Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Rozpoczął się IX Plener Rzeźbiarski "Wielki Powrót Rzeźb" [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Dziś przed południem w Szamotułach rozpoczął się IX Plener Rzeźbiarski pod hasłem „Wielki Powrót Rzeźb”. Organizatorem wydarzenia jest Szamotulski Ośrodek Kultury. Artyści tworzyć będą w Parku Zamkowym do niedzieli

Ryk pił motorowych był dla mieszkańców jasnym sygnałem – rzeźbiarze wrócili do Szamotuł! A wraz z nimi powróciło wspomnienie miejskiej tradycji plenerów rzeźbiarskich, które w drugiej połowie minionego wieku cyklicznie odbywały się w Grodzie Halszki. Artystyczny projekt, reaktywowany blisko dekadę temu przez Szamotulski Ośrodek Kultury, okazał się zaś wspaniałym powrotem do przeszłości, choć już w nieco innej formule. Tym samym „Wielki Powrót Rzeźb” zaczął pisać własną historię.

– Trudno mi w to uwierzyć, ale tegoroczny plener jest już dziewiątym! Myślę, że teraz śmiało możemy stwierdzić, że tworzymy nim nową, szamotulską tradycję – mówił w trakcie oficjalnego otwarcia pleneru Piotr Michalak, dyrektor SzOK.

Witając artystów, którzy do Szamotuł zjechali z całej Polski, Michalak wskazywał na rolę, jaką plener odgrywa w życiu społeczności lokalnej, stając się jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń.

– Od kilku lat przepiękne rzeźby zdobią miasto i wsie w gminie Szamotuły. Od ubiegłego roku nie odnotowaliśmy żadnych zniszczeń i choć dochodzi do nich w mieście, to rzeźby pozostają nietknię-te. To znaczy, że one nie tylko podobają się mieszkańcom, ale i to, że ludzie się z nimi identyfikują i być może – w pewien sposób również je chronią – komentował dyrektor.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: RZEŹBIARZE WRACAJĄ DO SZAMOTUŁ - CO BĘDĄ TWORZYĆ?

Trudno się z tym nie zgodzić. Szamotulanie, każdego roku, z dużym zainteresowaniem przyglądają się pracy rzeźbiarzy, a później z niemałym zniecierpliwieniem oczekują na jej efekty.

– To wydarzenie pokazuje, że Szamotuły wcale nie są małomiasteczkowe, ale, że można się tu spotkać z naprawdę wysoką kulturą. Kulturą, którą chcemy wciąż pokazywać – podkreślał Eugeniusz Tacik, kurator „Wielkiego Powrotu Rzeźb”.

A po piły motorowe i dłuta w tym roku sięgnęli: Janusz Błażejewski (Krzywna), Mirosław Czeladka (Bolesławiec), Bogusław Migiel (Sławno), Piotr Staszak (Brudzew), Zenon Sta-ko (Rybnik), Krzysztof Wiza (Piła) i oczywiście – Eugeniusz Tacik (Binino). Do męskiego grona rzeźbiarzy dołączyła również Anna Zielińska z Zakopanego.

Do niedzieli, 25 sierpnia artyści tworzyć będą w Parku Zamkowym. Swoje prace dedykują zaś 8 wsiom w gminie Szamotuły. Tuż po plenerze rzeźby trafią do: Żalewa, Baborówka, Lulinka, Emilianowa, Lipnicy, Kąsinowa, Piaskowa i Jastrowa.

Oficjalne zakończenie "Wielkiego Powrotu Rzeźb" odbędzie się podczas Jarmarku Szamotulskiego - w niedzielę, 25 sierpnia o godzinie 14.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto