Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Różni, ale równi - festiwal "Wychowanie przez teatr" po raz siódmy! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Szamotulski Ośrodek Kultury
4 zespoły teatralne z Szamotuł, Poznania i Ostroroga wzięły udział y w twórczej rywalizacji w ramach 7. edycji festiwalu „Wychowanie przez teatr” o statuetkę Otwartej Dłoni. Impreza odbyła się w czwartek, 12 grudnia w szamotulskim kinie „Halszka”.

Już po raz siódmy Szamotulski Ośrodek Kultury wraz z II Zespołem Kuratorskim Służby Sądowej działającym przy Sądzie Rejonowym w Szamotułach zaprosili młodzież do wyrażenia swojego artystycznego zacięcia w przeglądzie teatralnym, który za cel stawia sobie twórczą resocjalizację oraz propagowanie pozytywnych form spędzania czasu wolnego. „Wychowanie przez teatr”, to w istocie impreza szczególna – z wielu względów. Między innymi dlatego, że zwraca uwagę na najważniejsze kwestie i problemy, z jakimi w dobie XXI wieku borykają się młodzi ludzie, choć nie tylko oni.

W przesłuchaniach konkursowych udział wzięły 4 grupy teatralne z terenu powiatu szamotulskiego, a także pobliskiego Poznania, które w swoich scenicznych miniaturach odwoływały się do zagadnień związanych z problematyką szeroko rozumianej tolerancji. Zespół „Anioły” (Świetlica Środowiskowa „Anioły”) wraz z Szamotulską Grupą PaT i PaTPORT (Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach), działające przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Szamotułach, zaprezentowały spektakl pt. „Jestem” w reżyserii Agnieszki Nowaczyk, Iwony Januszak oraz Alicji Kałużyńskiej. Grupa „kARTon” z poznańskiego Ośrodka Kuratorskiego nr 3 natomiast przyjechała do Szamotuł z przedstawieniem „Romeo i Julia Nowe Rozdanie”, na motywach powieści W. Shakespeare’a w reżyserii Katarzyny Majorczyk i Michała Remesza. Działająca przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrorogu formacja „Amatorzy” pokusiła się z kolei o prezentację sztuki pt. „Kolorowi” w reżyserii Anny Karge, a „Super Bohaterowie”, to tytuł spektaklu zespołu „Betlejemka” ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Betlejemka” w Szamotułach, nad który młodzież pracowała pod czujnym okiem siostry Moniki Szymczak.

Licznie zgromadzona publiczność z uwagą przyglądała się popisom teatralnym, nie kryjąc uznania wobec umiejętności aktorskich młodzieży, jak i sposobu ujęcia poruszanego przez nią tematu. Jury, w składzie: dr Sonia Dzierzyńska-Breś (Wydział Studiów Edukacyjnych, Zakład Resocjalizacji UAM w Poznaniu), Justyna Piekarska (kurator delegowany do biura kuratora okręgowego), Marcin Iwanowski (kurator rodzinny Sądu Rejonowego w Śremie, sekretarz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych), mł. asp. Marcin Smuszkiewicz (Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu) oraz Piotr Witoń (aktor i konferansjer), miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Nasączone mnóstwem emocji i ważnym przekazem spektakle uderzały w widzów z niezwykłą siłą, stając się zarazem ważną lekcją tolerancji. Absolutnie każdy z nich był wyjątkowy. Werdykt musiał jednak zapaść.

Decyzją komisji konkursowej nagrodę aktorską otrzymała Zuzannie Bartkowiak za rolę matki w spektaklu „Kolorowi” („Amatorzy” Ostroróg). Zdobywcą statuetki „Otwartej dłoni” został zaś zespół "Anioły" z Szamotuł, a wyróżnienie przyznano „kARTonowi” z Poznania. Serdecznie gratulujemy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto