Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Uczennice i uczniowie wcielili się w rolę sędziów!

Magda Prętka
Magda Prętka
Screen z symulatora wideo programu "Teraz Ty bądź sędzią"
Licealiści oraz licealistki z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach oraz najstarsza młodzież z szamotulskiej "Trójki" wzięli udział w interaktywnym projekcie wrocławskiej Fundacji ProPublika „Teraz Ty bądź sędzią"

Edukacja prawna młodzieży w Szamotułach

Szamotulski "Rolnik" od kilku lat podejmuje działania edukacyjne mające na celu podniesienie poziomu świadomości prawnej młodzieży. Dzięki nim uczennice oraz uczniowie zgłębiają wiedzę z zakresu przysługujących im praw i obowiązków oraz organizacji, a także funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

- Edukacja prawna młodych ludzi skutkuje większą świadomością konsekwencji nieposzanowania prawa, wpisując się tym samym w profilaktykę zachowań problemowych młodzieży - podkreśla Klaudia Tomaszak - Ślipka, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, która wraz z Anną Kustoń i Joanną Vowie koordynują w "Rolniku" działania z zakresu edukacji globalnej (od lat prowadzone są one w szkole ze stowarzyszeniem "Jeden Świat").

Uczennice i uczniowie wcielili się w rolę sędziów

W trudnym czasie pandemii koronowirusa "Rolnik" nie zrezygnował z realizacji kolejnych działań w tym zakresie. Wraz z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową nr 3 w Szamotułach wziął udział w interaktywnym projekcie wrocławskiej Fundacji ProPublika „Teraz Ty bądź sędzią”, powstałym dzięki dofinansowaniu z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 - 2020.

- Jego autorzy stworzyli innowacyjne narzędzie edukacji prawnej i obywatelskiej w postaci symulatora wideo rozpraw sądowych - tłumaczy Klaudia Tomaszak - Ślipka.

W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie, prowadzonych przez Katarzynę Zychowicz oraz Piotra Gotowego, licealiści i licealistki, a także młodzież z klas VIII szkoły podstawowej wcielili się w role uczestników (a w zasadzie sędziów) wirtualnych postępowań sądowych, przygotowanych na bazie autentycznych spraw z zakresu prawa karnego. Spośród 8 różnych scenariuszy, które zawiera symulator, prowadzący zajęcia zaproponowali młodzieży te dotyczące handlu narkotykami, wandalizmu (z małoletnim sprawcą) oraz znęcania się nad zwierzętami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: SĘDZIA ARKADIUSZ KRUPA PRZEPROWADZIŁ W SZAMOTUŁACH SYMULACJĘ ROZPRAWY SĄDOWEJ

Biorąc aktywny udział w 2 rozprawach, uczennice i uczniowie oglądali fabularyzowane sceny filmowe zarejestrowane w pomieszczeniach sądowych, przy udziale autentycznych sędziów, prawników, policjantów. Wysłuchali poszczególnych uczestników postępowań, w tym prokuratorów, oskarżonych, obrońców, poszkodowanych oraz świadków, a po zapoznaniu się z najważniejszymi okolicznościami spraw samodzielnie podjęli decyzję, wybierając spośród zaproponowanych, odpowiednią karę.

- Dzięki interaktywnej lekcji, młodzi ludzie zyskali świadomość prawną, poznając tajniki pracy sędziów oraz ich orzecznictwa. Uczennice i uczniowie empirycznie odkryli złożoność procesu podejmowania decyzji ustalającej wymiar kary. Jednocześnie dowiedzieli się, jak wiele czynników i okoliczności na tę decyzję wpływa. Ciekawostką jest fakt, że przekonani w większości o tym, iż polskie sądy wydają zbyt łagodne wyroki (o to uczestnicy projektu zostali zapytani na początku symulacji wideo - przyp. red.) wymierzali najczęściej karę niższą niż prawdziwy sąd - relacjonuje nauczycielka z "Rolnika".

To było ciekawe i cenne doświadczenie

Młodzież podeszła do zadania entuzjastycznie, a tuż po zakończeniu pracy domowej z symulatorem komentowała ją jako cenne i ciekawe doświadczenie. Nauczyciele uznali natomiast to narzędzie za doskonałe uzupełnienie teoretycznego przekazu. W przyszłość chcieliby, aby podobne zajęcia z użyciem symulatora odbyły się w szkole i by poprowadzili je prawdziwi sędziowie.

Duża część projektu została zrealizowana w Tygodniu Edukacji Globalnej, który w tym roku przypadał w dniach 16 - 20 listopada. Nauczyciele i nauczycielki uznali bowiem, że kształtowanie świadomości prawnej młodzieży doskonale wpisuje się w szeroko pojętą edukację globalną, u której podstaw leżą takie wartości jak: godność, sprawiedliwość, solidarność, równość, pokój i wolność.

Warto nadmienić, że pod koniec listopada ubiegłego roku młodzież z "Rolnika" wzięła udział w symulacji rozprawy sądowej, którą poprowadził sędzia Arkadiusz Krupa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto