Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. "SzamoDZIELNE" - projekt o niezwykłych kobietach, które zmieniły lokalny świat

Magda Prętka
Magda Prętka
W przededniu jednego z najpiękniejszych świąt w roku Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Szamotułach wraz z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury zaprosili na wyjątkowe obchody Dnia Mamy - obchody pod hasłem "SzamoDZIELNE"!

"SzamoDZIELNE" - niezwykły projekt Zespołu Szkół Specjalnych

Na przestrzeni lat kino „Halszka” w Szamotułach było świadkiem wielu niezwykłych wydarzeń. Odbywały się tu wielkie bale, spektakle teatralne, koncerty, festiwale, konkursy. Radość i wzruszenie nie raz mieszały się z poczuciem zawodu i rozczarowania po premierach filmowych, a łez ocieranych ukradkiem z policzków, wylewanych bezwiednie na skutek emocji, „Halszka” nie jest w stanie już zliczyć.

Niemożliwym okazuje się też zmierzenie dumy, która w środowy wieczór, 25 maja wypełniła salę kinową. To ona zdaje się najlepiej opisywać klimat wydarzenia, które – można być tego pewnym – trwale wpisze się w historię miasta i regionu. Bo o historii właśnie – tej dawnej, współczesnej, ale i przyszłej, opowiadało.

Szamotuły. Brzechwa w plenerze, czyli szkoła specjalna na in...

"SzamoDZIELNE" - książka z historiami niezwykłych kobiet

„SzamoDZIELNE” - projekt, który w przededniu święta mam podsumowano w kinie „Halszka” został zainicjowany i przygotowany przez grupę nauczycielek z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Szamotułach: Natalię Derę, Aleksandrę Piątkowską, Katarzynę Cichą, Katarzynę Judek i Katarzynę Małych-Siemieniak, przy wsparciu dyrektorki placówki, Natalii Sobczak.

Pełni przede wszystkim rolę edukacyjną. To zbiór opowiadań o 23 wyjątkowych szamotulankach oraz kobietach związanych z innymi miejscowościami w powiecie szamotulskim, które swoją działalnością zmieniły świat – nie tylko ten lokalny. Ich historie, okraszone przepięknymi plakatami – portretami wykonanymi przez dzieci oraz młodzież z Brzechwy, wydane zostały w formie książki. Ta, jak zaznaczała Natalia Sobczak, trafić ma m.in. do szkół i bibliotek, będąc dowodem na to, że w kobietach drzemie siła i odwaga tak duża, iż często dokonują one rzeczy niemożliwych. To też ważna lekcja historii.

Pożegnanie Anny Czerniak w Baborówku [ZDJĘCIA]

„SzamoDZIELNE” opowiadają o: Elżbiecie Górkowej, czyli Halszce z Ostroga, Emmie Puffke, Marii Kwileckiej z Mańkowskich, Barbarze Kwileckiej z Mańkowskich, Walerii Puffke, Marii Julii Wicherkiewiczowej, Wiktorii Babczyńskiej, Izabeli Madalińskiej, Annie Łubieńskiej, Stanisławie Koputowej, Zofii Mycielskiej, Eleonorze Jasiewicz, Leokadii Szuflak-Popieli, Barbarze Łączkowskiej z Tymińskich, Monice Marii Kuszewskiej-Dąbrowskiej, Mariannie (Marii) Orlik, Janinie Foltyn, Mieczysławie (Mieci) Ulanowskiej, Annie Pii Mycielskiej, Irenie Kiełczewskiej, Marii Pelec-Gąsiorowskiej, Kazimierze Woźniak i Małgorzacie Krystynie Braunek.

To szczególne dla regionu kobiety, które prowadziły szeroką działalność społeczną i kulturalną, pielęgnowały i promowały tradycje lokalne (w tym rodzimy folklor), działały na rzecz kobiet, organizowały tajne nauczanie, pisały, leczyły, stawały w obronie osób słabszych, a przede wszystkim - nigdy nie były bierne, nigdy nie milczały.

Współczesne szamotulanki o swoich bohaterkach

Publikację dopełniają filmiki przygotowane przez współczesne kobiety związane z Ziemią Szamotulską, które przeczytały i nagrały teksty z książki. To: Beata Hanyżak, Bogumiła Saternus, Irena Kuczyńska, Zdzisława Śmieszek, Magda Prętka, Arleta Eiben, Małgorzata Kowzan, Anna Czerniak, Wioletta Włodarczyk, Katarzyna Grażka, Julianna Sroka-Kierończyk, Alina Sakowska, Agnieszka Krygier-Łączkowska, Dominika Trybulec, Grażyna Mroczkowska, Paulina Królak, Anna Sobol, Karolina Martin i Natalia Sobczak, a także uczennice szkoły specjalnej: Zuzanna Ratajczak i Nadia Jankowiak. Filmową opowieść o „SzamoDZIELNYCH” kończy zaś Łucja Kucewicz – dziewczynka przekonująca do tego, że każda kobieta może być inspiracją dla innych – nie tylko dla swojego pokolenia.

Szamotuły. Katarzyna Zaraś i Dominik Krakowski zagrali w Par...

W trakcie promocji książki publiczność mogła obejrzeć wszystkie filmiki na dużym ekranie, a tym samym poznać wiele historii, nieznanych dotąd postaci. Wśród nich nie zabrakło jednak opowieści o kobietach, które szamotulanki i szamotulanie wciąż wspominają z tęsknotą, jak choćby Irena Kiełczewska – nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Szamotułach, poetka oraz Mieczysława Ulanowska – lekarka, ceniona pediatrka.

Koordynatorki projektu dobrały współczesne kobiety do bohaterek z książki w taki sposób, by mogły one oddać charakter prowadzonych przez panie działań lub stać się pewnego rodzaju symbolem. Ze swoimi bohaterkami związane są ściśle lub pośrednio - klamrą spajającą jest m.in. wykonywany zawód lub miejsce zamieszkania.

Piękna publikacja, ważne przesłanie

Warto zaznaczyć, że „SzamoDZIELNE” to publikacja wyjątkowa również w odniesieniu do formy. Projekt wymownej okładki, na której kobieta ubrana w szamotulski strój ludowy dziarskim krokiem rusza w świat, przygotowała Maria Martin-Olszewska. Za opracowanie graficzne, a także skład i łam odpowiadała Zofia Kruszona. Teksty opracowały Natalia Sobczak i Aleksandra Piątkowska, a korekty dokonała Marta Stawska-Puchalska. To kolejne „SzamoDZIELNE” dumne, odważne i przebojowe kobiety.

Szamotuły. "Opowieści Barwione": Ewa J. Partyka i jej malars...

Ważne wsparcie

Panie zaangażowane w realizację projektu odebrały podziękowania, egzemplarze książki oraz pendrivey, na których znalazły się filmiki. Wyrazy wdzięczności skierowano również do tych osób, bez których publikacja nie ujrzałaby światła dziennego – do tych, którzy uwierzyli w moc „SzamoDZIELNYCH”. To Powiat Szamotulski na czele ze starostą, Beatą Hanyżak oraz Fundacja Varetae, której wsparcie jest równie nieocenione – zorganizowana przez nią dodatkowa zbiórka środków finansowych na rzecz projektu pozwoli bowiem przeprowadzić warsztaty dla dziewcząt już w te wakacje.

Podziękowania należą się także: firmie Saueressig – fundatorowi pendriveów, na które nagrano filmy oraz darczyńcom: Karolinie Kaszkowiak, Bernadecie Biernat-Lurce, Bartoszowi Węglewskiemu, Łukaszowi Bernady, Paulinie Durczak oraz Annie i Tomaszowi Sobolom.

Dopisz swoją historię do "SzamoDZIELNYCH"

Historia „SzamoDZIELNYCH” trwa. Książkę kończy bowiem zadanie – pusta kartka, będąca miejscem na opowieść o szamotulance, która stała się osobistą inspiracją dla czytelniczki, bądź czytelnika.

- Ta książka ma przede wszystkim uświadomić, że kobiety zmieniały, zmieniają i będą zmieniać świat. Ale „SzamoDZIELNE” mają też zainspirować – do poszukiwania pasji i do podążania za swoimi marzeniami – mówiła w trakcie uroczystości Natalia Sobczak, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Szamotułach – Spotkanie rzeczywiście miało się odbyć na początku marca (promocję książki pierwotnie planowano na Dzień Kobiet – przyp.red.). Wtedy nasz świat w jednym momencie zmienił się diametralnie i nie byliśmy w stanie myśleć o niczym innym, niż o losie Ukrainy. Wtedy w szkole powstała spontanicznie swoista kontynuacja projektu - „Dzielne z Ukrainy”. Takie działania, które są w szkole podejmowane pozwalają mi z ogromną ciekawością czekać na to, gdzie te „SzamoDZIELNE” w przyszłości nas powiodą – dodała.

Szamotuły. Pierwszy dzień wiosny w szkole specjalnej Dniem Bez Plecaka

Piotr Michalak – dyrektor Szamotulskiego Ośrodka, który wraz z Natalią Sobczak prowadził spotkanie wtrącił wówczas:

- Widać, jak kobiety z Szamotuł mogą inspirować do kolejnych pozytywnych działań. Widziałem, że na sali są dzielne Ukrainki, brawa dla nich. Dziękujemy, że jesteście!

Burza oklasków wielokrotnie tego wieczoru nawiedzała salę kinową. Brawami publiczność dziękowała także artystkom, które czystym pięknem muzyki dopełniły wyjątkowy klimat wydarzenia. Na scenie wystąpiły: Marcelina Dera (skrzypce) oraz duet wokalno-gitarowy Katarzyna Zaraś i Natalia Jędrzejczak - młode pokolenie utalentowanych "SzamoDZIELNYCH".

Nauczycielki, które zmieniły lokalny świat

Po zakończeniu części oficjalnej uczestniczki i uczestnicy uroczystości poddali się rozmowom towarzyskim przy kawie i pysznym cieście. Podziwiano cudowne portrety szamotulanek wykonane przez uczennice i uczniów szkoły specjalnej, dzielono się wrażeniami i emocjami.

Podziękowaniom nie było końca. Te największe należą się jednak grupie nauczycielek i dyrektorce Brzechwy, które postanowiły dokonać rzeczy absolutnie wyjątkowej – tak jak bohaterki książki – zmieniły świat, dopisując kolejny ważny rozdział do historii regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto