Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Trwa rozbiórka byłego młyna. Co w jego miejsce?

Michalina Fritsch, Jerzy Nowakowski
Znika jeden z symboli starych Szamotuł. Przy ulicy Chrobrego trwa rozbiórka budynku dawnego młyna parowego. Czy w tym miejscu może powstać… cementownia?

Duże zaciekawienie wśród szamotulan wzbudzają prace prowadzone przy ulicy Chrobrego. Trwa tam rozbiórka jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście – dawnego młyna parowego.
_„Młyn parowy braci Koerpel, zbudowany został w 1927 roku, upaństwowiony po 1945 roku. Wcześniej, w 1905 roku powstał młyn żytni przy ul. Młyńskiej. Młyn parowy przy ulicy Chrobrego rozbudowany został w latach 60 i 70 o silosy o pojemności 50 tysięcy ton oraz magazyn wyrobów gotowych. Pod koniec lat 80 oba zakłady zatrudniały około 200 osób i wchodziły w skład Zespołu Spichrzy i Młynów w Szamotułach jako młyn numer 9 i 10 oraz elewator nr 31. W szamotulskich młynach produkowano mąkę w charakterystycznych torebkach z wizerunkiem pary w tradycyjnym szamotulskim stroju. Produkcji zaprzestano na początku XXI wieku. Budynek młyna żytniego zaadaptowano na osiedle o tej samej nazwie, z kolei w miejscu młyna parowego funkcjonował jeszcze przez lata elewator zbożowy_” - dowiadujemy się o historii tego miejsca z Wikipedii
Dziś ten stały dotąd element szamotulskiego krajobrazu przechodzi do historii. Jako, że budynek nigdy nie został objęty ochroną konserwatora zabytków, jego rozbiórka jest przeprowadzana zgodnie z prawem.
Inwestor nie chce zdradzać swojej tożsamości, ani planów związanych z zakupionym terenem, co wzbudza zaniepokojenie.
Podczas dzisiejszej (czwartek, 18 lipca) sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły radny Paweł Łączkowski zwrócił się z zapytaniem o przyszłość tego terenu. Jak powiedział, mieszkańcy już protestują z powodu całodobowej działalności firmy prowadzącej przeładunek kontenerów przy bocznicy kolejowej. Stąd ich zaniepokojenie możliwością pojawienia się w mieście kolejnego uciążliwego dla środowiska zakładu. Jak podkreślił radny, wśród potencjalnych inwestycji na miejscu młyna wymienia się m.in. cementownię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto