Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. "Subiektywny przewodnik po Ziemi Szamotulskiej" w trzeciej odsłonie [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły we współpracy z Grupą Jakkolwiek wydała trzecią część "Subiektywnego przewodnika po Ziemi Szamotulskiej". Spotkanie promocyjne odbyło się w czwartek, 9 stycznia w książnicy

Skupieni w Grupie Jakkolwiek plastycy i plastyczki, miłośnicy oraz miłośniczki poezji po raz kolejny postanowili swoją sztuką opowiedzieć o regionie. Jej efektem tym razem stało się blisko 20 prac plastycznych oraz wierszy, które zawarte zostały w trzeciej części "Subiektywnego przewodnika po Ziemi Szamotulskiej". To ukazująca się co roku, nakładem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły publikacja, będąca w istocie niecodziennym, artystycznym "informatorem" o Grodzie Halszki, okolicznych wsiach i miasteczkach. Do pracy nad nią działająca przy bibliotece Grupa Jakkolwiek zaprasza zaprzyjaźnionych artystów i artystki, a także osoby biorące udział w konkursie poetyckim organizowanym przez książnicę. Promocja kolejnej części "Przewodnika" odbyła się w miniony czwartek.

- "Przewodnik" tak naprawdę miał się ukazać już w ubiegłym roku, ale z różnych względów było to niemożliwe. Niemniej jednak, zgodnie z naszymi założeniami, chcemy, by kolejna, czwarta część, ujrzała światło dzienne pod koniec bieżącego roku - mówiła w trakcie spotkania Roma Cyprowska, opiekunka i członkini Grupy Jakkolwiek.

Wyrażając uznanie dla wszystkich autorów i autorek prac tworzących "Przewodnik", Bogumiła Saternus - dyrektorka biblioteki, obdarowała ich upominkami książkowymi, nie szczędząc przy tym podziękowań i gratulacji. W dalszej części spotkania natomiast zgromadzeni mogli obejrzeć wszystkie dzieła zawarte w publikacji w formie tradycyjnej wystawy. Każdy otrzymał też własny egzemplarz "Przewodnika". Znalazły się w nim prace tematycznie nawiązujące do charakterystycznych dla Grodu Halszki i okolic miejsc oraz obiektów architektonicznych, w tym m.in.: Bazyliki Kolegiackiej, kolejowej wieży ciśnień, "Jeziórka", a także pałacu w Kobylnikach. Mimo, iż dla mieszkanek i mieszkańców powiatu szamotulskiego są one doskonale znane, "Przewodnik" wraz zawartymi w nim komentarzami, pozwala spojrzeć na miejsca i obiekty te z nieco innej perspektywy, niejako poznać je na nowo. To subiektywne spojrzenie na region, niewątpliwie stanowi ogromną siłę publikacji.

Na trzecią część projektu złożyły się prace członków Grupy Jakkolwiek, w tym: Ewy J. Partyki, Haliny Woźniak, Jarosława Kałużyńskiego, Karoliny Dąbrowskiej, Marzeny Przekwas - Siemiątkowskiej, Urszuli Burmann, Łukasza Bernady, Magdaleny Sowińskiej - Kaczmarek oraz Romy Cyprowskiej. Oprócz nich, w publikacji znalazły się także prace poetyckie i malarskie gości, w tym: Cezarego Rajperta, Tadeusza Słomińskiego, Małgorzaty Lepszej, Szymona Ćwiklińskiego oraz Adrianny Mieczyńskiej - Antkowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto