Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Tradycja kolędowania pozostaje żywa! Zespół Folklorystyczny "Szamotuły" koncertował w kościele pw. Św. Krzyża

Magda Prętka
Magda Prętka
W minioną niedzielę kościół pw. Św. Krzyża w Szamotułach wypełniły najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” dał przepiękny koncert w świątecznym klimacie

Kolędowanie z Zespołem Folklorystycznym "Szamotuły"

Kultywując piękną miejską tradycję, późnym niedzielnym popołudniem, 16 stycznia szamotulanie i szamotulanki zgromadzili się w kościele pw. Św. Krzyża na wspólnym kolędowaniu wraz z Zespołem Folklorystycznym "Szamotuły".

Koncert otworzyły życzenia wszelkiej pomyślności w nowym roku, jakie Piotr Michalak – dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, skierował do przybyłych. Wyrażał nadzieję, że radość kryjąca się w świątecznych utworach udzieli się wszystkim zgromadzonym, a zwyczaj kolędowania nadal odgrywać będzie ważną rolę zarówno w kulturze, jak i życiu codziennym Grodu Halszki.

Do wspólnego śpiewu i poddania się bożonarodzeniowej magii zachęcał z kolei kierownik zespołu, Maciej Sierpiński. Wszak święta już minęły, ale nadal warto cieszyć się atmosferą pełną ciepła i życzliwości.

Szamotuły. "Brońmy się, załóżmy Sokoła w Szamotułach". Tak b...

Tradycyjne kolędy i pastorałki

"Lulajże Jezuniu", "Wśród nocnej ciszy", "Pójdźmy wszyscy do stajenki" - to tylko niektóre z najpiękniejszych polskich kolęd, jakie przez ponad godzinę rozbrzmiewały w świątyni. Wielopokoleniowy zespół zachwycał warsztatem wokalno - instrumentalnym, dostarczając zarazem wielu wzruszeń.

Publiczność mogła podziwiać występy dzieci, młodzieży, jak i bardziej doświadczonych członków i członkiń "Szamotuł". Nie zabrakło partii solowych, które świetnie dopełnił śpiew całego zespołu oraz muzyka w wykonaniu Kapeli Szamotulskiej.

W sposób szczególny zabrzmiała zaś "Cicha noc" z ciekawą aranżacją instrumentalną. Paweł Kuźniak tym razem odstawił kontrabas, by sięgnąć po trąbkę, która podkreśliła niezwykły wymiar utworu.

W repertuarze znalazła się również przepiękna pieśń góralska „A my Wom zycymy” oraz szereg nieco już zapomnianych, acz bardzo urokliwych pastorałek.

Dodatkową wartością wydarzenia stały się komentarze Macieja Sierpińskiego, który przybliżył zgromadzonym m.in. historie kolęd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto