Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Statuetka "Wieża" dla śp. Janiny Foltyn w 100. rocznicę urodzin

Magda Prętka
Magda Prętka
W poniedziałek, 27 grudnia w samo południe w Zamku Górków nastąpiło uroczyste przekazanie stroju ludowego śp. Janiny Foltyn szamotulskiemu muzeum. Jej dzieci - Jerzy Foltyn i Urszula Ćwirlej odebrali zaś z rąk burmistrza statuetkę "Wieży", która po raz pierwszy przyznana została pośmiertnie

100. rocznica urodzin Janiny Foltyn

Janina Foltyn - współzałożycielka, kierowniczka i choreografka Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły", wielka propagatorka rodzimego folkloru pozostaje ikoną kultury ludowej Grodu Halszki, a zarazem jedną z najważniejszych osób wpisanych w dzieje Ziemi Szamotulskiej.

Pamięć o niej, mimo upływu lat, nadal trwa. W sposób szczególny przywoływano ją jednak 27 grudnia w Zamku Górków - w dniu jej 100. urodzin, podczas skromnej, acz ważnej uroczystości przekazania szamotulskiemu muzeum stroju ludowego, w którym Janina Foltyn przez lata występowała.

- Czym byłaby Ziemia Szamotulska bez pani Janiny, nie potrafimy sobie na to odpowiedzieć, bo gdy spotykamy szamotulan gdzieś w Polsce, to jesteśmy dumni z tego, że mamy tak odmienną i - co w Polsce jest rzadkie - niezwykłą, lokalną Ojczyznę. Niezwykłą nie tylko swoją historią, ale przede wszystkim kulturą ludową, muzyką, strojem, tradycją. Czy bylibyśmy tego świadomi, na ile byłoby to w naszej pamięci odciśnięte, gdyby nie pani Janina? Tego nie wiemy. Na pewno nie byłoby tak silne, jak dzisiaj - mówił Michał Kruszona, dyrektor Muzeum Zamek Górków w Szamotułach nie kryjąc wdzięczności wobec Jerzego Foltyna i Urszuli Ćwirlej - dzieci Janiny, którzy zdecydowali się przekazać w depozyt muzeum wspomniany strój.

Jerzy Foltyn od dłuższego czasu nosił się z tym zamiarem, pragnąc udostępnić "rodzinne relikwie" szerszemu gronu. 100 - lecie urodzin mamy wydawało się właściwą ku temu okazją. Strój wzbogaci teraz wystawę etnograficzną znajdującą się w oficynie, stając się kolejną z pamiątek - eksponatów Janiny Foltynowej, jakie są tu prezentowane. Jak zaznaczał bowiem pan Jerzy - to właśnie przedmioty ze zbiorów prywatnych jego mamy stworzyły podwaliny izby szamotulskiej.

Statuetka "Wieża" dla śp. Janiny Foltyn

Niezwykle miłym akcentem uroczystości, będącym w pewnym sensie urodzinową niespodzianką, stało się wręczenie przez burmistrza, Włodzimierza Kaczmarka statuetki szamotulskiej "Wieży", która po raz pierwszy w historii (od roku 2014) przyznana została pośmiertnie - Janinie Foltyn "za wielkie zasługi dla społeczności Ziemi Szamotulskiej".

Szamotuły. "Wesele szamotulskie" zakończyło I Przegląd Folkl...

Odczytując laudację włodarz przypominał, że przez 60 lat kierowała Zespołem Folklorystycznym "Szamotuły" rozsławiając rodzimy folklor w kraju i na świecie.

- Bycie ambasadorem sztuki ludowej i umiejętność jej propagowania, to wyjątkowe wyzwania, którym pani Janina poświęciła większość swojego życia - mówił burmistrz, który chwilę później wręczył statuetkę Urszuli Ćwirlej i Jerzemu Foltynowi.

Ci nie kryli wzruszenia. Podobnie zresztą, jak młodsze pokolenie rodziny Foltynów, którego w zamku również nie zabrakło.

Gdy tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, muzeum zamierza zadedykować Janinie Foltynowej specjalnie wydarzenie, podczas którego szamotulanie i szamotulanki będą mogli nieco bliżej poznać sylwetkę tak szczególnej dla miasta i regionu postaci.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto