Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. "Rolnik" kontynuuje dialog międzykulturowy

Magda Prętka
Magda Prętka
Uczestnicy i uczestniczki grupy projektowej wraz ze szkolnymi koordynatorkami programu na uroczystej gali Forum Dialogu w Warszawie w roku 2019
Uczestnicy i uczestniczki grupy projektowej wraz ze szkolnymi koordynatorkami programu na uroczystej gali Forum Dialogu w Warszawie w roku 2019 ZS nr 2 Szamotuły
Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach otrzymał podziękowania od wicemarszałka Senatu RP, Bogdana Borusewicza za kontynuowanie działań, których celem jest poszerzanie wiedzy na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce

Szkoła Dialogu, to tytuł niezwykle ważny dla każdej placówki oświatowej w kraju, która w ramach działań edukacyjnych nie szczędzi sił i starań, by zaszczepić w uczennicach oraz uczniach, a także w społeczności lokalnej potrzebę dialogu międzykulturowego. Szamotulski "Rolnik" tytuł ów otrzymał już w roku 2017.

Przystępując do programu realizowanego przez organizację Forum Dialogu, młodzież zgłębiała wiedzę na temat obecności Żydów w Polsce, ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy kraju, szukając zarazem śladów społeczności żydowskiej na terenie Ziemi Szamotulskiej. Efektem pracy grupy projektowej, których działania koordynowały Klaudia Tomasz - Ślipka, Anna Kustoń i Joanna Vowie, stały się wystawy, prelekcje, a także spacer historyczny po Szamotułach. Był to szereg niezwykle ważnych przedsięwzięć, wpisujących się w budowę dialogu polsko - żydowskiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "ROLNIK" KONTYNUUJE IDEĘ DIALOGU MIĘDZY KULTURAMI

"Rolnik" realizował program w latach kolejnych, również w roku szkolnym 2019/2020, choć przez wzgląd na pandemię koronawirusa nie było to łatwe. Wyrazem podziękowania wobec zaangażowania szkoły w kontynuowanie idei porozumienia międzykulturowego stał się list gratulacyjny, jaki wicemarszałek Senatu RP, Bogdan Borusewicz skierował kilka dni temu do dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, Zygmunta Sługockiego. Podkreśla w nim:

"Państwa nieprzerwane działania zmieniają lokalną rzeczywistość, przyczyniając się do budowy trwałej pamięci o dawnych żydowskich sąsiadach. Niezwykle cenna praca zaangażowanych nauczycielek - Klaudii Tomaszak - Ślipki, Anny Kustoń i Joanny Vowie - wpływa na kolejne pokolenia uczniów, którzy świadomi bogatej i wielokulturowej historii swojej miejscowości, w odpowiedzialny sposób będą budować przyszłość w zrozumienia dla innych kultur i religii (...) Ważny głos uczniów i uczennic Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach pomaga tworzyć społeczność odporną na uprzedzenia, ksenofobię i antysemityzm."

Uczestnikom i uczestniczkom działań projektowych, szkolnym koordynatorkom programu, jak i dyrektorowi serdecznie gratulujemy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto