Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. "Rolnik" kontynuuje dialog międzykulturowy. Szkoła po raz kolejny otrzymała zaszczytny tytuł

Magda Prętka
Magda Prętka
Grupa projektowa z szamotulskiego "Rolnika" zaprosiła młodsze koleżanki i kolegów na spacer po mieście śladami szamotulskich Żydów
Grupa projektowa z szamotulskiego "Rolnika" zaprosiła młodsze koleżanki i kolegów na spacer po mieście śladami szamotulskich Żydów Mat. ZS nr 2 w Szamotułach
Szamotulski "Rolnik" po raz kolejny otrzymał tytuł Szkoły Kontynuującej dialog polsko - żydowski. Przyznawany jest przez warszawską organizację Forum Dialogu w ramach szczególnego programu edukacyjnego

"Rolnik" Szkołą Kontynuującą dialog międzykulturowy

Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach od kilku lat buduje pomosty międzykulturowe, realizując szereg rozmaitych inicjatyw dedykowanych młodzieży. W roku 2017 zaowocowało to zdobyciem I nagrody w programie edukacyjnym warszawskiej organizacji Forum Dialogu (w kategorii „Różnorodność działań”), która doceniając projekt upamiętniający szamotulską społeczność żydowską, przyznała "Rolnikowi" zaszczytny tytuł Szkoły Dialogu. Dziś, po raz kolejny już, został on Szkołą Kontynuującą ów dialog.

- Celem programu jest uświadomienie młodzieży szkolnej o wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój naszego kraju, a tym samym odbudowywanie i tworzenie nowych więzi pomiędzy Polakami a społecznością żydowską na świecie - mówią Klaudia Tomaszak - Ślipka i Anna Kustoń, szkolne koordynatorki programu Szkoła Dialogu.

Dziedzictwo żydowskie w Szamotułach

Mimo pandemii koronawirus "Rolnik" nieprzerwanie włącza się w działania związane z dziedzictwem żydowskim w Szamotułach. W roku 2020 prowadzono je w obszarze historii i relacji polsko - żydowskich, poruszając również tematy związane z wielokulturowością i tolerancją.

Grupa projektowa znów ruszyła w miasto śladami szamotulskich Żydów, by opowiedzieć młodszym koleżankom i kolegom o miejscach oraz budynkach wpisanych w dzieje tej społeczności. "Wycieczki" odbywały się również w formie on line. W szkole powstała zaś ekspozycja stała przypominająca m.in. o Szkole Dialogu, pojawiły się tu także niezwykłe... kalendarze!

- Dzięki współpracy z Muzułmańskim Centrum Kulturalno - Oświatowym oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Poznaniu w różnych miejscach w budynku szkoły znów pojawiły się Kalendarze Trzech Religii, prezentujące zarówno kalendarium chrześcijańskie, muzułmańskie, jak i żydowskie, oparte na innych rachubach czasowych, uwzględniające najważniejsze święta religijne i nazwy poszczególnych miesięcy. Wspomniane kalendarze to niezwykła w skali kraju publikacja, której celem jest lepsze wzajemne poznanie się ludzi różnych religii oraz kultur - tłumaczą Klaudia Tomaszak - Ślipka i Anna Kustoń.

Działania zostały dostrzeżone

Działania prowadzone przez Zespół Szkół nr 2 w przestrzeni dialogu, porozumienia i wrażliwości międzykulturowej, a zwłaszcza kształtowania relacji polsko - żydowskich zostały dostrzeżone również przez Andrzeja Niziołka - kulturoznawcę, dziennikarza i pisarza, który zaprosił szkołę do udziału w projekcie CHAIM/ŻYCIE. Jego celem była prezentacja dzieł twórców odnoszących się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu oraz Wielkopolsce, upowszechnienie wybranych elementów samej kultury oraz historii Żydów w regionie, a także przedstawienie historyków, lokalnych działaczy, organizacji, instytucji zajmujących się upamiętnieniem społeczności żydowskich w swoich miejscowościach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 W SZAMOTUŁACH W PROJEKCIE CHAIM/ŻYCIE

- W tym celu stworzony został specjalny portal internetowy, którego fragment poświęcony został właśnie naszej szkole i podejmowanym przez nas działaniom. Warto dodać, że projekt zrealizowany został w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Kultura w sieci” - mówią koordynatorki projektu.

Z kolei dzięki AFS Polska - organizacji skupiającej wolontariuszy oraz wolontariuszki z całego świata, młodzież z "Rolnika" wzięła udział w bezpłatnych warsztatach online z zakresu edukacji międzykulturowej. W trakcie zajęć uczennice i uczniowie zrozumieli, jak niebezpieczne mogą okazać się stereotypy oraz jak im nie ulegać. Uczyli się dostrzegać różnorodność w otaczającej rzeczywistości i zdali sobie sprawę z tego, że właśnie dzięki niej świat jest ciekawy i piękny.

O przeszłości trzeba pamiętać

Młodzież z Szamotuł przyłączyła się także do ogólnopolskiej akcji społeczno - edukacyjnej "Żonkile", która odbyła się w związku z 76. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z zaangażowaniem uczestniczyła w lekcjach zdalnych poświęconych tematyce holocaustu oraz mechanizmów prowadzących do ludobójstwa.

- Zajęcia miały kształtować w młodzieży przekonanie, że największą wartością jest człowiek, a obojętność wobec zła, przymykanie oczu na cierpienie innych i brak empatii mogą prowadzić do wielkich tragedii - podkreślają Klaudia Tomaszak - Ślipka i Anna Kustoń.

Aby uhonorować wkład nauczycielek w proces realizacji działań upamiętniających obecność Żydów w Szamotułach, organizacja Forum Dialogu zaprosiła szkolne koordynatorki na specjalne spotkanie online z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem. 10 maja br. Klaudia Tomaszak - Ślipka i Anna Kustoń rozmawiały o tym, jakie znaczenie ma działalność Szkół Dialogu dla współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce i dla wymagającego zadania kultywacji pamięci o polskich Żydach. Schudrich opowiedział również o roli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i swoich działaniach.

- Było to niezwykle inspirujące spotkanie w wyjątkowym gronie nauczycielek i nauczycieli Szkół Kontynuujących z całej Polski - podsumowują nauczycielki.

Cmentarz żydowski w Szamotułach zostanie upamiętniony

Finałem dotychczasowych działań stanie się zaś upamiętnienie zniszczonego w czasie II wojny światowej cmentarza żydowskiego w Szamotułach, na którego terenie obecnie znajduje się szkolny internat. Starania w tym zakresie podjęto już kilka lat temu - podczas realizacji programu Szkoła Dialogu. Z inicjatywy dyrektora "Rolnika", Zygmunta Sługockiego w przedsięwzięcie włączyli się: Alicja Kobus - Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu, Filip Szczepański - przedstawiciel Komisji Rabinistycznej ds. Cmentarzy oraz Maciej Rymkiewicz - koordynator programu weryfikacji cmentarzy żydowskich w Polsce z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Podjęto również współpracę z Muzeum Zamek Górków w Szamotułach i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Nastąpiły już oględziny terenu i jego uporządkowanie. W drugiej połowie roku ma nastąpić montaż kamienia z tablicą upamiętniającą dawny cmentarz żydowski - opowiadają koordynatorki.

Biorąc pod uwagę aktywność społeczności szkolnej w zakresie szeroko rozumianej wielokulturowości i tolerancji, kolejnych działań - projektów i inicjatyw będzie jeszcze sporo!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto