Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Śpiewem o miłości do Niepodległej. Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej odbył się po raz dziewiąty

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. SP nr 2 w Szamotułach / screeny prezentacji on line
Już po raz dziewiąty Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach zaprosiła dzieci i młodzież do udziału w Powiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną wydarzenie odbyło się w formule on line

Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej w Szamotułach

Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej to wydarzenie, które blisko od dekady wpisuje się zarówno w życie kulturalne Szamotuł, jak i w obchody Święta Niepodległości, krzewiąc wśród dzieci i młodzieży również zamiłowanie do regionu.

Decyzja o zmianie formuły i przeniesieniu imprezy z kina "Halszka" do sieci nie spowodowała, że ta straciła na znaczeniu. Zmianie uległ jedynie jej wymiar, oprawa, lecz wartości patriotycznego wychowania, jak również chęć radosnego świętowania z Niepodległą pozostały niezmienne. Fakt, iż publiczność mogła podziwiać prezentacje konkursowe w Internecie paradoksalnie sprawił, że piękno słowa i dźwięku we wtorek, 23 listopada wypełniło wiele domów w całym powiecie.

Artystyczna rywalizacja

W tym roku do artystycznej rywalizacji przystąpili uczniowie oraz uczennice ze szkół podstawowych działających m.in. w Miłkowie, Kaźmierzu, Obrzycku, Grzebienisku, Chełmnie, Ostrorogu i oczywiście w Szamotułach.

Jury w składzie: Danuta Mazur – Majchrzycka, Edyta Kindel (nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Szamotułach) oraz Piotr Lewandowski (kierownik artystyczny Poznańskiego Zespołu Wokalnego „Affabre Concinui”) wysłuchało i obejrzało łącznie 18 prezentacji w 3 kategoriach konkursowych: solista, zespół, chór.

Trzeba przyznać, że młodzi wykonawcy i wykonawczynie wraz ze swoimi opiekunami i opiekunkami włożyli mnóstwo pracy w przygotowania do występów. Uznanie budził zarówno umiejętnie dobrany repertuar, aranżacja, jak i piękna oprawa, w tym scenografia oraz kostiumy. Dzieci i młodzież zachwycały pięknem oraz wymową prezentowanych piosenek, wzruszały wrażliwością, niejednokrotnie - również odwagą. Jury stanęło zatem przed bardzo trudnym zadaniem. Werdykt musiał jednak zapaść.

Kto wygrał?

W kategorii solista I miejsce przyznano Jagodzie Urban ze Szkoły Podstawowej w Miłkowie (opiekunka: Ewa Zagrodzka) za wykonanie utworu "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Na miejscu II ex equo uplasowały się: Zuzanna Til ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu (utwór "To Polska", opiekun: Robert Winiecki) oraz Antonina Szymanowska z szamotulskiej "Dwójki" (utwór "Dziś idę walczyć mamo", opiekun: Artur Hoffmann). Oliwia Wilińska - uczennica Szkoły Podstawowej w Grzebienisku zajęła zaś miejsce III (utwór "Dziewczyna z granatem", opiekunka: Beata Wszoła).

W kategorii zespół triumfowali gospodarze - grupa artystyczna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach, która zaprezentowała utwór "Piechota" (opiekun: Artur Hoffmann). Miejsce II natomiast zajął zespół ze szkoły w Chełmnie (utwór "My Pierwsza Brygada", opiekun: Wioletta Ciszak).

Utwór "Dla Niepodległej Szli" w wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej w Ostrorogu nagrodzono I miejscem w kategorii chór (opiekunka: Magdalena Michalak). Szkoła w Miłkowie zajęła miejsce II za prezentację utworu "My Pierwsza Brygada" (opiekunka: Ewa Zagrodzka), a na miejscu III uplasował się chór ze Szkoły Podstawowej w Obrzycku (opiekunka: Honorata Pociecha), który wykonał pieśń „Gaude Mater Polonia”.

Nagroda specjalna - Grand Prix przeglądu powędrowała zaś do zespołu "Piątki" ze szkoły w Grzebienisku (opiekunka: Beata Wszoła) za pomysłową aranżację oraz interpretację filmową utworu muzycznego „Było nas tysiące. Poznań’56”

Nagrody i gratulacje

Dyplomy i nagrody ufundowane przez patronów honorowych konkursu (Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły oraz Starosta Szamotulski) oraz Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach trafią do laureatów i laureatek drogą pocztową.

Maria Tomkowiak, Małgorzata Jagiełłowicz oraz Artur Hoffmann - odpowiedzialni za organizację przeglądu z ramienia szkoły - nie kryją radości, iż na przekór pandemii wydarzenie mogło się odbyć i - mimo że w zmienionej formule - cieszyło się dużym zainteresowaniem. W jego organizacji szkołę wsparł Szamotulski Ośrodek Kultury oraz Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Szamotułach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto