Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. W marcu ruszy przebudowa targowiska miejskiego

Magda Prętka
Mat. UMiG Szamotuły
W ramach przebudowy targowiska wymieniona zostanie nawierzchni oraz ławy. Pojawi się nowe zadaszenie i oświetlenie placu. Zmianie ulegnie też organizacja ruchu, która ułatwić ma dostęp do stoisk

Czeka nas wielkie wyzwanie – tak Leszek Klijewski, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Szamotułach komentuje planowaną rozbudowę targowiska miejskiego. Prace rozpoczną się w marcu i potrwają do października. Będzie to jedno z największych przedsięwzięć inwestycyjnych Miasta i Gminy Szamotuły w roku bieżącym, a zarazem ogromne wyzwanie logistyczne. Na czas trwania robót handel nie zostanie bowiem wstrzymany.

Przebudowa obejmie głów-ny plac targowiska – od zejścia z ulicy Wronieckiej do muru Aresztu Śledczego, czyli teren z zadaszonymi straganami oraz ich bezpośrednie sąsiedztwo. Przy murze aresztu handel prowadzony będzie bez zmian.

W ramach zadania, którego wykonawcą jest firma Ciepłownik Ekoinwestycje Sp. z o.o sp.k. z Plewisk, wymieniona zostanie nawierzchnia targowiska oraz ławy. Pojawi się nowe zadaszenie i oświetlenie placu. Zmianie ulegnie też organizacja ruchu, która ułatwić ma dostęp do stoisk. Na terenie targowiska (objętym przebudową) łącznie działać ich będzie 137, z czego na 65 sprzedawane będą płody rolne, a na pozostałych 72 m.in. odzież, obuwie, artykuły przemysłowe i spożywcze.

Likwidacji ulegną miejsca handlowe zlokalizowane przy chodniku – od wejścia na deptak, który prowadzi z ulicy Wronieckiej na targowisko, aż do lokalu gastronomicznego, a także od wspomnianego bistro w kierunku wejścia na Plac Sienkiewicza. Na części tego terenu pojawią się nasadzenia w postaci krzewów.

Handel nie będzie prowadzony również na placu przed nowym budynkiem administracyjno – socjalnym, który w całości zostanie zagospodarowany na miejsca postojowe. Projekt przebudowy zakłada też likwidację niewielkiego parkingu znajdującego się przy głównym placu targowym (nieopodal muru aresztu), gdzie wytyczone zostaną dodatkowe, zadaszone stragany.

W związku z przebudową targowiska, większość sprzedawców czeka przeprowadzka. Ze wstępnych ustaleń wynika, że miejsca parkingowe przy cmentarzu – naprzeciwko muru aresztu, na czas prowadzonych robót będą wyłączone z użytkowania (w soboty i niedziele). To właśnie tam, zostaną zlokalizowane dodatkowe miejsca do handlowania dla większości przenoszonych handlarzy. Pozostali będą mogli skorzystać z terenu parkingu przy ulicy Cmentarnej oraz z parkingów znajdujących się na skrzyżowaniu ulic Cmentarnej i Targowej. Prowadzone są też rozmowy odnośnie zabezpieczenia na cele handlowe gruntów gminnych nieopodal nowej części cmentarza (po prawej stronie od wjazdu z Alei 1-go Maja).

– Cały czas pracujemy nad tym, by dobrze przygotować się do tej inwestycji, przede wszystkim pod kątem zapewnienia sprzedawcom przestrzeni do dalszego prowadzenia działalności – wyjaśnia Leszek Klijewski. – Wiemy, że część naszych kooperantów prowadzi również sklepy stacjonarne i być może przez te kilka miesięcy, z uwagi na ograniczony komfort, nie będą chcieli dodatkowo handlować na terenie targowiska miejskiego – dodaje.

ZKZL oraz władze gminy pozostają w bezpośrednim kontakcie ze sprzedawcami. Leszek Klijewski podkreśla, że ich obawy są naturalne i zrozumiałe, lecz tak dużego przedsięwzięcia inwestycyjnego nie da się przeprowadzić bez pewnych wyrzeczeń.

– Realizujemy przebudowę po to, by było lepiej, funkcjonalniej, wygodniej i estetyczniej. Niestety tego typu zadania wymagają obopólnego zrozumienia – komentuje dyrektor ZKZL.

Największym wyzwaniem będzie zapewnienie sprawnego funkcjonowania targowiska w czasie weekendów, w szczególności w niedziele, gdy działa najwięcej sprzedających, a cały teren wypełnia tłum klientów. W tygodniu targowisko miejskie powinno działać bez większych przeszkód.

Całkowity koszt przebudowy, to 3 mln 519 tys. zł. Inwestycja zostanie również wsparta środkami zewnętrznymi w wysokości ponad 800 tys. zł, które gmina Szamotuły otrzymała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto