Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Upamiętnili generała Stanisława Maczka [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
W środę, 11 grudnia - w 25. rocznicę śmierci generała Stanisława Maczka mieszkańcy gminy Szamotuły oddali hołd polskiemu bohaterowi. Wydarzenie wpisywało się w ogólnopolską akcję zorganizowaną przez Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej

Kiedy 6 września 2018 roku u zbiegu ulic noszących nazwy miast partnerskich Szamotuł: Bringoles (Francja) i Tielt (Belgia) odsłonięto pomnik upamiętniający generała Stanisława Maczka, dowódcy 1 Polskiej Dywizji Pancernej, która na początku września 1944 roku wyzwalała m.in. Tielt, jego postać w sposób szczególny zaczęła wpisywać się w historię miasta. Władze Szamotuł, wzorem przyjaciół z Belgii, postanowiły kultywować pamięć o polskim bohaterze. W ciągu roku wspominano go wielokrotnie. Jego imię z dumą wymawiano również w całej Polsce, w tym także w Szamotułach 11 grudnia - dokładnie 25 lat od chwili, w której odszedł.

W ramach ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej, w minioną środę w samo południe, przy pomniku poświęconym generałowi Maczkowi w Szamotułach zgromadziły się uczennice oraz uczniowie lokalnych szkół. Obecne były ich dyrektorki i dyrektorzy, pedagodzy, przedstawiciele władz samorządowych, urzędnicy oraz strażnicy miejscy. W obecności pocztów sztandarowych i członków grupy rekonstrukcji historycznej wspominano postać wielkiego patrioty, kawalera Orderu Orła Białego.

Kierując swoje słowa do dzieci i młodzieży, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamotuły, Marian Płachecki wyrażał ogromną wdzięczność za ważny akt pamięci o niezwykłej postaci wpisanej w dzieje Ojczyzny. Przy dźwięku trąbki Pawła Nogacza oficjalne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, wkrótce potem zapalono znicze. Rekonstruktorzy pełnili zaś wartę honorową. Wzniesiono okrzyk: Cześć i Chwała Bohaterom!

Zgromadzeni przeszli następnie do hali "Wacław", gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Monika Romanowska - Pietrzak, kustosz Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach, w telegraficznym skrócie przypomniała najważniejsze fakty z życiorysu generała. Oprócz tych budzących wielką dumę, a mówiących o ciężkich, lecz zakończonych sukcesem walkach polskich żołnierzy pod jego dowództwem na froncie zachodnim, opowiadała również o przykrych losach generała Maczka w okresie powojennym. Pozbawiony przez Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej obywatelstwa polskiego oraz świadczeń przysługujących żołnierzom alianckim, zmuszony był podjąć pracę najpierw jako sprzedawca, a następnie jako barman w Edynburdu. Dopiero w roku 1989 odzyskał obywatelstwo. Do Polski jednak już nie powrócił. Zmarł w wieku 102 lat w Edynburgu. Dla Holendrów i Belgów na zawsze pozostał jednak bohaterem. Na wniosek ponad 40 tys. mieszkańców Bredy (miasto zostało wyzwolone przez 1 Polską Dywizję Pancerną), generałowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii...

Krótką, acz bardzo treściwą, skłaniającą do refleksji prelekcję pani kustosz dopełnił występ artystyczny w wykonaniu chóru Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach pod kierunkiem Andrzeja Warguły. Dzieci oraz młodzież pokusiły się o niezwykle emocjonalną prezentację utworów żołnierskich i patriotycznych. W stylizowanych strojach piosenką opowiadały o wolności, walce o Ojczyznę i przelewaną za nią krew.

Na prośbę Anety Kustarz - kierownik Wydziału Promocji, Komunikacji i Współpracy Zagranicznej szamotulskiego urzędu, uczennice oraz uczniowie biorący udział w uroczystości, przygotowały na tę okoliczność papierowe, białe i czerwone pióra. W trakcie spotkania w hali, delegacje szkół ozdobiły nimi specjalny stelaż, tworząc w ten sposób skrzydła husarskie - jeden z elementów oznaki rozpoznawczej 1 Polskiej Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Maczka. Środowe wydarzenie zakończyła prezentacja filmu dokumentalnego poświęconego polskiemu bohaterowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto