Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. "Rolnik" pamięta o zamordowanych profesorach ze Lwowa [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach
W miniony piątek, 27 września w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach otwarto wystawę pt. „Kaźń Profesorów Lwowskich - Wzgórza Wuleckie 1941”. Ekspozycja odwołuje się do zbrodni, jaką oddziały niemieckie SS dokonały na profesorach uczelni lwowskich

Dzięki owocnej współpracy pomiędzy Zespołem Szkół nr 2 w Szamotułach z poznańskim Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, od piątku w szkolnej czytelni oglądać można wystawę przygotowaną przez wrocławski IPN, z inicjatywy Poznańskiego Oddziału TML i KPW.

- Ekspozycja zatytułowana „Kaźń Profesorów Lwowskich - Wzgórza Wuleckie 1941” poświęcona została zbrodni na profesorach uczelni lwowskich (rozstrzelanych przez oddziały niemieckie SS 4 lipca 1941 r.), która jest jednym z symboli martyrologii narodu polskiego i przykładem nazistowskiej polityki niszczenia polskich elit społecznych i naukowych - informuje Klaudia Tomaszak - Ślipka, nauczycielka języka polskiego w "Rolniku".

Wykład otwarcia wygłosili Michał Wojtasiak oraz historyk Igor Megger, członkowie wspomnianego towarzystwa. Opowiedzieli młodzieży o Lwowie - mieście wielu narodów - z okresów walk o niepodległość i międzywojnia, o jednym z najbardziej tragicznych (a zapomnianych) wydarzeń z czasów II wojny światowej, jakim była kaźń polskich profesorów we Lwowie, wreszcie o samych naukowcach, którzy nauce właśnie poświęcili życie.

- Wśród zamordowanych we Lwowie byli przede wszystkim wybitni lekarze, inżynierowie i matematycy - podkreśla Klaudia Tomaszak - Ślipka.

Dziękując dyrektorowi Zespołu Szkół nr 2, Zygmuntowi Sługockiemu i całej społeczności szkolnej za dotychczasowe wsparcie, goście zachęcali do udziału w kolejnej akcji charytatywnej pod nazwą „Serce dla Lwowa”.

- Od ponad 20 lat członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich organizują zbiórki żywności, odzieży i środków czystości dla najbardziej potrzebujących Polaków zamieszkujących dawne polskie województwa (lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie), by następnie - w okolicach świąt Bożego Narodzenia - spotkać się z rodakami i przekazać im dary - informuje polonistka.

Dyrektor Zygmunt Sługocki, który był inicjatorem piątkowego spotkania z radością podkreśla: - Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej pięknej inicjatywy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto