad za czym poszła likwidacja wielu miejsc parkingowych) spowodowały, że z oferty i usług kupców korzysta dziś znacznie mniej osób.

Już pod koniec października Stowarzyszenie Szamotulski Rynek wystosowało do władz miasta petycję, w której wniosło o zwolnienie z podatków od nieruchomości przedsiębiorców działających w centrum Szamotuł, dotkniętych skutkami rewitalizacji. Jej efektem stał się projekt uchwały, który radni procedowali w trakcie ubiegłotygodniowego posiedzenia.

Petycja jest zasadna

Przedstawiając go radny, Damian Dubiel – przewodniczący Komisji skarg, wniosków i petycji przyznawał, iż nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że petycja jest zasadna, ale by ulgi zostały przyznane, zastosowane muszą zostać szczególne przepisy (ustawa o ordynacji podatkowej). Prawo nie pozwala bowiem radzie na podejmowania uchwał dotyczących ulg podatkowych o charakterze podmiotowym – to znaczy takich, które obejmowałyby grupę konkretnych kupców, jak wskazano w petycji Stowarzyszenia Szamotulski Rynek. Może jedynie procedować uchwały dotyczące ulg o charakterze przedmiotowym, a więc przyznawanym przedsiębiorcom z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności (np. gastronomicznej).

Podatki mogą w tym przypadku zostać odroczone, rozłożone na raty, w części lub całości umorzone.

Pojawiły się wątpliwości

Niektórym radnym trudno jednak było zająć stanowisko – głównie dlatego, że wcześniej nie mogli zapoznać się z zapisami projektu uchwały (nie został dołączony do materiałów sesyjnych). Zarządzono zatem przerwę.

Wątpliwości budziło wiele kwestii, m.in. to, kto z ulg mógłby skorzystać – czy tylko członkowie stowarzyszenia? Radny, Paweł Łączkowski zastanawiał się, czy nie dojdzie do nadużyć ze strony kupców, czy ulgi nie będą przyznawane uznaniowo. Wskazywał, że w tym przypadku powinna obowiązywać określona procedura.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: CZY SAMORZĄD WESPRZE PRZEDSIĘBIORCÓW DZIAŁAJĄCYCH W CENTRUM SZAMOTUŁ?

Dyskusja toczyła się dalej, choć informacje przekazane nieco później przez burmistrza, Włodzimierza Kaczmarka przekonywały do tego, że w zasadzie w ogóle nie musiała zostać wywołana. Włodarz stwierdzał, że petycja ma wymiar społeczny, a instrumenty prawne, jakimi dysponuje i tak uprawniają go do przyznawania ulg podatkowych - z czego korzysta, choć rzadko.

- Czy państwo podejmiecie tę uchwałę, czy nie, to w żaden sposób nie wpływa na sposób mojego działania, bo jeśli jutro wpłynie wniosek o umorzenie podatku, to ja zgodnie z ustawą (o finansach publicznych – przyp.red.) mogę rozpatrzyć taki wniosek i podatek umorzyć – mówił burmistrz, a wkrótce potem radni podjęli uchwałę.

Kto może otrzymać ulgi?

Wszystkie wnioski rozpatrywane będą indywidualnie. Prośby o ulgi – zgodnie z uchwałą - kierować zaś mogą przedsiębiorcy działający zarówno na szamotulskim Rynku, w jego obrębie, jak i ulicach ościennych, którzy zostali „bezpośrednio dotknięci” skutkami rewitalizacji.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto