Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Ścieżka przyrodnicza w miejskim lasku coraz bogatsza. I ciekawsza!

Magda Prętka
Magda Prętka
Szamotulski lasek, to miejsce szczególne. Leśna enklawa położona w mieście wykorzystywana jest już nie tylko do spacerów, rekreacji, czy zabaw dzieci na świeżym powietrzu. Zlokalizowana tu ścieżka przyrodnicza pozwala na poszerzenie wiedzy z zakresu przyrody i ekologii

Szamotulski lasek

Położony pomiędzy ulicami Długą, a Zieloną w Szamotułach lasek miejski, zajmuje powierzchnię około 4 hektarów. Porośnięty jest drzewostanem sosnowym w wieku 80 - 90 lat. Przez lata zaniedbany i zapomniany, rozpaczliwie wołał o pomoc. Ze wsparciem pospieszyło stowarzyszenie "Nasz Fyrtel", które wykorzystując m.in. możliwości, jakie stwarza budżet obywatelski i dzięki przychylności władz samorządowych, kilka lat temu tchnęło w to miejsce nowe - drugie życie.

Lasek sukcesywnie zaczął się zmieniać. Pojawiły się tu elementy placu zabaw, infrastruktura służąca do ćwiczeń na świeżym powietrzu (siłownia zewnętrzna, street workout), ławki oraz kosze na śmieci. Miłośnicy oraz miłośniczki aktywności fizycznej z chęcią korzystają też z boiska do koszykówki i siatkówki plażowej. Przed pandemią miejsce to z powodzeniem było wykorzystywane do organizacji przez "Nasz Fyrtel" rozmaitych imprez oraz wydarzeń, w tym pikniku rodzinnego z okazji Dnia Dziecka, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Ścieżka przyrodnicza w miejskim lasku

Wiosną ubiegłego roku na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły w lasku zamontowano automatyczną stację meteorologiczną, zegar elektroniczny i słoneczny. Było to wspólne zadanie Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej.

Latem z kolei w lasku powstała ścieżka przyrodniczo - edukacyjna. Tworzyło ją wówczas 6 plansz zawierających informacje na temat drzewostanu oraz zwierząt, jakie zamieszkują ten teren (m.in. ptaki i gryzonie; w lasku występuje aż 9 gatunków ptaków!). Dodatkowo, jedna tablica przedstawia rys historyczny mówiący o tym, że szamotulski lasek powstał już na przełomie XIX i XX wieku (można odnaleźć go na mapach z tegoż okresu, jako zadrzewienie pośrodku pół uprawnych). Najstarsze ze znajdujących się tu drzew liczą natomiast ponad 120 lat!

Szamotuły. W miejskim lasku pojawiły się nowe urządzenia [ZDJĘCIA]

Fakty na temat miejscowej flory i fauny „podane” zostały w bardzo przystępnej formie – opierają się na ciekawostkach i najważniejszych wiadomościach. Nie stanowią zatem typowej noty encyklopedycznej, dzięki czemu nie nużą, lecz wzbudzają zainteresowanie, trafiając przy tym zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych. Co ciekawe - na planszy poświęconej gawronowi zwyczajnemu dodatkowo umieszczono kod QR, który – po zeskanowaniu za pomocą smartfona – umożliwia odsłuchanie głosu ptaka.

Zadanie kosztowało magistrat blisko 13,5 tys. zł, z czego niespełna 3,7 tys. urząd wydał na opinię ornitologiczną i opracowanie plansz. Prawie 10 tys. zł natomiast wyniosło wykonanie oraz montaż tablic edukacyjnych.

Projekt się rozwija

Ścieżka przyrodnicza cały czas jest rozbudowywana. W tym roku uzupełniona została o elementy edukacyjne(4 instalacje), tematycznie nawiązujące m.in. do ekologii. Dzięki ruchomej tablicy w formie koła najmłodsi, a także osoby dorosłe mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat zasad segregacji śmieci. Instalacja zatytułowana "Właściwości akustyczne drzewa" pozwala z kolei na pozyskanie informacji np. z zakresu tworzenia instrumentów muzycznych oraz sposobu wykorzystania określonych rodzajów drzew.

To jednak nie wszystko. Dzięki nowym tablicom, mieszkańcy i mieszkanki mogą dowiedzieć się czym charakteryzują się poszczególne profile glebowe, a do tego poznać rodzaje i zastosowanie rozmaitych źródeł energii odnawialnej. Wspomniane instalacje zostały wykonane przy wsparciu środków unijnych.

Niecodzienna, acz cenna lekcja przyrody i historii

Do szamotulskiego lasku, z całą pewnością, warto zajrzeć. To świetne miejsce na spacer lub przystanek podczas rowerowej wyprawy. Przy okazji można tu odbyć niecodzienną lekcję przyrody z historią miasta w tle. Gorąco polecamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto