Szamotuły. Ty też możesz zabrać głos w sprawie programu in vitro. Ruszyły konsultacje społeczne!

Magda Prętka
Magda Prętka
Wraz z początkiem marca w mieście i gminie Szamotuły ruszyły konsultacje społeczne w sprawie programu in vitro. Mieszkańcy i mieszkanki zadecydują, czy samorząd w przyszłości wspierać będzie finansowo pary starające się o potomstwo metodą zapłodnienia pozaustrojowego

Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie in vitro

Po wielkiej dyskusji, jaka przez rok toczyła się w urzędowych salach i mediach społecznościowych, przyszedł czas na faktyczne wyrażenie opinii w sprawie programu in vitro. Mieszkańcy oraz mieszkanki miasta i gminy Szamotuły mają na to czas do końca marca. Za pośrednictwem platformy internetowej szamotuly.konsultuje.pl każdy i każda z nich może opowiedzieć się za realizacją programu przez samorząd lub wyrazić swój sprzeciw. By to zrobić wystarczy wypełnić krótką ankietę zamieszczoną na wspomnianej stronie internetowej.

Konsultacje oraz program in vitro firmuje Platforma Obywatelska

Urząd Miasta i Gminy Szamotuły, który konsultacje prowadzi, póki co niespecjalnie zachęca społeczność lokalną do wzięcia w nich udziału. Promocja ograniczyła się w zasadzie tylko do opublikowania informacji na serwisie internetowym magistratu. W ślad za nią nie poszła żadna kampania, czy akcja przypominająca mieszkańcom i mieszkankom o możliwości zabrania głosu w - skądinąd - ważnej dla regionu sprawie.

Już w ubiegłym tygodniu szamotulscy radni - Joanna Ludwiczak i Bartosz Węglewski, będący wnioskodawcami realizacji programu in vitro zapowiedzieli, że konsultacje promować będą we własnym zakresie. Tematem zainteresował się także poseł Jakub Rutnicki oraz lokalni działacze i działaczki Platformy Obywatelskiej. Od poniedziałku to właśnie to ugrupowanie, a nie samorząd, firmuje całe przedsięwzięcie.

- Chcielibyśmy zaprosić wszystkie organizacje społeczne oraz polityczne działające na terenie miasta i gminy Szamotuły, aby zaangażowali się w ten projekt - by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć udział w konsultacjach - mówił poseł Rutnicki w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej w Szamotułach - Program in vitro kiedyś był realizowany przez rząd Platformy Obywatelskiej i PSL - u. Lata 2013 - 2016, to ponad 22 tysiące dzieci, które przyszły na świat. Niestety w późniejszym czasie program centralnie został zlikwidowany. Dlatego cieszę się, że wiele samorządów zaczyna go realizować - dodawał wyraźnie podkreślając, że jest to istotne również z uwagi na problemy demograficzne kraju.

"Chcemy dać wszystkim możliwość wypowiedzenia się"

Do wyrażenia swojej opinii na temat programu in vitro zachęcali także radni wraz z Maciejem Trąbczyńskim - członkiem Zarządu Powiatu Szamotulskiego. Bartosz Węglewski zwracał uwagę na fakt, iż jest to ważne wsparcie dla rodziców starających się o potomstwo metodą zapłodnienia pozaustrojowego, ale w konsultacjach - jak mówił - kryje się także istota współdecydowania mieszkańców i mieszkanek w podejmowaniu ważnych decyzji dla gminy.

- Chcemy dać wszystkim możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie - dopowiadała Joanna Ludwiczak zaznaczając, że konsultacjom społecznym towarzyszyć będzie akcja informacyjno - promocyjna, prowadzona zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w mediach społecznościowych.

Osoby, które nie posiadają odpowiedniego sprzętu z dostępem do internetu lub potrzebują pomocy przy wypełnieniu ankiety w ramach konsultacji, mogą zajrzeć do biura poselskiego Jakuba Rutnickiego przy ulicy Młyńskiej w Szamotułach - zarówno w tygodniu (9.00 - 15.00), jak i w soboty (10.00 - 13.00), gdy dyżury pełnić będą Ludwiczak z Węglewskim, a także radni powiatowi.

- Liczymy, że urząd uruchomi dodatkowe miejsca do "głosowania stacjonarnego", ale póki co biuro poselskie jest jedynym punktem w mieście - informowali radni - Można tu przyjść, skorzystać z komputera i z pomocy. Zależy nam na tym, by każdy mógł zagłosować - bez względu na to, czy jest za programem in vitro, czy też nie - tłumaczyli.

Ważny głos położnej

O istocie metody zapłodnienia pozaustrojowego w trakcie poniedziałkowej konferencji opowiadała również Agnieszka Kamińska - Nowak, uznana nie tylko w regionie, lecz w całej Wielkopolsce położna.

- Problem bezpłodności dotyka ok. 15 proc. par w Polsce. W swojej pracy dostrzegam jednak, że boryka się z nim coraz więcej osób. Metoda in vitro jest jedyną, ostateczną metodą, po którą sięgają pary starające się o dziecko. Nie wszyscy będą mogli być zakwalifikowani do adopcji i nie wszyscy czują, by w procesie adopcji uczestniczyć, dlatego tak ważne jest wspieranie osób, które decydują się na metodę in vitro - podkreślała - Koszty niestety są bardzo wysokie, a trzeba mieć świadomość, że wiele par w procedurze in vitro będzie brało udział drugi raz, trzeci, czy kolejny. Po udoskonaleniu metody, również o metodę immunoterapii, średni koszt jednego podejścia, to 15 - 20 tys. zł, to minimum - tłumaczyła Agnieszka Kamińska - Nowak.

Położna odniosła się także do kwestii światopoglądowych, które wciąż budzą wiele kontrowersji. Jej zdaniem żaden etyk nie jest w stanie tego sporu rozstrzygnąć, ale - jak zaznaczała - pary mają wybór.

- W procesie in vitro rodzice mają możliwość wyboru genetycznego dobrania zarodków. To większy odsetek ciąż już w pierwszym lub w drugim podejściu. Z uwagi na swoje przekonania religijne rodzice mogą z tej formy i odpłatności zrezygnować, ale muszą liczyć się z tym, że podejść do in vitro będzie wtedy więcej - wyjaśniała Agnieszka Kamińska - Nowak.

Jeśli mieszkańcy i mieszkanki opowiedzą się "za" realizacją programu w kolejnych latach, każda para, która do niego przystąpi otrzymać ma wsparcie rzędu 5 tys. zł. Cały program w ujęciu rocznym natomiast miałby zamykać się w kwocie 100 tys. zł. Tyle samo pieniędzy na wsparcie par starających się o potomstwo metodą zapłodnienia in vitro wydaje gmina Tarnowo Podgórne.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie