Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. W samym sercu "Rolnika" powstał... owadzi raj! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. ZS nr 2 Szamotuły
Szamotulski "Rolnik" już od ubiegłego roku szkolnego realizuje działania edukacyjne, których celem jest m.in. zwrócenie uwagi na rolę, jaką środowisko naturalne odgrywa w życiu każdego człowieka, ale i na to, jak ważna jest rzeczywista troska o kondycję planety

Młodzież z szamotulskiego "Rolnika" chce zmieniać świat na lepsze!

W maju br. Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach przyjął zaproszenie od poznańskiego stowarzyszenia "Jeden Świat" do współrealizowania projektu edukacyjnego pod hasłem „Świat się zmienia tu i teraz!” (współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP). W jego ramach uczennice z "Rolnika" wraz z młodzieżą z kilku innych wielkopolskich szkół wzięły udział w elektronicznym kursie edukacji globalnej o nazwie Szkoła Globalnej Odpowiedzialności.

- Pod okiem koordynatorek i koordynatorów ze wspomnianego stowarzyszenia uczyły się globalnej odpowiedzialności w zakresie żywności: zgłębiały tajniki jej produkcji, analizowały problem jej marnowania oraz głodu na świecie, dyskutowały o etycznej konsumpcji i suwerenności żywieniowej - wyjaśnia Klaudia Tomaszak - Ślipka, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, która wraz z Anną Kustoń i Joanną Vowie stanowią grupę szkolnych koordynatorek projektu.

W samym sercu "Rolnika" powstał "owadzi raj"

Wraz z początkiem roku szkolnego 2020/2021, ruszył kolejny etap edukacyjnego przedsięwzięcia. Uczennice wraz ze szkolnymi koordynatorkami uczestniczyły m.in. w w warsztatach online, prowadzonych przez wolontariuszy jednego z poznańskich ogrodów społecznych. Całkiem niedawno natomiast działanie mające realny wpływ na poprawę kondycji planety podjęto w samym sercu szamotulskiego "Rolnika".

- Pszczoły, trzmiele i inne pożyteczne owady, tak istotne dla utrzymania zieleni z coraz większym trudem znajdują dla siebie bezpieczną przestrzeń w miastach. Ich naturalne siedliska są przez ludzi często niszczone. Liczba owadów pożytecznych spada także na skutek intensyfikacji rolnictwa i coraz częstszego stosowania oprysków chemicznych, które szkodzą wspomnianym owadom. W trosce o środowisko naturalne wyszliśmy więc z inicjatywą stworzenia przy naszej szkole urokliwej „łączki kwietnej” z bylin wieloletnich, aby - jak głosi hasło jednej z kampanii Greenpeace - przychylić pszczołom nieba - mówi z uśmiechem Klaudia Tomaszak - Ślipka.

Miododajna rabata powstała nieopodal boiska wielofunkcyjnego - pomiędzy głównym budynkiem szkoły, a internatem. Współtworzą ją liczne gatunki roślin, które produkują duże ilości pyłku i nektaru, w tym m.in. jeżówka purpurowa, liliowiec ogrodowy oraz kocimiętka Fassena. Co ciekawe - w rabacie odnajdziemy również te rośliny, które z powodzeniem stosuje się w gastronomii. Dla urozmaicenia całej kompozycji i nadania jej charakteru „łąki” wszystkie byliny podsadzone zostały śmiałkiem darniowym, który całemu założeniu nadał lekkości.

Wszystkiemu "winna" jest... młodzież i zaangażowani architekcie krajobrazu

Jak jednak tak naprawdę doszło do powstania "owadziego raju" i kto za niego odpowiada? Szkolna koordynatorka projektu wyjaśnia, że wszystkiemu "winna" jest... młodzież! To właśnie uczennice oraz uczniowie Techniku Architektury Krajobrazu, w trakcie zajęć prowadzonych w ramach edukacji zdalnej, tworzyli projekty miododajnych rabat. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu architektów krajobrazu pracujących w szkole (mowa o Marcie Bekasiak, Annie Kaczmarek i Bartoszu Korpiku) najlepsze pomysły i rozwiązania doczekały się realizacji w tym tygodniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: MIESZKAŃCY ORAZ MIESZKANKI SZAMOTUŁ I OKOLIC POSADZILI SWOJE WŁASNE DRZEWA!

Nauczyciele już teraz z troską pomyśleli także o wiosennym upiększeniu szkolnych przestrzeni - zasadzili liczne cebulki tulipanów, których pielęgnacją zajmą się już niedługo - taką mają nadzieję - sami uczniowie oraz uczennice, aby na wiosnę cała społeczność "Rolnika" mogła cieszyć się pięknem kolorowych, florystycznych dekoracji wnętrz.

- Powstałą z myślą o pożytecznych owadach rabatę wykorzystywać będziemy w celach edukacyjnych na zajęciach praktycznych oraz przedmiotach w ramach kształcenia w zawodzie architekta krajobrazu. Będzie ona również kolejną przestrzenią na terenie szkoły służącą przeprowadzaniu lekcji przyrody oraz zajęć hortiterapeutycznych - kwituje Klaudia Tomaszak - Ślipka.

Warto wspomnieć, że to kolejne działanie przyrodnicze realizowane przez Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach. Jesienią ubiegłego roku zarówno przy "Rolniku", jak i pobliskiej Szkole Podstawowej nr 3 powstały urokliwe "Rabaty dla klimatu".

Szamotuły. Przy "Trójce" i "Rolniku" powstały jedyne w swoim...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto